Po szczycie G20 w Londynie

Kształt reform światowego systemu finansowego był najważniejszym tematem szczytu przywódców państw i rządów najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G20). Gospodarzem spotkania był brytyjski premier Gordon Brown. W szczycie uczestniczyło 30 delegacji z 22 krajów i 8 organizacji międzynarodowych. Uczestnicy zgodnie podkreślili potrzebę ustabilizowania rynków finansowych i wyprowadzenie światowej gospodarki z recesji.

Światowi przywódcy zastanawiali się nad uwolnieniem banków od toksycznych aktywów, kontynuacją negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu w ramach rundy Doha oraz działaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi i pomocą dla najbiedniejszych państw.

W opinii Gordona Browna szczyt zakończył się sukcesem, mimo wielu rozbieżności udało się uzyskać kompromis w takich kwestiach jak powołanie Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board), która ma na celu obserwację światowych rynków finansów oraz międzynarodowej rady nadzorującej instytucje finansowe, jak również podpisanie porozumienia w kwestii restrukturyzacji systemów finansowych, odrzucenia protekcjonizmu, zwiększenia inwestycji w ekologię oraz stworzenia światowych regulacji dotyczących agencji ratingowych.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso za największy sukces szczytu w Londynie uznał zwiększenie roli MFW w globalnym systemie finansowym. Wyraził poparcie dla wolnej gospodarki i wolnego rynku, które muszą przestrzegać pewnych reguł i zasad. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jest w jego opinii najlepszą instytucją w walce z oszustwami podatkowymi. W następnych tygodniach OECD opublikuje czarną listę rajów podatkowych.

BUSINESSEUROPE uznała szczyt w Londynie za sukces. Prezydent BUSINESSEUROPE Ernest-Antoine Seilliere powiedział: „Cieszę się, że przywódcy G20 wykazali wysoki poziom odpowiedzialności, solidarności i wspólnej determinacji. Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą teraz przełożyć przedstawione zobowiązania na konkretne działania".

Porady prawne

Z perspektywy biznesu szczególnie istotne są ustalenia związane z kontynuacją negocjacji w sprawie handlu w ramach rundy Doha, walki przeciwko protekcjonizmowi, wsparcie w wysokości 250 mld dolarów dla finansowania handlu przez instytucje nadzoru eksportu i międzynarodowe banki rozwoju, przyjęcie zrównoważonego programu reform rynku finansowego, którego celem jest wzmocnienie zarządzania ryzykiem oraz kontroli i regulacji transgranicznych, a rezerwy Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają wzrosnąć do 750 mld dolarów, który razem z Radą Stabilności Finansowej będzie prowadził monitoring światowych finansów.

Zapowiedziano, że następny szczyt G20 odbędzie się jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej w Japonii.

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika