Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Urzędnicy skarbowi chcą prześwietlać nawet archiwalne aukcje do pięciu lat wstecz. Firma, która chce przygotować narzędzia, już się zgłosiła.

Specjalny program pozwoli wyszukać szczegółowe dane o osobach, które biorą udział w aukcji. Skarbówka dostanie np. adres internauty.

Zebrane zostaną również informacje dotyczące kosztów wysyłki, numery kont bankowych, telefony i maile. Fiskus chce wiedzieć też, jaka firma kurierska dostarczała paczkę.

Przetarg na kupno takiego systemu ogłosiła wrocławska Izba Skarbowa. – Została złożona jedna oferta, która spełniała wymagania zawarte w ogłoszeniu. Do 7 lutego jesteśmy związani tą ofertą i do tego dnia powinno dojść do podpisania umowy na przygotowanie programu – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Ewa Tarnowska-Wolańska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Po co skarbówce taka wyszukiwarka? – System ma pomóc w monitorowaniu transakcji przeprowadzanych w sieci. Urzędnicy ze specjalnej komórki do spraw handlu internetowego działającej w tutejszej Izbie Skarbowej będą mogli pozyskać informacje dotyczące transakcji kupna – sprzedaży i tym samym sprawdzić, kto nie odprowadza należnego podatku – wyjaśnia Ewa Tarnowska-Wolańska.

- Dzięki temu możliwe będzie m.in. ustalenie osób handlujących w sieci bez zarejestrowanej działalności gospodarczej – dodaje.

Program pozwoli na dostęp do danych nawet z pięciu lat wstecz. Szczegółowo prześwietlane ma być Allegro. Wyszukiwarka da również dostęp do informacji z innych serwisów ogłoszeniowych, jak Otomoto czy Gratka.

Zdaniem grupy Allegro działania wrocławskiej Izby Skarbowej mogą naruszać przepisy o ochronie danych osobowych. Skarga w tej sprawie została już skierowana m.in. do resortu finansów. Jeśli system zostanie jednak uruchomiony, urzędnicy dostaną szybkie narzędzie do wyłapywania nie tylko niepłacących podatków sprzedawców, lecz również kupujących.

Kiedy trzeba płacić podatki od aukcji?

Sytuacja osób, które handlując w sieci mają założoną działalność gospodarczą, jest w zasadzie jasna. Rozliczają się one z fiskusem tak, jak za sprzedaż w tradycyjnym sklepie.

Nie każdy jednak wie, że nie tylko prowadzący firmę ma obowiązek rozliczenia się z transakcji. Czasem musi to zrobić każda osoba fizyczna, która kupuje bądź sprzedaje na Allegro.

Taki obowiązek spoczywa na tym, kto sprzeda przedmiot, który posiadał krócej niż 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca, w którym sam go kupił). Dochód uzyskany z takiej sprzedaży musimy wpisać do formularza PIT w rubryce inne dochody i zapłacić daninę według skali podatkowej.

Niekiedy przyjdzie nam zapłacić też podatek od kupna. Jest to konieczne, gdy kupiliśmy prywatnie od osoby fizycznej przedmiot, który był droższy niż 1000 złotych. Wówczas trzeba złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto fiskusa zazwyczaj 2 proc. wartości przedmiotu. Mamy na to 14 dni od daty transakcji.

O podatkach muszą też pamiętać osoby, które sprzedadzą rzecz, nabytą wcześniej tylko po to, by odsprzedać ją z zyskiem. Wówczas automatycznie stajesz się podatnikiem VAT, nawet jeżeli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie musisz jednak rozliczać tego podatku, dopóki osiągnięte przez Ciebie przychody ze sprzedaży nie przekroczą odpowiedniego limitu. Obecnie jest to 150 tys. złotych.

Częsta sprzedaż. Kiedy zakładać firmę?

Przepisy nie precyzują, kiedy sprzedaż zacznie być interpretowana przez fiskusa jako działalność gospodarcza. Często bywa tak, że dopiero w czasie kontroli skarbówki okazuje się, że powinniśmy zarejestrować firmę i rozliczać się jak przedsiębiorcy.

Według prawa działalność powinien zarejestrować każdy sprzedawca, który zarabia – m.in. w internecie – w sposób zorganizowany i ciągły. Ważna jest tutaj powtarzalność i nastawienie na zysk.

O firmie na pewno powinna pomyśleć osoba, która kupuje rzeczy w celu dalszej ich sprzedaży, jest zorganizowana w taki sposób, że np. regularnie współpracuje z kontrahentami i ma umowę z firmą kurierską. Ponadto o prowadzeniu działalności gospodarczej możemy mówić, gdy handel w sieci to nasze podstawowe źródło utrzymania.

Masz wątpliwości? Zapytaj w urzędzie

Kiedy sprzedający ma wątpliwości, czy i jaki powinien zapłacić podatek oraz czy musi zarejestrować działalność gospodarczą, może o to zapytać w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP).

Informacja taka nie ma jednak wiążącej mocy prawnej. Jeśli po pewnym czasie urzędnicy inaczej ocenią sytuację, mogą zmienić decyzję i uznać, że prowadziliśmy działalność bez rejestracji.

Jedyna możliwość zdobycia opinii, którą musi respektować każdy urząd skarbowy w Polsce, prowadzi przez pisemny wniosek, który można złożyć elektronicznie na stronie KIP. Chodzi o tzw. interpretacje indywidualne, wydawane w imieniu Ministra Finansów.

Wniosek o wydanie takiej opinii może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski. We wniosku możemy spytać o stan faktyczny oraz o ewentualne zdarzenia przyszłe, których następstwem mogą być określone konsekwencje podatkowe.

Fiskus nie odpowie jednak na pytanie za darmo. Wydanie interpretacji indywidualnej kosztuje podatnika 40 złotych.

Jaka kara za unikanie zapłaty podatku?

Wydatek na interpretację może jednak być opłacalny zważywszy na kary, jakie grożą za nieodprowadzanie zaległych podatków.

Co nam grozi w takiej sytuacji? Przede wszystkim musimy pamiętać, że niezapłacony w terminie podatek staje się zaległością podatkową, od której nalicza się odsetki za zwłokę. Uchylanie się od zapłaty podatku może również skończyć się odpowiedzialnością karną skarbową. Kara jest zależna od tego, na jaką szkodę naraziliśmy państwo.

Minimalna grzywna za wykroczenie skarbowe waha się w przedziale: 150 zł – 30 tys. zł. Natomiast, kara grzywny nałożona mandatem karnym nie może przekroczyć 3 tys. zł. Jeśli zaległości podatkowe przekroczą jednak kwotę 7,5 tys. zł, zostaniemy oskarżeni nie o wykroczenie, lecz o przestępstwo skarbowe. Wówczas grzywna wynosi od 500 zł do 14,4 mln zł.   

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

  • WszystkoNaCzarno 2014-10-04 22:16:14

    Koszerny Urząd Skarbowy

    Nic żydom nie płacić! Umawiać się poza Allegro (nie klikać - nie kupować, nie licytować).

  • northwood 2014-03-11 10:06:35

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Witam serdecznie, Latem 2013 roku wyjechałem na program typu Work and Travel do USA. Za część mojego wynagrodzenia kupiłem jednorazowo rzeczy, które później w polsce wystawiłem na sprzedaż na allegro. Żeby było wygodniej i taniej, postanowiłem założyć sklep na allegro. Pytanie teraz Czy powinienem rozliczyć się z fiskusem? Dodam, że sprzedaje rzeczy, które kupiłem jednorazowo, nie przywożę, nie domawiam więcej rzeczy tylko cały czas jest ta sama ilość rzeczy którą przywiozłem. Czy w tym przypadku muszę się rozliczyć?

  • Zygmunt_mt 2014-01-06 11:07:25

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    W jaki sposób mam wykazać, ze części elektroniczne kupione dość dawno, mają po więcej niż 6 miesięcy, jeżeli kupowałem je w różnych terminach,miejscach, na przestrzeni od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Jestem hobbystą elektronikiem i teraz wysprzedaję to co nagromadziłem przez prawie pół wieku.

  • Prorok666 2013-06-11 18:18:31

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Czy Graś zapłacił już podatek za to, że dozoruje niemcowi dom i w nim mieszka za darmo? Ostatnio czytałem, że fiskus chce też podatek od komunijnych prezentów, które dostają dzieci... Czy Wałęsa zapłacił podatki od corocznych prezentów imieninowych? Ilu z Wiejskiej nie zapłaciło podatków od prezentów i darowizn nie wspominając o innych...? Oni się tłumaczą tym, że nie wiedzieli iż muszą takowy podatek zapłacić. Hmmm.... to oni ustalają i nie wiedzą co ustalają ? !!! Więc co ma powiedzieć prosty obywatel, który nie ma pojęcia na ten temat. Wiem jedno-fiskus to złodziejstwo... płacę podatki (VAT, akcyza i inne) kupując towar, więc ile razy mam płacić za jednen raz zakupiony towar? Obywatel, który sprzedaje na Allegro raczej nie sprzedaje dla zysku (chociaż i tacy są) ale sprzedaje dlatego, żeby nie być zmuszonym iść kraść bo coś jednak do garnka musi włożyć, żeby się najeść a lekarstwa co 2 miesiące droższe a NFZ patrzy tylko kiedy ubędzie następny chory. EUREKA... Już rozumiem-fiskus razem z NFZ i "panami" z Wiejskiej w ten sposób chcą rozwiązać problem niechcianych obywateli... Ludzie sami się wykończą nie widząc żadnego sposobu na zarobienie kilku złotych na przeżycie.

  • Ktoś 2013-05-19 13:04:37

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    i się dziwią, że ludzie wyjeżdżają... Małe zarobki, ledwo co połowa państwa żyje, a im za mało... żenada... Dziwie się, że ludzie nie zrobili jeszcze pospolitego ruszenia na ten burdel...

  • franek 2013-03-23 10:31:48

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Czy ktoś byłby tak uprzejmy i podał przepis prawny, który zwalnia z płacenia podatku w przypadku sprzedaży przedmiotu zakupionego 6+ miesięcy wcześniej, niż data sprzedaży? Jakoś nie mogę się doszukać :( Z góry uprzejmie dziękuję.

  • dudi 2013-02-28 01:11:37

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    "O podatkach muszą też pamiętać osoby, które sprzedadzą rzecz, nabytą wcześniej tylko po to, by odsprzedać ją z zyskiem. Wówczas automatycznie stajesz się podatnikiem VAT, nawet jeżeli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie musisz jednak rozliczać tego podatku, dopóki osiągnięte przez Ciebie przychody ze sprzedaży nie przekroczą odpowiedniego limitu. Obecnie jest to 150 tys. złotych." Łeee, to spoko :)

  • dobra dusza 2013-02-26 22:12:33

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    czas się wyprowadzić do innego kraju, ten statek tonie

  • dolar86 2012-12-22 23:02:03

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Ludzie a moze to juz czas bysmy sie zgrali i wyszli na ulice(razem jestesmy zolnierzami osobno marionetkami) bo te kurwy robią co chca z nami a my na to pozwalamy , przeciez to sa nesze pieniądze więc dlaczego jakies inteligenty bez szkoly maja nimi rzadzic, jeszcze gotowi pomyslec ze my tu jestesmy dla nich a nie oni dla nas. ja badzo ubolewam nad tym ze ten zamach na sejm nie doszedł do skutku .Brunon jestes wielki Pokój z tobą

  • MamDosyc 2012-12-08 15:18:12

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    A jeszcze podobno są tzw. cywile, czyli osoby ze skarbówki, które podają sie za normalnych klientów jakiegoś sklepu. Korespondują i po kilku transakcjach wjeżdżają do domu i zatrzymują. Podobno tak jest.

  • Michał 2012-12-08 14:59:47

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Ja będę mieć w styczniu 2013 15 lat. I co ? Chciałbym zrobić transakcję na 3000 złotych, ale nie mogę. Nawet zapłaciłbym te 23%, bo i tak bym był na +, ale co ? Ale nie mam możliwości. To mam być karany za to, że nie zapłacę podatku ? Przecież nie mam jak. Czy w takiej sytuacji może jednak będzie najniższa grzywna ? Raczej nie spróbuję.

  • adamN 2012-11-02 12:57:58

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    czyli przy sprzedaży powiedzmy nowego sprzętu elektroniecznego za 2 tys. podatek zapłacę i ja i gość, który to ode mnie kupi? To już lepiej skorzystać z gumtree i sprzedawać bez pośrednictwa allegro.

  • koman 2012-10-15 20:09:03

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    To jakaś granda!!! Złodzieje, oszuści i manipulanci mają się dobrze, im nikt do dupy się nie dobiera, w tym chorym kraju ściga się i skazuje na szafot ludzi biednych, którzy zarabiaja grosze na tym cholernym Allegro, sprzedaje się rzeczy używane, które się kupiło i zapłaciło podatek, teraz ze stratą odsprzedają innym biedakom szmaty, dorabiając GROSZE i ZŁOTÓWKI- NIE TYSIĄCE!!! do budżetu domowego. Ten złodziejski \"rzont\" juz tak nam obsrał jakośc życia, że to musi pierdol..ąć, niech ich wszystkich szlag, ludzie wysyłajcie im energię oczywiście odpowiednią, zadziała!!! Niedługo każą nam płacić podatki od pierdzenia! STALINOWCY!!!!

  • east-import 2012-10-07 16:39:52

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    andy. Podszywanie się pod kogoś jest karalne

  • andy 2012-05-10 17:25:58

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Orientuje się ktoś czy będzie problem jeżeli sprzedaję towar na allegro z konta innej osoby i wystawian na ten towar rachunki, faktury vat z wszystkiego się rozliczam dokladnie.

  • bodzio 2012-02-17 18:13:06

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    LUDZIE CZY WY JESTEŚCIE ŚLEPLI BAZĘ DANYCH ADRESOWYCH KONT CHCĄ UKRAŚĆ Z ALLEGRO. CIEKAWE CO NA TO URZĄD OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH. CIEKAWE KOMU JĄ SPRZEDADZĄ. WCHODZI NOWA DYREKTYWA UNIJNA O KASOWANIU DANYCH OSOBOWYCH NA ŻYCZENIE KLIENTA.JEŻELI MOICH DANYCH NIE SKASUJĄ PONIOSĄ KARĘ. UNAS JAK ZWYKLE FISKUS UŚMIERCA KOLEJNĄ FIRMĘ NIE DAJĄC NIC W ZAMIAN. TO JEST WĄŻ KTÓRY ZJADA WŁASNY OGON.

  • Paweł 2012-02-12 12:37:05

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Warto powiedzieć tym "dupkom" rządzącym że tak jak dziś się dziwią że ACta i inne doprowadziły do spadku popularności, mogą ze zdziwieniem obudzić się w Grecji...tak w Grecji i nie pomogą mydlenia Rostowskiego o tym że żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym. LUDZIE MAJĄ JUŻ DOŚĆ!!!! Olewajcie ludzi, lekceważcie, a ta arogancja wasza doprowadzi do Rewolucji Październikowej, będziesz Tusku bardzo zdziwiony i nawet baranie oczka już nie będą robiły wrażenia, ani głupkoate wywody Grasia.. RÓBCIE TAK DALEJ Mistrzu robienia ludzi w jajo- tu nie Moskwa...jak się naprawdę zacznie to ie zapanujesz nad tym TUSKU..

  • Skorpion 2012-02-03 17:45:25

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Ciekawe ile za ten program fiskus zapłaci??. Przecież to są nasze podatników pieniądze.Jeżeli chcą więcej kasy to niech zlikwidują Senat, zmniejszą liczbę posłów, zlikwidują dopłaty do kościoła, zlikwidują pensje dla księży, wprowadzą limity na służbowe samochody dla posłów i innych " niewykwalifikowanych urzędasów". Jak były wybory, to bardzo dużo na ten temat obecna władza mówiła.Wybory się skończyły i koniec temat.Za komuny były przynajmniej jakieś taryfikatory ołacowe i nie było tak wysokiego zróżnicowania w płacach. Nawet jeśli pensja była niewysoka, to wystarczała na utrzymanie rodziny. teraz wystarcza albo i nie na opłatę czynszu.Roztrwonili cały majątek jaki został po komunie, a teraz dobierają się do tych, którzy próbują jakoś zarobić na życie i związać koniec z końcem.Myślę że trzeba im zablokować ten pomysł, tak jak AKTA.

  • Jacek 2012-02-03 12:48:46

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Pamiętać trzeba o jednym, podatki zawsze były i będą, państwo to organizacja życia jego członków, a to kosztuje, społeczeństwo to to samo, jedno i drugie musi funkcjonować, ale dotyka innych aspektów życia. Ale to co się dzieje dziś, to już przekroczyło dawno wszelkie granice, a z pewnością to nie koniec. Młodzi - nakładli wam we łby propagandy takiej samej jak za komuny a wy ją gładko łykacie, powiem krótko - to co dzieje się dziś, za komuny byłoby nie do pomyślenia. Pomyślcie, co wywoływało za komuny zamieszki i ofiary w ludziach? I nie pieprzcie mi, że prości ludzie byli nawiedzeni jakimiś szczytnymi ideami, u podłoża przede wszystkim stały względy materialne i perspektywy życia. Nie jestem przekonany, czy wówczas żyło im się gorzej od dzisiejszych pracowników charujących za 1500zł. Prześledźcie podatki, od opodatkowanego kosztu uzyskania przychodu-wypłaty, opodatkowanej (ZUS i US) wypłaty, opodatkowanego wydatkowania (VAT) wypłaty i opodatkowanego dobra, które kupujemy za wypłatę w sklepie, a wyjdzie nam, że całościowy podatek, który w ten sposób odprowadzamy chyba przekracza 80% !!!!!, a doliczyć należy szereg płatności obowiązkowych na rzecz państwa, które są ukrytą formą opodatkowania, w ten sposób być może dojdziemy do 90% opodatkowania, chyba tak jeszcze w historii Polski nie było, nawet za czasów ruska i komuny, ale jest dziś, za czasów ZŁODZIEJA

  • kajot 2012-02-02 22:27:40

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Do: Waldemar Miotk Moje zdanie o konieczności płacenia podatków było, że tak powiem, ogólne. Nie ustosunkowywałem się do sensowności poszczególnych z nich. Co do PCC to, przyznaję, sam nie miałem pojęcia, że ta granica jest tak niska. Fiskus mim zdaniem powinien się skupić na łapaniu ludzi handlujących masowo, bez rejestracji działalności. Ale, jak znam polskich urzędników, prościej im będzie wyłapywać właśnie PCC. Swoją drogą, jaka jest odpowiedzialność pośrednika w podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, czyli Allegro? W przypadku umów k-s samochodu jest zawsze jasno określone kto zapłaci PCC. Czy w przypadku umów zawieranych na Allegro nie powinno być podobnie (przepisy tego nie wymagają?)? Podatek niby bardzo wysoki nie jest, ale może to spowodować przerzucenie się ludzi na portale ogłoszeniowe. Takich transkacji fiskus nie wyłapie. Mam wrazenie, że zawsze ścigają tych, których ścigać łatwo, a nie tych, co robią naprawdę duże przekręty. Jak z abonamentem - nigdy nie płaciłeś - jesteś bezpieczny. Zapłaciłeś raz kiedyś (bo byłeś uczciwy/naiwny) to teraz Cię będą ścigać do końca świata.

  • NateC 2012-02-02 22:24:36

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Zaraz zaraz ! jeśli sprzedaje przedmiot który miałem mniej niż 6 m-cy to mam płacić podatek ? czyzby ? a jesli sprzedaje go ze stratą z powodów ekonomicznych to jak to ma być ? przecież zapłaciłem podatek przy zakupie ..złodziejski fiskus zwróci podatek od straconej kwoty ? Jest kryzys wiec jak chca więcej kasy to niech się za robotę biorą bo obywateli i tak juz nie będzie z czego okradac

  • Konewka 2012-02-02 18:50:39

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    płacenie podatków za handel na allegro to jedno, chodzi głównie o pozyskanie prywatnych numerów kont, a allegro jest olbrzymią bazą tych danych. Wiadomo ze ludzie na kontach trzymają nie tylko swoje pensje ale również inne oszczędności pozyskane w różny sposób, np. pieniądze pożyczone od znajomych czy rodziny. Dzięki takim informacjom fiskus będzie miał możliwość zweryfikowania nie tylko sprzedaży na allegro, ale wielu innych spraw. Oni mają dostęp do kont firmowych bo przy zakładaniu firmy jest obowiązek podać fiskusowi te dane, nie mają natomiast możliwości dobrania sie do kont prywatnych póki człowiek sam im tego nie udostępni chociażby przez właśnie przelewy podatkowe. Ucierpią na tym głównie osoby prywatne ale i allegro i wiele innych sklepów internetowych. Skończy się na tym że będziemy kupować tylko w sklepach i na bazarach a do łask wróci poczta polska choć i tu gwarancji bezpieczeństwa nie ma. Mnie to irytuje nie tyle fakt płacenia podatków ile ich ilość i wysokość. Osoby u władzy ślicznie manipulują przepisami podatkowymi na swoją rzecz co było dobrze widoczne w 2007 przy zmianie przepisów w opodatkowaniu obrotu nieruchomościami. Rząd sie jednak wtedy trochę przejechał i szybko zrezygnował z tamtej opcji, niestety wracając do poprzedniej znacznie podatek podniósł. Takich chwilowych manipulacji jest wiele których nawet nie jesteśmy w stanie wyłapać. Potrafią to nieliczni i oni się bogacą, a my za nich musimy swoje zapłacić. Nasz rząd nie jest głupi, składa sie z cholernie inteligentnych ludzi, niestety swoją mądrość wykorzystują w nieuczciwy sposób, okradając nas i sprzedając nasz kraj. Zastanówcie się czym my teraz różnimy się od murzynów w czasie niewolnictwa? Nam sie daje jedynie pozorne poczucie wolności której tak na prawdę nie mamy i nigdy nie mieliśmy. Teraz są za to dodatkowe środki by nam ja odebrać. Niewolnicy przynajmniej wiedzieli na czym stoją, a my naiwnie dajemy sie oszukiwać... ale czy mamy inne wyjście? Jak znajdę takie co jednocześnie nie wpędzi mnie do więzienia albo do grobu to Wam powiem, a na razie musimy żyć w takiej rzeczywistości jaką nam fundują i najlepiej się nie odzywać dla własnego bezpieczeństwa.

  • artur 2012-02-02 15:34:29

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    ale jaja jeszcze troche i od wszystkiego bedziemy placić podadki,nie mogą sie nażreć

  • Waldemar Miotk 2012-02-02 15:22:51

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Do:kajot - Wszyscy rozumiemy, że podatki należy płacić, nikt się nie chce uchylać, ale wszyscy już jesteśmy tak obłożeni podatkami, iż pozostało jedynie kilka ostatnich czynności za które ich płacić nie musimy (np. oddychanie, spanie itp). Podatek z tytułu PCC jest z gruntu niesprawiedliwy, gdyż sprzedający już za niego podatek zapłacił i jedynie pozbywa się czegoś czego nie potrzebuje, nie zarabiając na tym, a zazwyczaj sprzedaje po niższej cenie niż kupił. Ponadto w naszym państwie są tak skomplikowane przepisy podatkowe (i nie tylko), że zapewne wielu z nas zastanawia się wykonując jakąkolwiek czynność, czy nie powinien za to czegoś do państwa odprowadzić. W razie niewiedzy, niestety, otrzyma dodatkowo odsetki i karę. Doprowadza to do tego, że wszyscy musimy znać się na przepisach, które się nieustannie zmieniają a i tak nie mamy nigdy gwarancji że wszystko co robimy, robimy prawidłowo i nikt nie może się do niczego przyczpić. Nawet zadając pytanie w naszym urzędzie skarbowym nie możemy się powołać na ich odpowiedź, gdyż istnieje ryzyko, że pracownicy US nie wiedzą często jak być powinno. Wszystko jest kwestią interpretacji a przecież chodzi w tym wszystkim o nasze życie, naszą wolność, która wciąż jest zagrożona wszelkimi interpretacjami przepisów. Dlatego, jeżeli urząd skarbowy zaczyna kontrolę aukcji w Allegro, można być pewnym że znajdzie wielu, którzy nie mieli nawet pojęcia, że kupując coś o wartości powyżej 1000 zł należy zapłacić podatek. Oczywiście, trafi to jak zwykle w ludzi nie znających się na przepisach, najbiedniejszych, kupujących z oszczędności rzeczy używane. I jeszcze dostaną za to karę. Dlatego jest to tak bulwersujące.

  • DNO KQRWY 2012-02-02 13:37:59

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Podobno nie ma inwigilacji, bo SOLIDARNOSC I KOSCIOL rzadzi, dziecko gloduje nowy kosciol sie buduje, wolnosc jest niebezpieczna, zabierzmy ja i zarobmy na tym, ludzie i tak przyklasna bo inteligentow juz tu nie ma, sa ludzie z papierkami, marnymi, jak kiedys SZLACHTA, gdzie nie spojrzal szlachcic, kupczenie i sprzedaz, dno, Polska to dno, na zachodzie nie lepiej, natomiast osiagniecia takie jak urzadzenia, maszyny, auta itd to wyrob pracy, mimo tego dziadostwa i kur...

  • mari 2012-02-02 12:51:09

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Uważam, że w naszym kraju rządzą nieudolnie nieudolni ludzie, którzy studiowali ponoć ekonomie i zarządzanie. Trzeba oczywiście płacić podatki, bo tylko tak "gospodarka" może się kręcić. Jednak od lat widać, że to nie są te osoby, które potrafią wyprowadzić kraj z zapaści finansowej. Ci, którzy to potrafią są nękani i prześladowani lub eliminowani. To smutne, GDYŻ uboższe społeczeństwo zawsze zmuszane jest do życia w biedzie poprzez różnego typu rozporządzenia ekonomiczne?. A to tylko dlatego, by nieudolni rządzący zaspokoili sobie własne potrzeby materiale dzięki pseudo-bogaczom?, którzy skutecznie dyktują warunki ekonomiczne rządzącym politykom...to śmieszne!!! Tylko w POLSCE!! zabierają wszystko ludziom pracy..!Urzędy skarbowe działają jak OŚMIORNICA..Dla nas Allegrowiczów to zagrożenie dla spokoju domowego ogniska.Wytrzepią niektórych jak Pana Kluskę!ŻAŁOSNE!

  • S 2012-02-02 10:27:53

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Po prostu ich obalmy. Spalmy im domy, wybijmy tych pieprzonych komuchów ( urzędasów wyższej rangi i kretynów z wiejskiej ) do nogi. Pokażmy, że nie damy się im uciskać jak im się żywnie podoba.

  • SK 2012-02-02 05:37:04

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    "kajot" nie do końca z tym lekarzem i drogami to prawda

  • Ela 2012-02-01 22:52:46

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Niech potentaci wielkich pensji,odpraw,premii,itd płaca podatki.

  • kajot 2012-02-01 22:01:59

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Nie zapłacisz, bo kupiłeś ze sklepu, a nie od osoby prywatnej. Jak z samochodami - od firmy, bez PCC, od osoby prywatnej - płacisz 2%. Nie bardzo rozumiem te złośliwe komentarze -jak mam sklep "w realu" to podatki są OK, a jak na Allegro to nie? Lekarza za darmo, drogi bezpłatne wszyscy chcą mieć, ale podatki płacić? nie... PS. Nie twierdze, że kupy państwowej (a więc NASZEJ) kasy się marnuje, ale bez podatków się nie da - chyba, że wszystko upaństwowimy i zyski z działalności wszelakiej będą finansowały działalność państwa. Tyle, że takie eksperymenty już były i skutek był marny.

  • Grabol 2012-02-01 22:00:40

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    @wowes Nie. Kupiłeś ze sklepu, który płaci VAT. Nie kupiłeś w celu odsprzedaży z zyskiem. Nie panikuj. Czytaj ze zrozumieniem.

  • maj 2012-02-01 19:55:02

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    heh ale to spowoduje ze nikt nie będzie na aukcji kupował tylko poza allegro będą się dogadywali i tyle allegro na tym straci

  • wowes 2012-02-01 19:00:04

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Kupiłem 2 lata temu pralkę,lodówkę i meble ze sklepu przez allegro za ok 13000 zł. Nie zgłosiłem do skarbówki.Teraz uiszczę 260 zł podatku + kilka tysięcy kary?

  • Czarna Mańka 2012-02-01 18:50:16

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Od dwudziestu lat siedzą przy korycie te same gęby wiec co można się po nich spodziewać. Za młodych lat spali na styropianie bo nie chciało się pracować. Teraz są na salonach ale głowy jak były kapuściane tak są nadal Z drugiej strony ci co ich wybierają tez lepszych głów nie mają. Wio Koniku i batem po Narodzie.

  • qwerty 2012-02-01 17:22:01

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    chuj wam w dupe nic nie zaplace zlodzieje

  • Popis 2012-02-01 14:49:29

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    maciek> Czy POlska czy PISka, jeden grzyb, ale chyba zaczynaja przerastac komune w inwigilacjach:) Komuno wroc!!! ;)

  • PL_Rekin 2012-02-01 14:32:02

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Już widze jak kazdy idzie do ZUS i w PIT i PCC i płaci podatek za to że żyją.

  • lapidarna 2012-02-01 14:23:54

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    A to już kur...wo ! Brak mi słów.

  • Maciek 2012-02-01 14:18:03

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    CHUJ W DUPE POlsce

  • KOGO TO OBCHODZI 2012-02-01 12:41:12

    Re: Podatek od sprzedaży na Allegro. Zobacz, kiedy musisz zapłacić

    Najlepiej będzie jeśli fiskus wejdzie nam do gara,nie po to,by zobaczyć czy w nim jest kurczak,cielęcina czy karkówka,ale po to,by sprawdzić czy nie mamy za dużo w nim wody,która jest potrzebna do gotowania.