Minister Edukacji Narodowej: "Nie straszmy dzieci przed szkołą"

- My - nauczyciele musimy wzajemnie się wspierać, żeby powiodła się tak ważna, cywilizacyjna zmiana, jaką jest obniżenie wieku obowiązku szkolnego - apelowała Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej do prezesów okręgów i oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego, z którymi się spotkała - poinformował resort.

Minister przedstawiła zebranym prezesom najważniejsze społeczne i pedagogiczne przesłanki, które zadecydowały o obniżeniu wieku szkolnego. - Badania wykazują, że 6 lat to optymalny moment na objęcie dziecka regularną edukacją szkolną, a uczniowie, którzy poszli do szkoły jako 6-latki uzyskują w testach takie same, a czasem nawet lepsze wyniki, niż ich 7 letni koledzy. Jest to też niespotykana dotąd szansa dla dzieci ze środowisk defaworyzowanych - przypomniała.

Porady prawne

Wyjaśniła również dlaczego zależy jej na tym, żeby nauka czytania i pisania odbywała się w szkole, pod okiem jednego nauczyciela. - Wyobraźcie sobie Państwo, że uczycie się przez rok matematyki a potem zmienia się nauczyciel. Nie znacie jego metod, z trudem się do nich przyzwyczajacie. Tak samo czuje się dziecko, które po roku nauki pisania w zerówce musi się przestawić na metody innego nauczyciela. Naukowcy od dawna zwracali uwagę, że właśnie to może być przyczyna późniejszych niepowodzeń szkolnych. Jako odpowiedzialny nauczyciel i polityk nie mogłam tego zignorować - mówiła Krystyna Szumilas.

Zwracała przy tym uwagę, żeby nauczyciele, którzy być może obawiają się o swoją pracę, nie zarzucali niekompetencji swoim kolegom uczącym w szkołach, strasząc rodziców uczniów, ponieważ w ten sposób nie wystawiają środowisku dobrej wizytówki. - Wszyscy dobrze wiemy, że zarówno nauczanie w przedszkolu, jak i w klasach I-III szkoły podstawowej wymaga dokładnie tych samych kompetencji, które zdobywają na studiach - podkreśliła minister.

Minister Szumilas zachęcała do organizowania przez szkoły i przedszkola wspólnych spotkań, zajęć i lekcji dla przedszkolaków. - Chodzi o to, by dzieci przechodząc z przedszkola do szkoły nie szły do obcego świata tylko do miejsca, które już dobrze znają i lubią - podkreślała. - Pamiętajmy, jak ważne jest nastawienie dziecka. Jeśli będziemy je straszyć szkołą, to nie da się później tego strachu wytrzeć gumką do ścierania.

Odpowiadając na pytania związkowców dotyczące funkcjonowania szkół przypomniała, że istnieją rozwiązania prawne ułatwiające pracę nauczycieli lub związane z odciążeniem dziecięcych tornistrów, jednak ich stosowania trzeba dopilnować.

Minister poinformowała przedstawicieli ZNP o głównych zmianach proponowanych przez MEN w nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Po ożywionej dyskusji nauczyciele prosili minister edukacji o wsparcie i zaufanie. - Proszę Państwa o to samo. Jesteśmy jednym systemem edukacji, jesteśmy dobrzy w swoim zawodzie. Pamiętajmy o tym i pokażmy to rodzicom - apelowała minister.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • szary 2015-03-20 09:14:58

    Pani Niepraktykujący i Oderwany od Rzeczywistości Nauczyciel Szumilas winna wrócić do nauczania bo bredzi jak potłuczona albo nie dopieszczona seksualnie. Reformować to jedno ale niegować efektywniejsze i sprawiedliwsze rozwiązania z wieloletnim dośiwadczeniem czyli sprawdzone w boju to drugie. Nie daleko od opozycyjnej koleżanki Pawłowskiej ze swoją wiedzą się plasuje. Dno oglądane od spodu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika