Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Od dzisiaj co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem grupowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu.

19 lipca wchodzi w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44).

Nowe przepisy obejmują roszczenia związane z naruszeniem praw konsumentów, szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz czynami niedozwolonymi. Pozwu grupowego nie złożymy natomiast w sprawach roszczeniowych o ochronę dóbr osobistych np. uszkodzenia ciała czy naruszenia dobrego imienia.

- Na pozwy grupowe narażone są przede wszystkim branże, które produkują towary masowe lub świadczą masowe usługi, lub mogące spowodować swoją działalnością duże szkody, np. koncerny samochodowe, firmy farmaceutyczne, przewoźnicy, koncerny tytoniowe, kopalnie, huty, lub zakłady trujące środowisko – tłumaczy dla e-prawnik.pl Rafał Lewicki z Kancelarii Radców Prawnych ProLegal Michalski, Lewicki, Jóźwiak i Partnerzy.

Roszczenia grupowe będzie można skierować nie tylko w stosunku do przedsiębiorcy, ale także wobec gminy czy skarbu państwa.

Niezależnie od podmiotu skażonego z pozwem grupowym można wystąpić wtedy, gdy zbierze się przynajmniej dziesięciu poszkodowanych, którzy ujednolicą swoje roszczenia. Następnie grupa musi wybrać swojego reprezentanta.

- Wytacza on powództwo w imieniu własnym, ale na rzecz całej grupy. Reprezentantem może być, w zakresie swoich kompetencji, np. powiatowy czy miejski rzecznik konsumentów – wyjaśnia Rafał Lewicki.

Ekspert tłumaczy, że przed sądem obywatele muszą już działać przez profesjonalnych pełnomocników. – W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo przez radcę prawnego lub adwokata. Zapewni to grupie skuteczną obronę ich interesów – mówi specjalista z ProLegal.

Proces grupowy pozwoli konsumentom zaoszczędzić czas i stres związany z częstą obecnością na sali sądowej.

- Członkowie grupy występującej z pozwem zbiorowym są słuchani w charakterze strony. Oznacza to, że będą obowiązkowo uczestniczyć w postępowaniu na określonym etapie. Poza tym etapem sprawa będzie prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników – wyjaśnia Rafał Lewicki.

Radca prawny tłumaczy, że wystąpienie z pozwem grupowym będzie ponadto tańsze niż indywidualne dochodzenie swoich praw: Opłata sądowa wyniesie w tym przypadku nie pięć, a dwa procent wartości przedmiotu sporu. Minimalnie 30 zł  i maksymalnie 100 tys. zł. W przypadku pozwów o ochronę praw niemajątkowych w postępowaniu grupowym opłata sądowa będzie stała i wyniesie 600 zł.

Ponadto na etapie samego postępowania nie powstaną koszty obsługi prawnej, ponieważ wynagrodzenie pełnomocnika – wynoszące nie więcej niż 20 proc. od zasądzonej kwoty – zostanie mu wypłacone po wygraniu sprawy. Zatem im większa grupa powodów, tym większe wynagrodzenie otrzyma prawnik.

Pozwany będzie mógł jednak zażądać kaucji na poczet kosztów postępowania sądowego.

- Składający pozew będzie musiał zdeponować wówczas odpowiednią kwotę w gotówce. Warto pamiętać, że koszty postępowania ponosi przegrany, jeśli więc sprawę wygrają konsumenci, to kaucja zostanie im zwrócona – informuje Małgorzata Cieloch z UOKiK.

Rzeczniczka dodaje, że pozwy grupowe mogą być również dodatkowym narzędziem dla konsumentów i przedsiębiorców, których prawa zostały naruszone przez stosowanie antykonkurencyjnych praktyk. Chodzi np. o szkody powstałe w wyniku wieloletniej zmowy cenowej lub nadużycia pozycji rynkowej konkurenta.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

 • GRUPANABANK 2010-09-26 09:10:56

  POZWY ZBIOROWE PRZECIWKO BRE BANK

  Zapraszamy do pozwu zbiorowego przeciwko BRE BANK (mBank, MultiBank) w sprawie zawyżania oprocentowania kredytów hipotecznych. Więcej informacji na stronie www.grupanabank.pl

 • skorol 2010-07-20 11:36:46

  Re: Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

  Czy TO PRAWO działa z mocą wsteczną, np. 10 lat ?

 • nie tylko klienci 2010-07-19 08:34:56

  Re: Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

  Na początek wniosek powodzian przeciwko rządowi Tuska


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane