Polityka energetyczna Polski do 2030 r.

- Przedstawiamy nową wizję rozwoju energetyki w Polsce. Chcemy zwiększyć jej efektywność, a bezpieczeństwo energetyczne oprzeć na krajowych zasobach i odnawialnych źródłach. Kluczowe znaczenie będą miały również nowe technologie i ochrona środowiska - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas konferencji prezentującej projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.". Spotkanie odbyło się 3 września br. w Ministerstwie Gospodarki.

Podczas konferencji wicepremier Pawlak zaprezentował priorytety „Polityki", zgodnie z którymi bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte zostanie na wykorzystaniu krajowych źródeł energii. - Dla zapewnienia nieprzerwanych dostaw surowców istotna jest bowiem nie tylko dywersyfikacja ich kierunków, ale także zastosowanie różnych technologii, takich jak ogniwa paliwowe na węgiel - powiedział.

Porady prawne

Zdaniem wicepremiera konieczne jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju. - Chcemy skupić się na promocji biopaliw, skierowanej w szczególności do mieszkańców dużych miast - zapowiedział. - Planujemy również w większym stopniu wykorzystać w Polsce energię geotermalną, której mamy pod dostatkiem - dodał.

Warunkiem przeprowadzenia reformy sektora energetycznego jest także, według wicepremiera Pawlaka, kształtowanie konkurencyjnych rynków paliw i energii. - Nie możemy zakłócać ich rozwoju poprzez zbędne decyzje administracyjne. Zależy nam ponadto na ułatwieniu użytkownikom zmiany dostawcy energii elektrycznej i gazu - podkreślił.

Zaznaczył także, że Polska poczyniła duże postępy w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i siarki oraz związków azotu. - Zużywamy również coraz mniej energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Będziemy jednak nadal wspierać wprowadzanie czystych technologii w energetyce i przemyśle, takich jak zgazowanie węgla. Polska jest również zaangażowana w budowę elektrowni Ignalina II na Litwie - powiedział.

Przypomniał ponadto, że Polska jest inicjatorem spotkania przedstawicieli krajów emitujących najwięcej gazów cieplarnianych, które odbędzie się przy okazji tegorocznej konferencji klimatycznej w Poznaniu. - Same przepisy prawne nie poprawią ochrony środowiska. Dlatego ważne jest dochodzenie do globalnych porozumień sektorów wywierających największy wpływ na zmiany klimatu - zaznaczył.

***

W konferencji prasowej poświęconej „Polityce energetycznej Polski do 2030 r." wzięła udział również Joanna Strzelec-Łobodzińska, doradca Ministra Gospodarki.

Projekt „Polityki" uwzględnia uwagi skierowane przez partnerów społecznych w trakcie sierpniowych dyskusji nad dokumentami: „Polityka energetyczna Polski - Strategia do 2030 roku" oraz „Tezy do dyskusji nad polityką energetyczną Polski do roku 2030". Dokument będzie podlegać dalszym szerokim uzgodnieniom i konsultacjom oraz zostanie poddany postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Ostateczna wersja projektu „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" będzie gotowa do końca roku.

Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - wersja z 4 września 2008 r.
(pobierz plik .pdf)

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika