Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

Od dzisiaj co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem grupowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu.

19 lipca wchodzi w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44).

Nowe przepisy obejmują roszczenia związane z naruszeniem praw konsumentów, szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz czynami niedozwolonymi. Pozwu grupowego nie złożymy natomiast w sprawach roszczeniowych o ochronę dóbr osobistych np. uszkodzenia ciała czy naruszenia dobrego imienia.

- Na pozwy grupowe narażone są przede wszystkim branże, które produkują towary masowe lub świadczą masowe usługi, lub mogące spowodować swoją działalnością duże szkody, np. koncerny samochodowe, firmy farmaceutyczne, przewoźnicy, koncerny tytoniowe, kopalnie, huty, lub zakłady trujące środowisko – tłumaczy dla e-prawnik.pl Rafał Lewicki z Kancelarii Radców Prawnych ProLegal Michalski, Lewicki, Jóźwiak i Partnerzy.

Porady prawne

Roszczenia grupowe będzie można skierować nie tylko w stosunku do przedsiębiorcy, ale także wobec gminy czy skarbu państwa.

Niezależnie od podmiotu skażonego z pozwem grupowym można wystąpić wtedy, gdy zbierze się przynajmniej dziesięciu poszkodowanych, którzy ujednolicą swoje roszczenia. Następnie grupa musi wybrać swojego reprezentanta.

- Wytacza on powództwo w imieniu własnym, ale na rzecz całej grupy. Reprezentantem może być, w zakresie swoich kompetencji, np. powiatowy czy miejski rzecznik konsumentów – wyjaśnia Rafał Lewicki.

Ekspert tłumaczy, że przed sądem obywatele muszą już działać przez profesjonalnych pełnomocników. – W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo przez radcę prawnego lub adwokata. Zapewni to grupie skuteczną obronę ich interesów – mówi specjalista z ProLegal.

Proces grupowy pozwoli konsumentom zaoszczędzić czas i stres związany z częstą obecnością na sali sądowej.

- Członkowie grupy występującej z pozwem zbiorowym są słuchani w charakterze strony. Oznacza to, że będą obowiązkowo uczestniczyć w postępowaniu na określonym etapie. Poza tym etapem sprawa będzie prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników – wyjaśnia Rafał Lewicki.

Radca prawny tłumaczy, że wystąpienie z pozwem grupowym będzie ponadto tańsze niż indywidualne dochodzenie swoich praw: Opłata sądowa wyniesie w tym przypadku nie pięć, a dwa procent wartości przedmiotu sporu. Minimalnie 30 zł  i maksymalnie 100 tys. zł. W przypadku pozwów o ochronę praw niemajątkowych w postępowaniu grupowym opłata sądowa będzie stała i wyniesie 600 zł.

Ponadto na etapie samego postępowania nie powstaną koszty obsługi prawnej, ponieważ wynagrodzenie pełnomocnika – wynoszące nie więcej niż 20 proc. od zasądzonej kwoty – zostanie mu wypłacone po wygraniu sprawy. Zatem im większa grupa powodów, tym większe wynagrodzenie otrzyma prawnik.

Pozwany będzie mógł jednak zażądać kaucji na poczet kosztów postępowania sądowego.

- Składający pozew będzie musiał zdeponować wówczas odpowiednią kwotę w gotówce. Warto pamiętać, że koszty postępowania ponosi przegrany, jeśli więc sprawę wygrają konsumenci, to kaucja zostanie im zwrócona – informuje Małgorzata Cieloch z UOKiK.

Rzeczniczka dodaje, że pozwy grupowe mogą być również dodatkowym narzędziem dla konsumentów i przedsiębiorców, których prawa zostały naruszone przez stosowanie antykonkurencyjnych praktyk. Chodzi np. o szkody powstałe w wyniku wieloletniej zmowy cenowej lub nadużycia pozycji rynkowej konkurenta.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • skorol 2012-07-20 11:36:46

    Czy TO PRAWO działa z mocą wsteczną, np. 10 lat ?

  • nie tylko klienci 2012-07-19 08:34:56

    Na początek wniosek powodzian przeciwko rządowi Tuska


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika