Polska podpisała konwencję przeciwko handlowi ludzkimi narządami
25 i 26 marca 2015 r. w Santiago de Compostela w Hiszpanii odbyła się Międzynarodowa Konferencja Wysokiego Szczebla na temat zwalczania handlu ludzkimi narządami zorganizowana przez Radę Europy oraz Rząd Hiszpanii. Podczas Konferencji 14 państw - w tym Polska - podpisało Konwencję Rady Europy przeciwko handlowi ludzkimi narządami.
Konwencja Rady Europy to pierwsze międzynarodowe porozumienie tej rangi dotyczące zwalczania handlu narządami. Konwencja wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją co najmniej pięć państw.
Konwencja ma na celu zapobieganie i zwalczanie handlu narządami, ochronę jego ofiar oraz zapewnienie im pomocy psychologicznej, socjalnej i prawnej w dochodzeniu roszczeń.
Konwencja wprowadza ramy prawne penalizacji handlu narządami, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Nakłada również na sygnatariuszy obowiązek zapewnienia przejrzystości krajowych systemów transplantacyjnych oraz równego dostępu do leczenia tą metodą.
Konferencję poprzedził „Marsz Przeciw Handlowi Narządami” zorganizowany przez Radę Europy, Światową Organizację Zdrowia, Organización Nacional de Trasplantes oraz Swisstransplant.
Celem marszu było zwiększenie świadomości społecznej związanej z problemem handlu narządami, a także promocja dobrowolnego dawstwa narządów, które ratuje każdego roku życie tysiącom ludzi na całym świecie.
Źródło: mz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?