Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

Jeżeli święto Trzech Króli zostanie dniem wolnym od pracy, to stracimy możliwość odbierania wolnego za święto, które wypadło w sobotę.

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy.

Dokument – przygotowany rzez posłów Platformy Obywatelskiej – jest odpowiedzią na zgłaszane od dłuższego czasu postulaty społeczne przywrócenia w Święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy.

W zamian za pozostanie w domu 6 stycznia nie będziemy odbierać wolnego za święta, które wypadają w soboty.

- Projekt przyjmuje rozwiązanie prawne, które czyniąc zadość odczuciom społecznym, zapobiegnie spowolnieniu gospodarki wynikającemu ze zmniejszenia ilości dni roboczych – piszą autorzy noweli.

Porady prawne

Polega ono na zniesieniu regulacji wynikającej z art. 130 § 2 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks Pracy.

Z przepisu wynika obowiązek zapewnienia pracownikowi przez pracodawcę dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym w zamian za dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w tym okresie rozliczeniowym w sobotę.

Posłowie Platformy przekonują, że taka zmiana będzie korzystna dla pracowników, ponieważ zyskają oni w okresie 10 przyszłych lat jeden dzień wolny.

Autorzy nowelizacji wyliczyli, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli - w okresie od roku 2011 do roku 2020 - przyniesie dodatkowo 9 dni wolnych od pracy. Likwidacja przepisu pozwalającego „odzyskiwać” dzień wolny za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie „zwróci” gospodarce 8 dni roboczych.

- Bilans dni roboczych w okresie najbliższych 10 lat wskazuje na ubytek 1 dnia , co nie powinno istotnie wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dymek 2012-11-05 12:13:58

    A jak to jest jeśli święto wypada w dzień pracy np.Wszystkich Świętych w poniedziałek i z racji tego pracodawca każe odrabiać to święto w sobotę.Czy ma takie prawo?

  • A.k 2012-10-31 19:02:00

    ten przepis to chory wymysł naszych leniwych p..osłów z wiejskiej

  • Milanowa 2012-05-21 18:54:43

    Szanowny przedmówca jak widzę, nie wie, że oprócz 8-godzinnych dni pracy istnieją także inne np. 12-godzinne, albo stotowane coraz częściej systemy: po 9 godzin od pon. do czwartku, w zamian za skrócenie piątku do 4 godzin. Zatem pracodawca nie ma bynajmniej obowiązku "udzielenia dnia wolnego". W tych systemach jedynie musi zmniejszyć czas pracy o 8 godzin.

  • ghostcat 2012-05-20 08:17:36

    A co za tym idzie, pracodawca musi dać pracownikowi dzień wolny za święto, które wypadło w sobotę. Moim zdaniem - oraz wszystkich uczciwych pracodawców w Polsce - jest to oczywiste i jasno wynika z tego przepisu. A że "Milanowej" nie wynika, to już jej/jego sprawa ;-P

  • Milanowa 2012-05-19 19:48:10

    W którym miejscu przepis art. 130 §2 kp. zobowiązuje pracodawcę do udzielenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę? E-e-e-prawnicy, nauczcie się czytać. Bo - słowo honoru, od zawsze jest tam napisane, że czas pracy ulega jedynie obniżeniu o 8 godzin.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika