Premier o odrzuceniu Traktatu z Lizbony w Irlandii

Oświadczenie premiera Donalda Tuska w obliczu negatywnego wyniku referendum w sprawie Traktatu z Lizbony w Irlandii:

Szanujemy decyzję Irlandczyków, którzy we wczorajszym referendum zagłosowali przeciwko ratyfikacji Traktatu z Lizbony. Unia opiera się właśnie na poszanowaniu praw każdego narodu i państwa członkowskiego do wyrażenia swej woli w sprawach o istotnym znaczeniu dla przyszłości UE.

Wynik irlandzkiego referendum wcale nie musi przekreślać szans na wprowadzenie traktatu lizbońskiego w życie. Możemy znaleźć rozwiązania, które uwzględnią obawy Irlandczyków, bez konieczności naruszania całej reformy traktatowej. W przeszłości z takich możliwości skorzystano w stosunku do innych państw członkowskich przy okazji Traktatu o Unii Europejskiej z 1992 r. Za wszelka cenę powinniśmy uniknąć scenariusza Unii Europejskiej dwu prędkości.

Porady prawne

Wynik referendum w Irlandii z pewnością wymaga zajęcia stanowiska przez rząd Irlandii, a następnie debaty w gronie szefów państw i rządów już w najbliższym tygodniu - podczas posiedzenia Rady Europejskiej, która się spotyka 19 czerwca 2008 r.

Debata ta nie powinna się jednak stać pretekstem do pouczania i krytykowania jednego kraju. Zastanówmy się co uczynić dla lepszego zrozumienia przez Europejczyków traktatu i wynikających zeń korzyści.
Unia Europejska przechodziła już przez trudne momenty, i za każdym razem wychodziła silniejsza z kryzysu, gotowa do kontynuowania swoich zadań i podejmowania nowych wyzwań. Wierzę, że tak będzie i tym razem.

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika