Oferty odpłatnej zmiany regulaminu sklepu internetowego mogą naruszać prawo

Kierowane do przedsiębiorców e-maile z ofertami odpłatnej zmiany regulaminu sklepu internetowego nie mają nic wspólnego z działalnością UOKiK i mogą naruszać prawo

Nadawca rozsyłanych masowo wiadomości e-mail podpisujący się jako Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Praw Konsumentów wzywa przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe do zmiany regulaminów, grozi pozwem sądowym i oferuje odpłatną pomoc. Listy otrzymują także odbiorcy nieprowadzący działalności gospodarczej - jednym z nich jest nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sposób, w jaki kierowana jest oferta budzi wątpliwości UOKiK. Niepokojącym sygnałem jest fakt, ze tożsamość nadawcy przesyłanej korespondencji jest trudna do ustalenia: brakuje danych pozwalających jednoznacznie zidentyfikować wskazaną fundację, natomiast domeny internetowe nadawcy zarejestrowane są przez osobę prywatną.

Porady prawne

Zdaniem Urzędu działania nadawcy mają charakter nierzetelnej praktyki marketingowej i naruszają interesy przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że ich adresatami są profesjonalni uczestnicy rynku, którzy powinni dokonywać wyboru świadomie, po szczegółowej analizie przesłanych propozycji. W przypadku poniesienia szkody przez przedsiębiorcę w wyniku umowy zawartej z innym podmiotem gospodarczym swoich roszczeń może on dochodzić jedynie na drodze sądowej.

Korzystanie z oferty wskazanego w wiadomości email usługodawcy nie jest obowiązkiem żadnego przedsiębiorcy. Ustawa o prawach konsumenta wymaga jednak dostosowania regulaminu i samego systemu sprzedaży online. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnienie wymagań nowych przepisów i dostosowanie się do wymagań ustawy o prawach konsumenta, UOKiK przygotował nieodpłatne materiały dostępne w serwisie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

Warto poznać wszystkie obowiązki informacyjne, z których każdy sprzedawca musi się wywiązywać. Zachęcamy do pobierania gotowych formularzy - dotyczących m.in. obniżenia ceny, zwrotu towaru, odstąpienia od umowy zawartej na odległość, które ułatwią przedsiębiorcom wywiązanie się z obowiązków.

Źródło: uokik.gov.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek 2017-04-10 10:25:16

    Moim zdaniem, to jest jawne oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że w każdym regulaminie może być jakiś błąd, więc dla pewności radziłbym zrobić jakiś audyt regulaminu sklepu internetowego (w sieci jest ich dużo, czasem nawet za darmo) u jakiejś dobrej firmy, żeby spać spokojnie. Nawet gdyby jakaś zmiana miała nas kosztować kilkaset złotych, to i tak lepiej niż kilka tysięcy kary od UOKiKu. Tak czy siak, uważam że te mailingi są nieetyczne...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika