Mundurowi stracą na tych zmianach. Zobacz ile

Do 22 stycznia br. potrwają konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmian w zwolnieniach lekarskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zakładają, że funkcjonariusze i żołnierze, którzy są na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą otrzymają 80 procent uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Aktualnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia.

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązania zakładają, że funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim otrzymają, co do zasady 80 procent uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym.
Porady prawne
Pomniejszone uposażenie będzie wypłacane w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby, która nie ma związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny. Pieniądze, o które zostaną ograniczone uposażenia osób pozostających na zwolnieniach lekarskich zostaną przeznaczone w całości na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg. Nagrody będą otrzymywać funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępie chorych kolegów.

Proporcjonalnie do zmniejszenia uposażenia zmniejszeniu podlegać będzie także nagroda roczna, która wynosić będzie 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje. Obniżenie uposażenia nie wpłynie na wymiar podstawy emerytury i renty.

Zmiany zakładają zbliżenie przepisów dotyczących formacji mundurowych do regulacji obowiązujących w systemie powszechnym, przy zachowaniu różnic wynikających ze specyfiki służby funkcjonariuszy i żołnierzy. Tak jak w systemie powszechnym, funkcjonariusze będą zwalniani od zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich, wystawianych zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zaświadczenia te będą podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS, tak samo jak w przypadku pracowników cywilnych.

Funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywając na zwolnieniu lekarskim będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem stracą prawo do uposażenia za cały okres tego zwolnienia.

Proponowane rozwiązania mają na celu m.in. wzrost motywacji do służby funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zastępują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

Przygotowywana reforma powinna przyczynić się do zwiększenia liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia. Więcej funkcjonariuszy codziennie wykonujących obowiązki służbowe przyczyni się do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Przygotowany przez MSW projekt zmian przewiduje także okoliczności, w których uposażenie nie będzie zmniejszane, a funkcjonariuszom i żołnierzom będzie wypłacane 100 procent uposażenia. Całość uposażenia będzie wypłacana, jeśli funkcjonariusz pozostaje na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu: choroby mającej związek ze służbą, wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze do służby lub ze służby, choroby przypadającej w czasie ciąży. Całość uposażenia będzie także wypłacana, jeżeli niezdolność do służby powstała: podczas służby poza granicami kraju (np. misje i działania ratownicze), została spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, jest wynikiem czynów o charakterze bohaterskim (np. działania w ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych).

Projekt ustawy przewiduje, że proponowane zmiany wejdą w życie od lipca br.

Proponowane rozwiązania przewiduje projekt ustawy o zmianie ustaw o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.

Przypomnijmy, że założenia do projektu ustawy przyjęła 24 października 2012 roku Rada Ministrów.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stanisław Amanows 2015-01-19 18:34:29

    Jeśli Związkowcy Służb Mundurowych się buntują na zarzuty jako nie prawdziwe że Policjanci np. podczas zwolnień lekarskich jeżdżą za granicę lub wykonują inne czynności ZAROBKOWE to proszę się skontaktować ze mną a przedstawię W JAKI SPOSÓB REAGUJE Wydział Spraw Wewnętrznych przy ul. Wiśniowej w Warszawie { Policja w Policji }. Może przyjrzyjcie się Świętym Krowom z Siedleckiej Drogówki z Komendantem tamtejszej jednostki w tle. Cokolwiek dociera w formie skargi do tamtejszej jednostki ma UKRĘCANY ŁEB NA PNIU. A może się zainteresujecie jak dorabia sobie Pan Komendant Siedleckiej Policji z "zaufanymi" na rogatkach Miasta na trasie do Granicy Państwa. Jak byście mieli problem z odnalezieniem mojej osoby to zapytajcie sie funkcjonariusza Drogówki Mariusza Wróblewskiego z Łosic, on zapewne JAKO ZAINTERESOWANY BY NIE WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA da Wam namiary mojej osoby albo będzie Kręcił. Niedawno został za SPOLEGLIWOŚĆ AWANSOWANY. POWODZENIA W WALCE Z PATOLOGIAMI - powinno być ze strą nomęklaturą

  • gog 2015-01-17 19:53:32

    taka prawda że nawet jeżeli mundurowy służy 24godz x3 w tygodniu to i tak mniej wyrabia godzin do przejścia na emeryturę niż cywli który musi zasówać do starości, śmierci ... Wstępując do mundórówki każdy z nich wiedział jakie są realia więc niech się teraz nie skarżą. A co do zwolnień... pójdzie mundurowy do psychiatry jak to zwykle bywa i tak i tak dostanei 100% uposażenia.

  • Robert Boguszewsk 2015-01-15 22:57:43

    Fajny sposób na okradanie ludzi którym nawet nie wolno protestować. O ile wiem to np. żołnierzy nie chroni nawet kodeks pracy w kwestii warunków i czasu pracy. Jest chyba niewiele grup zawodowych gdzie w majestacie prawa można komuś kazać pełnić trzy dwudziestocztero godzinne służby w każdym tygodniu miesiąca /to jakieś 288 godzin pracy zamiast 160?/ czy zasuwać w polu 12, 24, 48... godzin w deszczu lub na mrozie /bez pomieszczenia do ogrzania, czy choćby ToyToya/, a gdy się przeziębi to przecież nie udowodni że to w związku ze służbą, więc odebrać jego rodzinie 20% środków na utrzymanie - przecież strajkować nie będzie. Zapewne jego żona nie pracuje /bo większość żołnierzy służy w jakiś bezrobotnych pipidówkach/ i owo 20% to istotna część dochodu, więc durny /może pazerny - ktoś inny powie/ żołdak pójdzie nie do lekarza a do jednostki gdzie źle wykona swoje obowiązki i podzieli się chorobą z innymi durnymi żołnierzami /chyba mało który szeregowy czy sierżant ma swoje własne biuro, większość żołnierzy to drużyny, plutony, kompanie... więc raj dla wirusów zapewne/. I tu przewspaniała Rada Ministrów wykazała się zapewne świetną prekognicją i zaciera chytre łapki bo znalazła sposób jak realnie obniżyć uposażenia mundurowym - niby resortowi siły, lecz faktycznie najsłabszym. Bo przecież kto stanie w ich obronie, skoro sami nie mogą bronić swoich interesów bo są pozbawieni również tego prawa. Niby Polska ale ŻENUA!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika