Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Opony z kolcami dla rowerów i na rajdach

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Rowerzyści będą mogli jeździć na oponach z elementami przeciwpoślizgowymi przez cały rok. Ogumienie z kolcami założą również kierowcy samochodów, biorący udział w rajdach i wyścigach zimowych.

Posłowie wysłuchali sprawozdania Komisji Infrastruktury dotyczącego nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Autorem projektu ustawy jest Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”.

Projektowane zmiany umożliwią organizowanie – także na drogach publicznych – zimowych rajdów i wyścigów samochodów, motocykli i innych pojazdów wyposażonych w opony z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwpoślizgowymi.

Dokument dopuszcza także używanie opon z kolcami przez rowerzystów. Będą oni mogli na nich jeździć przez cały rok.

Obecnie w ogóle nie można używać takich opon. Zakaz ten ma na celu ochronę przed zniszczeniem nawierzchni dróg.

 - Niemożliwość używania opon kolcowanych w naszym kraju w konsekwencji powoduje brak możliwości organizowania imprez sportowych w okresie zimowym, które są stałym elementem kalendarza imprez w krajach europejskich – uzasadnia potrzebę zmian ustawodawca.

Podczas Sejmowej debaty nad projektem poseł Piotr Stanke (PiS) zwracał uwagę, że w opinii wielu ekspertów używanie opon kolcowanych odbije się negatywnie na stanie dróg będących i tak w nienajlepszej kondycji.

- Może się zatem okazać, że (…) będzie to sporo kosztowało podatników – stwierdził Stanke.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz uspokajał, że ryzyko naprawy drogi weźmie na siebie albo organizator imprezy sportowej, albo zarządzający drogą.

- Jeżeli zarządca drogi wespół z organizatorem podejmują wspólnie taką decyzję [o zastosowaniu opon z kolcami], muszą mieć świadomość tego, że jeżeli będą konsekwencje w postaci zniszczonej drogi, to trzeba będzie je usunąć – wyjaśniał Tadeusz Jarmuziewicz.

Opony z kolcami są dopuszczone w innych państwach nie tylko podczas tras rajdowych. W Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, na Litwie, w Niemczech, Szwecji, a nawet we Włoszech używanie takich opon jest dozwolone przez kierowców w okresie zimowym.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Opony z kolcami dla rowerów i na rajdach

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

 • TT

  ocena usługi:

 • Cz. D

  ocena usługi:

 • Adiemi

  ocena usługi:

  wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
 • Wojciech

  ocena usługi:

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
 • JS

  ocena usługi:

  Terminowo, jasno.
 • Artur

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane