Miniterstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z samorządami walczą z wykluczeniem cyfrowym
10 marca minister Andrzej Halicki wręczył przedstawicielom nagrodzonych urzędów oraz lokalnym Latarnikom Polski Cyfrowej dyplomy gratulacyjne i vouchery o wartości 30 tys. każdy.
- Na konkurs wpłynęło 25 zgłoszeń, z których mogliśmy wybrać tylko trzy, te najlepsze. Konkurencja była ogromna. W propozycjach na Lokalne Programy Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców najbardziej podobały się różnorodność zajęć i ich bogaty program - mówił minister Andrzej Halicki. - Pomysły na wprowadzanie w cyfrowy świat osób 50 były kreatywne i oryginalne. Ważne było również uwzględnienie lokalnej specyfiki planowanych działań - wyjaśnił minister.
Celem konkursu było wyłonienie nowych, ciekawych oraz najbardziej skutecznych inicjatyw współdziałania Latarników Polski Cyfrowej z samorządami lokalnymi w zakresie lokalnych programów edukacji cyfrowej pokolenia 50 , z wykorzystaniem Latarni Polski Cyfrowej, czyli gminnych centrów aktywizacji cyfrowej, przystosowanych do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla osób wykluczonych cyfrowo.
Andrzej Halicki zaznaczył, że Latarnie Polski Cyfrowej są dobrym przykładem tego, że warto tworzyć miejsca, w których osoby wykluczone z cyfrowego świata mogą przełamać własne obawy przed nowymi technologiami. - To również miejsca, które integrują lokalną społeczność - podkreślił szef ministerstwa administracji i cyfryzacji.
W konkursie nagrodzono i zakwalifikowano do realizacji 3 Lokalne Programy Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców, którym przyznano (w formie grantów) nagrody w wysokości 30 tys. zł.
Laureatami konkursu zostali:
- Urząd Miasta Zielonka (woj. mazowieckie)
- Urząd Miasta i Gminy w Staszowie (woj. świętokrzyskie)
- Urząd Miejski w Chodzieży (woj. wielkopolskie).
Minister pogratulował zwycięzcom konkursu. - Mam nadzieję, że przyznany grant pozwoli na stworzenie ciekawych miejsc cyfrowej integracji - powiedział szef MAC.
W spotkaniu wzięli również udział Latarnicy Polski Cyfrowej. Andrzej Halicki przypomniał, że obecnie w Polsce działa 2942 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. - To około 238 tys. przeszkolonych osób, ponad 32 tys. zajęć, 62 tys. godzin zajęć z „edukacji cyfrowej” osób 50 . To ogromny sukces Latarników, za który bardzo dziękuję - dodał minister.
Konkurs „Cyfrowa współpraca popłaca” był częścią działań projektu realizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” pod hasłem Polska Cyfrowa Równych Szans.
[Źródło: MAC.gov.pl]
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?