Masz 25 punktów karnych? Możesz jechać
Przynajmniej według sądu, który stwierdził, że nie trzeba zdawać ponownego egzaminu po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych za wykroczenia drogowe.
Wystarczy jedynie przejść szkolenie z zasad ruchu drogowego i tym sposobem zmniejszyć stan konta o 6 punktów.
Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z marca tego roku. To już kolejne orzeczenie dotyczące tego problemu, które jest korzystne dla kierowców.
Sprawa dotyczyła mężczyzny z kategoriami prawa jazdy A,B,C,BE,CE,T. Dostał on skierowanie od starosty na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami w zakresie posiadanych kategorii. Powodem było przekroczenie 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Adwokat kierowcy wystąpił o umorzenie postępowania powołując się na to, że przed skutecznym doręczeniem decyzji jego klient przeszedł na własny koszt szkolenie z zasad ruchu drogowego, więc policja powinna zmniejszyć mu o 6 liczbę naliczonych punktów. Prawnik wskazał, że według przepisów z możliwości redukowania punktów karnych w ten sposób nie mogą korzystać jedynie ci kierowcy, którzy pierwsze prawo jazdy mają krócej niż rok.
Takie tłumaczenie nie zostało przyjęte przez starostę. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło z kolei, że kierowca miałby prawo domagać się usunięcia punktów karnych z rejestru, gdyby przed upływem roku od popełnienia pierwszego wykroczenia nie popełnił drugiego, za które naliczono mu kolejne 19 punktów karnych, co dało łącznie liczbę 25 punktów.
Według kolegium przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że zmniejszenie liczby punktów przyznanych kierowcy w wyniku szkolenia może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy kierowca przeszedł takie szkolenie przed dopuszczeniem się naruszeń przepisów ruchu drogowego, za które uzyskał liczbę punktów nie przekraczającej sumy 24 punktów.
Dlaczego kierowca nie powinien zdawać ponownych egzaminów?
Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził jednak, że w tym sporze to kierowca ma rację. Powołał się przy tym na wcześniejsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lipca 2010 roku (sygn. I OSK 885/09).
- W wyroku wskazano, że skoro przepis art. 130 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa kategorycznie jako zasadę, że odbycie określonego szkolenia powoduje zmniejszenie ilości punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego i wskazuje na jeden wyjątek - dotyczący kierowcy o stażu liczonym od daty uzyskania prawa jazdy krótszym niż 1 rok, to uznać należy, że wprowadzenie jakiegokolwiek innego wyjątku od powyższej zasady wymagałoby istnienia przepisu szczególnego rangi ustawowej, ewentualnie przepisu rozporządzenia wydanego na podstawie należytej delegacji ustawowej – czytamy w uzasadnieniu gliwickiego sądu.
Norma wynikająca z przepisu podustawowego, jakim jest § 8 ust. 6 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego poszerza tymczasem zakres wyłączenia określony powołanym wyżej unormowaniem rangi ustawowej.
Sąd podkreślił, że ustawa zezwala jedynie na określenie w rozporządzeniu wykonawczym liczby punktów odejmowanych z tytułu odbytego szkolenia, a nie określania okoliczności, w jakich przejście takiego szkolenia nie może skutkować zmniejszeniem liczby uzyskanych punktów.
Zgodnie z wyrokiem starosta powinien odmówić komendantowi policji skierowania kierowcy na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
Sygnatura: II SA/Gl 26/12 - Wyrok WSA w Gliwicach. Orzeczenie nieprawomocne
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?