Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Bezrobotny też musi się rozliczyć

e-prawnik.pl
(fot. e-prawnik.pl)

Nawet w przypadku, gdy nie dostajesz zasiłku z urzędu pracy, możesz być zobowiązany do złożenia rocznego zeznania.

Ustawa o PIT nie wymienia wśród dochodów zwolnionych z podatku zasiłku dla bezrobotnych.

W związku z tym każda osoba, która jest (lub była) zarejestrowana w urzędzie pracy i otrzymywała w 2013 roku zasiłek dla bezrobotnych, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe.

Jest to konieczne nawet wtedy, gdy dostawaliśmy zasiłek przykładowo przez dwa miesiące, a więc jego suma nie przekroczyła w zeszłym roku kwoty wolnej od podatku (3.091 zł).

W takiej sytuacji podatek do zapłaty wyniesie co prawda 0 zł, lecz PIT trzeba wypełnić. Inaczej narazimy się na karę, która grozi za niezłożenie deklaracji.

Urząd wyliczy wszystko za ciebie

Osoby bezrobotne, które dostawały w 2013 roku zasiłek, powinny otrzymać z urzędu pracy do końca lutego 2014 r. informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.

Na podstawie tego dokumentu należy wypełnić zeznanie podatkowe - będzie to PIT-37 (ewentualnie PIT-36).

Należy tutaj zwrócić uwagę, że w formularzu nie znajdziemy rubryki, w której taki zasiłek byłby wprost wymieniony. W przypadku PIT-37 bezrobotni rozliczają go zatem w części C zeznania podatkowego (dochody/straty ze źródeł przychodów). Kwotę zsumowanych zasiłków otrzymanych z urzędu pracy wpisujemy w wierszu nr 5. Chodzi o rubrykę: inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4.

Kiedy składać PIT, gdy nie było zasiłku?

Pamiętajmy, że rozliczenia PIT za 2013 rok dokonują podatnicy, którzy w poprzednim roku uzyskali jakieś dochody bądź przychody.

Bezrobotny musi więc rozliczyć się przykładowo wtedy, gdy został zwolniony z pracy na początku zeszłego roku, następnie zarejestrował się w urzędzie pracy, lecz nie przyznano mu prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

W takiej sytuacji – również do końca lutego – podatnik dostanie informację PIT-11 od byłego pracodawcy i na jej podstawie wypełni roczne zeznanie.

Jeśli po utracie pracy bezrobotny dostał jednak zasiłek, otrzyma dwa formularze PIT-11. Jeden z urzędu pracy, drugi od byłego szefa. Wówczas informacje z obu dokumentów wpisujemy w jednym zeznaniu podatkowym.

Korzystniej będzie rozliczyć się wspólnie

Bezrobotni mogą oczywiście korzystać z ulg podatkowych. Ponadto warto zastanowić się w takiej sytuacji nad wspólnym rozliczeniem z małżonkiem. Taka forma jest opłacalna przede wszystkim w sytuacji, gdy jedna osoba zarabia na całą rodzinę, a druga nie zarabia i zajmuje się domem.

Będzie to opłacalne również wtedy, gdy istnieje duża rozbieżność między dochodami małżonków. Przy wspólnym rozliczeniu podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków.

  • Podziel się:

 

Komentarze: Bezrobotny też musi się rozliczyć

  • On 2014-06-16 01:28:28

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam, jak nie pracowałem w 2013 roku to jaki pit musiałbym wybrać do rozliczenia elektronicznego? nie uzyskiwałem żadnego zasiłku ani nic z tych rzeczy, a potrzebne mi rozliczenie do stypendium na studiach.

  • hhh 2014-05-21 13:53:01

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam Miałem staż Unijny z EFS wiem ,że nie trzeba się rozliczać z Skarbówką. Ale czy dostane zwrot ?

  • iwona 2014-05-15 15:32:34

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Pisałam już wcześniej.... pomyliłam się w poprzednim komentarzu. Dokładnie w połowie lutego zaniosłam pit do us. Tam urzędniczka miała problem z wbiciem mojego pitu do systemu lecz przyjęła go i powiedziała że będzie to wyjaśniaç. Do dzisiejszego dnia nie dostałam żadnej odpowiedzi. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce?

  • igr 2014-04-28 17:09:51

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Jestem bezrobotny zarejstrowany bez prawa do zasilku nie miałem dochodu cały 2013r czy muszę złożyć pit 0

  • wiesia 2014-04-16 19:45:47

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Mąż i Żona bezrobotni bez prawa do zasiłku zarej.UP jaki PIT 37 czy może jakiś inny 0

  • dms 2014-04-10 10:27:02

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Czy jeśli nie uzyskałam żadnego przychodu jak również zasiłku od urzędu pracy i nie posiadając formalnie małżonka to muszę składać zeznanie podatkowe? Czy mogę wtedy odliczyć Internet?

  • czarna 2014-04-04 11:05:46

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Jak rozliczyć męża mam 2 umowy o pracę w tym jedna tymczasowa oraz urząd pracy noi w tym moja umowa nie wiem czy będzie opłacalne rozliczyć się razem

  • Beata Maciąg 2014-04-03 11:44:14

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    @Mac: tak, należy się rozliczyć, nawet jeśli zarabiało się bardzo mało. Jeśli tylko nie była to praca "na czarno", lecz dostałaś jakąś umowę i możesz udokumentować zarobki, rozlicz się.

  • Mac 2014-03-28 09:27:54

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Ja mam takie pytanie. Pracowałam przez 2 tygodnie, mój dochód był strasznie mały no i oczywiście nie dostałam żadnych zwrotów. Co mam zrobić w takiej sytuacji czy muszę składać pit ??? Czy nie jest to konieczne ?

  • Ania1306 2014-03-26 17:17:26

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam ja pracuje a mąż jest jest zarejestrowany PUP BEZ PRAWA DO ZASIŁKU...Ja dostałam pit od pracodawcy i mąż z Pup czy jak będę się rozliczała z mężem to odliczyć od niego tez cos mogę ?

  • Urszula 2014-03-22 18:09:10

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    w roku 2013 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych lecz do tej pory nie dostałam pit-u z Urzędu Pracy a już prawie koniec marca. dzwoniłam na infolinie i pan ze spokojem stwierdził że jak do tej pory nie dostałam pit-u to już nie dostanę i jeżeli chcę dostać drugi ( ale nie było pierwszego!)to muszę wysłać list polecony lub meila z prożbą a oni mają miesiąc na odpowiedź i wysłanie ponowne pit-u. O ILE TYM RAZEM DOJDZIE! a osobiście się tego załatwić nie da i co robić?

  • iwona 2014-03-19 17:02:52

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Hej, mam jedno pytanie w stosunku co do rozliczenia PIT-u z PUP. Jestem stażystką odbywającą staż pup. Wypełniłam pit otrzymany z pup i zaniosłam do zus-u. natomiast tam mieli problem z wbiciem go w system. z czego to może wynikać??

  • Kamil 2014-03-13 22:52:50

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    witam, rozliczam sie wspólnie z żoną, która była przez kilka miesiecy na bezrobociu i pobierała zasiłek poniżej progu 3.091 zł Wliczając jej dochód zmniejsza mi się kwota odliczeż od podatku. Czy powinna skoro żony dochód był zwolniony od podatku?

  • Agnieszka 2014-03-09 17:45:24

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam czy jeśli nie pracowałam w roku 2013 to muszę złożyć jakiś PIT?

  • pla 2014-03-02 13:01:21

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam, jezeli otrzymałam zasilek dla bezrobotnych za tamten rok w styczniu 2014 to musze sie z tego rozliczyc w tym roku czy dopiero 2014?

  • HANKA2014.02.28 2014-02-28 23:37:59

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Co do bezrobotnego męża,to rozliczając się wspólnie z mężem nadpłata wyjdzie ci sama na końcu rozliczenia.Czytaj dokładnie PIT i poprawnie policz,a z całą pewnością będziesz miała zwrot.

  • HANKA2014.02.28 2014-02-28 23:30:38

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Jeżeli pracodawca przez cały rok pobierał prawidłowo podatek i odprowadzał zgodnie z wyliczeniem,to normalne, że nie dostaniesz zwrotu ,bo i za co.Nawet gdybyś miał żonę i ona by pracowała to też nie mielibyście zwrotu,gdyby zarabiał dużo więcej lub dużo mniej niż ty,to wtedy coś by ci skapnęło.Ciesz się,że nie musisz dopłacać,bo tak też się zdaża

  • jolka 2014-02-28 13:41:54

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam Jak mogę skorzystać z ulgi podatkowej na bezrobotnego męża bez zasiłku?

  • edek 2014-02-27 19:58:31

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam czy ktos wie jak nie mam zony ani dzieci a dostalem rozliczenie caloroczne z pracy czy dostane za to rozliczenie pieniadze?? Bo ta osoba co mnie rozlicza powiedziala ze nie bo niemam dzieci ani zony.

  • HANKA 2014.02.26 2014-02-26 20:33:36

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Przecież w pitach są różne rubryki,jest tam w bardzo jasno opisane co należy robić,krok po kroku,jak rozliczyć pit i co gdzie wpisać,trzeba tylko uważnie czytać.Po co więc zadawać takie głupie pytania.Jak US może oddać 1122zł jak nie miałaś potrącone tyle podatku.Pomyśl chwilę i zastanów się co mówisz.Pity wcale nie są straszne,trzeba tylko umieć czytać

  • Jolanta 2014-02-25 21:53:59

    jaka stopa podatkowa

    w 2013r otrzymałam 1930,10zł z biura pracy jako świadczenie wypłacone z funduszu pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Od tej sumy pobrano zaliczkę - czyli podatek w kwocie 295zł. Nie jest to więc 18% podatku. Tak więc czy to świadczenie jest w jakiś inny sposób opodatkowane ??. Teraz wypełniając wspólnie z mężem PIT 37 i odliczając 1 dziecko dostaniemy mniej zwrotu za to dziecko , bo ok. 1070zł zamiast 1122zł

  • Justys 2014-02-25 16:05:05

    jak rozliczyc osobe ktora przepracowala tylko pol roku

    Witam jak rozliczyc osobę która przepracowała pół roku,a drugie pół roku była zarejestrowana w urzedzie pracy i dostawala kuruniowke ? czy kwoty dochodów z obu pitów (tego od pracowdawcy i urzeczu pracy) trzeba zsumowac i podzielic na dwa, czy tylko zsumować ? tak samo z innymi rubrykami ? Dziękuję za pomoc

  • Natt 2014-01-24 18:37:30

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Czy osoba ktora nigdy nie pracowala i nie otrzymywala zadnych dochodów i jest zarejestrowana w UP musi sie rozliczyc?

  • Kasia 2014-01-20 13:09:55

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam.Czy przepracowane 2 tygodnie w roku można rozliczyć?

  • kasia 2014-01-15 20:06:27

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam. nigdzie nie pracowałem caly rok i nie byłem wogole zarejestrowany w urzedzie pracy i nie miałem zasiłku to też muszę się rozliczyć czy nie pozdr.

  • Kasia 2014-01-07 14:46:58

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam czy ja muszę się rozliczać jak chodziłam na szkolenia i miałam za płacili mi za szkolenia 800zł z groszami i nic jeszcze do tej pory nie dostałam proszę o pomoc

  • Ola 2013-06-12 19:39:47

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Jesli kwota wypłat za staz bedzie mniejsza od wolnej kwoty od podatku (w zeszlym roku wyniosla 3091 zł) to bedzie to dla nas zyskowne, ponieważ sami nie wpłacimy do państwowej kasy ani złotówki, a otrzymamy zwrot zaliczki, jaką pracodawca odprowadzał z naszej wypłaty na PIT.

  • Ola 2013-06-12 19:33:09

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Moim zdaniem dochody ze stazu podlegaja rozliczeniu, przynajmniej kiedys tak bylo, ze trzeba bylo skladac zeznanie podatkowe.

  • Ola 2013-04-25 22:32:04

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam, czy mąż i żona, bezrobotni przez cały rok, nie pobierający zasiłku, powinni składać PIT?

  • Anna 2013-04-22 22:26:15

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Dobry wieczór chciałam zapytać, jak mam wypełnić PIT37, mając PIT z Urzędu Pracy za zasiłek dla bezrobotnych i od pracodawcy z tytułu umowy o pracę? Czy te wszystkie kwoty mam wpisać w jednej pozycji czy rozbić?

  • alojzy 2013-04-08 12:16:53

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam!Dochody ze stażu nie podlegają rozliczeniu podatkowemu .Dowiadywałem się w PUP.Jeśli z umowy zlecenia otrzymałeś PIT-11 to musisz się rozliczyć.

  • Anna 2013-04-07 20:15:52

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam. Od 05.2012 do 12.2012 byłam na stażu z UP, dostawałam jakieś drobne pieniądze. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam PITa z UP, otrzymałam tylko Roczny raport składek społecznych i zdrowotnych za 2012r. W okresie stażu miałam również podpisane 2 umowy zlecenia po 210zł brutto co daje 420zł brutto. Czy i jeśli tak to co mam wpisać w PIT 37 ?? POMOCY

  • alojzy 2013-04-06 22:01:59

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    czy dochody ze stażu podlegają rozliczeniu podatkowemu

  • jackwar 2013-03-15 07:39:51

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Co do składania pita to chyba każdy powinien złożyć by nie podlegać karze grzywny , lepiej wpisać zerowe dochody niż dostać karę finansową . Pan min. Rostkowski szuka kasy a urzędasy jak wierne psy szukają i wąchają kto śmierdzi groszem :)

  • JACEK I AGATKA 2013-03-13 14:27:13

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    CZY KTOS MOGLBY ODPOWIEDZIEC NA TE PYTANIA???

  • Natalia Grudzinsk 2013-03-08 17:02:52

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam chciałam się dowiedzieć czy jeżeli w grudniu 2011 roku miałam wyplacony ostatni zasiłek dla bezrobotnych a od stycznia 2012 roku nie mam żadnych dochodów a jestem zarejestrowana w urzedzie pracy to muszę się rozliczyć. Gdy dzwoniłam do up. powiedzieli ze nie muszę

  • perełka 2013-03-03 09:19:35

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    nie pracowałam cały rok 2012 czy muszę rozliczać się z urzędem skarbowym

  • Ewa 2013-02-28 20:15:50

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam! mąż nie pracowł od stycznia 2012 do kwietnia 2012 i nie był zarejestrowany jako bezrobotny nie odprowadzał żadnych składek czy należy mu się jakiś zwrot. Pracę rozpoczoł od maja 2012

  • Dominik 2013-02-27 12:09:23

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam, ja pracowałem w 2012r na umowie zlecenie, tak wiec też mam sie rozliczać z pit 11 ? i jesli nie mam tego pit-u to kto powinien mi go dostarczyc ?

  • Kasia 2013-02-27 08:05:34

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    a co z pieniedzmi na dziecko dla bezrobotnej niezarejestrowanej w urzedzie pracy ,co robic? czy dostane jakis pit z urzedu skarbowego?

  • teresa 2013-02-22 21:33:27

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Przez cały rok 2012 byłam na urlopie wychowawczyn, nie otrzymałam PIT-u.Czy muszę wystawić PIT 37 zerowy?Będę się ubiegać o zasiłek rodzinny na dziecko, czy dostanę zaświadczenie z US o dochodzie, A może opieka już nie wymaga takich zaświadczeń z Urzędu Skarbowego. pozdrawiam Teresa

  • Patryk 2013-02-22 16:47:14

    Re: Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Moje pytanie jezeli teraz nie pracuje nie ucze sie lecz w 2012pracowalem dostalem pit i moje pytanie czy jezeli nie mam dzieci dostane pieniadze ?slyszalem ze jezeli nie mam na co odliczyc to ich nie dostane.

  • Aneta 2013-01-19 12:48:56

    Re: PIT 2012. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam, Jestem w związku małżeńskim od końca sierpnia do pracy zatrudniłam sie 4 października. Jednak od tygodnia jestem na chorobowym ponieważ jestem w ciąży Mąż obecnie jest zarejestrowany na bezrobociu bez zasiłku. Nigdy wcześniej oboje nie pracowaliśmy w polsce tylko za granicą. nie posiadamy żadnego własnościowego mieszkania, domu oraz każde z nas zameldowane jest gdzie indziej. Wiec chcialam sie zapytać czy mogę rozliczyć sie z mężem? I czy będziemy mieli jakiś zysk z tego. Pozdrawiam

  • natusia 2013-01-11 07:54:03

    Re: PIT 2012. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Ja od 3 lat jestem zarejstrowana w UP, mój mąż prowadził własną działalność gospodarczą w roku 2010 i do listopada 2011 później miał działalność zawieszoną do kwietnia 2012, w kwietniu zlikwidował. Od lipca zajestrowany jest w UP. Jaki PIT mamy wypełnić?

  • Joanna 2013-01-05 00:40:08

    Re: PIT 2012. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Jeżeli będę sę rozliczać z mężem jako bezrobotna a suma zasiłu wyniosła 1800 zł,to w tym wypadku sumuję to z dochodem męża czy traktuję to tak jakbym się rozliczała sama czyli kwota wolna od podatku (podatek =0)

  • Krzysztof 2012-04-23 13:40:24

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    A jeśli w 2011 nigdzie nie pracowałem i nie byłem wogole zarejestrowany w urzedzie pracy i nie miałem zasiłku to też muszę się rozliczyć czy nie pozdr.

  • Magmara 2012-04-14 22:03:08

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    W jaki sposób UP wylicza kwotę dochodu na PIT-11? W moim przypadku dochód podany na PIT-11 z Urzędu Pracy jest dużo wyższy niż rzeczywista kwota otrzymana przeze mnie (nawet po doliczeniu do niej zaliczki na podatek dochodowy i ubezpieczenie zdrowotne).

  • vaeton24 2012-03-21 15:38:39

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Z opieki społecznej nie trzeba rozliczać przychodów, ponieważ jest to darowizna dla potrzebujących zwolniona z podatku. Tak samo jak odbywasz kurs, który refunduje opieka społeczna z środków Unijnych, również nie podlega rozliczeniu PIT. Bezrobotny, który przez cały rok był zarejestrowany w UP bez prawa do zasiłku też nie musi składać zeznania. Jeżeli jednak osoba dostała z UP formularz PIT-11, bo czasami niektóre urzędy wydają nawet gdy nie było przychodów w postaci zasiłku czy stażu, można go rozliczyć dla świętego spokoju. Osoba nie zarejstrowana w UP i nie pracująca tym bardziej nie ma się z czego rozliczyć.

  • aga 2012-03-21 14:43:54

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    a jesli moj maz zostal zatrudniony w listopadzie a nie dostawal zasilku wczesniej czy w tedy ma sie rozliczyc tylko z tych 2 miesiecy???

  • janka 2012-03-13 20:35:41

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    A czy osoba bez pracy przez cały 2011 r. , nie zarejestrowana w UP, może sie rozliczyć wspólnie z mężem, który zarabia na rodzinę ?

  • Beata 2012-03-06 12:56:19

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    witam a ja mam pytanko.... chyba zostalam wprowadzona w Blad przez pania Urzedniczke w urzedzie pracy. Podczas podpisywania "listy" jako osoba bezrobotna zostalam zapytana czy dostalam PIT.... ja na to ze nie. Ona stwierdzila ze juz zostal dawno wyslany.... Tylko zaczelo mnie zastanawiac jak to mozliwe jak nie pracowalam w poprzednim roku, nie mialam zadnych dochodow, ani zasilkow stazy itp... dodzwonic sie do UP nie moge, ale chyba bede musiala sie pofatygowac tam osobiscie. Jednak moim zdaniem nie powinnam sie rozliczac, no bo niby z czego? Jak to jest moze mi ktos odpowiedziec?

  • ziutek 2012-02-29 17:16:23

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Państwo dało, państwo zabrało.. A kto daje i zabiera..

  • milka 2012-02-29 13:46:39

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Dlaczego nie mogę rozliczyć się z mężem, jeśli ślub zawarłam w lipcu 2011 roku. Pół roku jesteśmy na wspólnym, a prawo zakłada, że winniśmy być rok. Nie rozumiem... A Ty Wojtuś za dużo filmów wojennych oglądasz.

  • Wojtuś 2012-02-25 10:04:00

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Tak terz musisz sie rozliczyć !! jak nie to pod Mur i kulka w Łep!!!!

  • Julka 2012-02-24 13:36:06

    Re: PIT 2011. Bezrobotny też musi się rozliczyć

    Witam. Mam pytanie: Jak otrzymalam zasilek z opieki spolecznej to tez musze sie rozliczyc?