Państwa członkowskie UE na drodze do wyłączenia naziemnej telewizji analogowej

Europa przoduje w świecie pod względem zastępowania telewizji analogowej telewizją cyfrową. Komisja Europejska stosuje skoordynowane podejście do uwolnienia i przyszłego wykorzystania częstotliwości radiowych, pragnąc zapewnić obywatelom UE możliwość korzystania z zalet telewizji cyfrowej, w tym z rosnącego zakresu interaktywnych usług telewizyjnych (np. z telewizji wysokiej rozdzielczości lub wideo na życzenie), dostępnych w ramach licznych platform transmisyjnych, w tym sieci transmisji naziemnej, kablowej, satelitarnej, telewizji internetowej i telewizji komórkowej. Z myślą o realizacji tych planów państwa członkowskie stopniowo wyłączają zajmującą znaczący zakres częstotliwości transmisję analogową i przechodzą na nadawanie cyfrowe. Proces wyłączania naziemnej analogowej transmisji telewizyjnej w Europie ogólnie przebiega sprawnie. Pełnego wyłączenia dokonało już pięć państw członkowskich (Niemcy, Finlandia, Luksemburg, Szwecja i Holandia), a do 2010 r. proces powinien wkroczyć w daleko zaawansowaną fazę w całej UE. Oczekuje się, że prawie wszystkie państwa członkowskie dotrzymają przyjętego przez UE, przewidzianego na rok 2012 docelowego terminu wyłączenia.

"Coraz więcej Europejczyków korzysta z zalet telewizji cyfrowej. Niektóre państwa członkowskie UE są bez wątpienia światowymi liderami, jeżeli chodzi o zastępowanie naziemnej analogowej transmisji telewizyjnej transmisją cyfrową", powiedziała Viviane Reding, komisarz UE ds. telekomunikacji i mediów. „W Europie przechodzenie na telewizję cyfrową przebiega sprawnie i zgodnie z planem, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami na świecie. Jestem pewna, że w najbliższych dwóch latach więcej państw UE dołączy do grupy krajów, które dokonując zmiany formatu transmisji, jako pierwsze wkroczyły w erę cyfrową. Oznacza to, że dostępny stanie się znaczny zakres uwolnionych częstotliwości na potrzeby nowych usług telewizyjnych i usług łączności bezprzewodowej, jeżeli Europa szybko podejmie właściwe decyzje. Skoordynowane decyzje dotyczące wykorzystania tzw. dywidendy cyfrowej są kluczem do szybkiego ożywienia gospodarczego Europy".

źródło: Komisja Europejska
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/266&format=HTML&aged=0&language=PL&guiLanguage=pl  

Porady prawne

Źródło: www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika