Nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Senat wprowadził poprawki

Projekt noweli wróci teraz do Sejmu. Senatorowie wprowadzili poprawki uściślające poprawki do dwóch projektów nowelizacji procedur sądowych: w sprawie zasad zwrotu kosztów podróży świadków i tłumaczy oraz unikania dublowania śledztw w różnych krajach Unii.

Według obecnych przepisów świadek, który musi np. dojechać do sądu do innej miejscowości niż ta, w której mieszka, i złożyć zeznania, ma prawo do zwrotu kosztów podróży, niekiedy także noclegu, ale ten system ma ograniczenia - w ramach zwrotu kosztów podróży sąd może zwrócić równowartość podróży pociągiem pośpiesznym w wagonie drugiej klasy. Nie ma pewności, czy np. świadek ze może liczyć np. na zwrot za miejscówkę w kuszetce lub hotel. Zgodnie z nowymi przepisami, sąd ma mieć większą swobodę w podejmowaniu decyzji o zwrocie kosztów. Świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży - z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze - w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu .

Porady prawne

Senat wprowadził też trzy redakcyjne poprawki do innej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, którego zadaniem jest m.in. unikanie równoległego prowadzenia śledztw przeciw tym samym osobom w różnych krajach i karania za ten sam czyn. Rozwiązanie oparto na znanym od 10 lat w UE mechanizmie wzajemnego uznawania orzeczeń. Nowelizacja pozwoli na to, by każde państwo-członek UE będzie mogło - w uzgodnieniu z innym zainteresowanym krajem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie, a własne zakończyć. Który kraj może przejąć śledztwo z największą korzyścią dla sprawy, ma być ustalane w konsultacjach.

Druga zmiana ma pozwolić na przekazanie nadzoru nad wolnościowymi środkami zapobiegawczymi (wszystko poza aresztem, czyli np. dozór policji, zakaz opuszczania kraju, kaucja itp.) do państwa stałego pobytu oskarżonego. Ma to dotyczyć sprawców mniej poważnych przestępstw i pozwolić na zapobieżenie nadużywaniu aresztu. Według obecnego prawa, jeśli cudzoziemiec nie ma w Polsce miejsca stałego pobytu, musi zostać aresztowany, kiedy jest oskarżony o czyn, za który mógłby być skazany jedynie na karę w zawieszeniu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-08-07 14:35:44

    Ciekawe jakie będą wytyczne: czy za dojazd własnym samochodem i nocleg w hotelu bez robactwa itp. (przed poranną rozprawą) zapłacą w pełni (nie tylko minimalistyczny ryczałt)oraz czy będzie to zazwyczaj, czasem, czy prawie nigdy a może zapłacą zależnie od powiązań czy pozycji w urzędzie/instytucji. Obawiam się, że szary człowiek stanie się jeszcze mniejszy a np. jaśnie naczelnik powiązany z resortem lub władzami urośnie finansowo.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika