NIK sprawdzi system kształcenia lekarzy. Wyniki pod koniec roku
NIK zaplanowała kontrolę kształcenia personelu medycznego. Izba sprawdzi czy system kształcenia i szkolenia zawodowego kadr medycznych zapewnia przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, stosownie do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa?
Jak wynika z kontroli NIK jednym z czynników ograniczających dostępność świadczeń zdrowotnych jest niedobór personelu medycznego w wielu dziedzinach medycyny. Jednocześnie istnieje duże zróżnicowanie regionalne w rozmieszczeniu kadr medycznych. Rośnie też udział osób w podeszłym wieku wśród personelu medycznego. Na przykład wśród lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu, wzrósł odsetek osób w wieku powyżej 65 roku życia, z 18,1% w 2006 r. do 20,4% w 2012 r. Podobne zjawisko występuje wśród pielęgniarek i położnych. Dodatkowo, jak podkreślają eksperci, mamy obecnie do czynienia z drugą falą lekarzy wyjeżdżających na stałe za granicę.
NIK zbada m.in.
- Czy określano zapotrzebowanie na specjalistów w poszczególnych obszarach ochrony zdrowia? Co zrobiło w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia? NFZ?
- Jakiego rodzaju przedsięwzięcia zostały podjęte, aby umożliwić zatrudnienie lekarzy - specjalistów odpowiednio w stosunku do zidentyfikowanych potrzeb?
- Czy systemy rekrutacyjne poszczególnych uczelni uwzględniały zapotrzebowanie na absolwentów tych szkół?
- Czy zapewniono proces kształcenia zgodnie z przyjętymi standardami?
- Czy występują bariery w dostępie do specjalizacji i co jest ich przyczyną?
- Jakie działania podejmowane są na rzecz zahamowania emigracji wykształconych w kraju fachowych kadr medycznych?
- Co robią organy założycielskie szpitali, aby pozyskać do swoich palcówek lekarzy określonych specjalności?
Wyniki kontroli zostaną przedstawione w III kwartale 2015 roku.
źródło: www.nik.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?