Resort gospodarki chce wzmocnić prawa dłużnika

Upowszechnienie systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej i obniżenie kosztów jego użytkowania to główne cele przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Dokument został 18 czerwca 2015 r. skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Projekt zawiera m.in rozwiązania służące wzmocnieniu ochrony dłużnika, a zwłaszcza konsumenta, przed niesłusznym wpisem oraz podniesieniu pewności co do wpisów. Propozycje w tym zakresie to m.in wprowadzenie postępowania reklamacyjnego przed wpisem do rejestru, opracowanie katalogu zdarzeń, które zwykle dają podstawę do aktualizacji wpisu, oraz ograniczenie czasu na wpis - do 10 lat od dnia wymagalności długu konsumenta.

Ponadto nowe przepisy mają również usprawnić obecnie obowiązujące rozwiązania w zakresie przekazywania danych gospodarczych pomiędzy biurami informacji gospodarczej.

Zmiany opracowane przez resort gospodarki mają obniżyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu i podnieść poziom konkurencyjności polskiej gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecki bank centralny grozi Grexitem
Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.
Wyłudzają pieniądze za energię elektryczną
Pojawiają się w domach klientów i podszywają pod inkasentów odczytujących liczniki. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy za energię elektryczną. PGE ostrzega i radzi na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać. Metoda oszustów jest prosta. Fałszywy inkasent pyta klienta, dlaczego nie zapłacił jeszcze za energię. Jeśli trafi na osobę, która zalega z płatnościami, żąda ...
Implementacja pięciu wymiarów Unii Energetycznej
Wdrożenie strategii bezpieczeństwa energetycznego oraz przyjęcie konkluzji ws. implementacji Unii Energetycznej to główne tematy posiedzenia Rady UE ds. Energii, w którym udział wziął sekretarz stanu w MG Tomasz Tomczykiewicz. Spotkanie odbyło się 8 czerwca 2015 r. w Luksemburgu. Polska aktywnie uczestniczyła w wypracowaniu konkluzji, dotyczących implementacji pięciu wymiarów Unii Energetycznej. Ich celem jest zagwarantowanie odbiorcom ...

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gość 2017-06-24 11:04:34

    kij ma dwa końce , a jak się ma sprawa wierzyciela , kiedy dłużnik wyzbywa się majątku wraz z wpisami i hipotekami w księdze wieczystej , nic nie ma na siebie , nie pracuje legalnie , wierzyciel ma pod górę , jak komornikowi nie poda się na tacy to tylko obciąża kosztami które generują wierzytelność , przypominam że za długi nie idzie się do więzienia , pomijam fakt iż organ państwowy "prokuratura" nie widzi żadnych znamion przestępstwa i kończy sprawę , wszystko to w majestacie prawa płenta : grupa dłużników , kombinatorów ma się dobrze , a wierzyciel pozostaje sam na polu walki

  • gość 2017-06-23 19:51:20

    Jest jeszcze jedna, ważna- moim zdaniem-sprawa dla dłużników. To jest termin przedawnienia naleznosci, na którą sad juz wydał postanowienie, czy tez nakaz zapłaty. Taka nalezność przedawnia się po 10 latach i często jest tak,ze wierzyciel świadomoie czeka 9 lat i dopiero wtedy korzysta z usług komornika lub firmy wihdykacyjnej.Najczęściej trafia to e tych najbiedniejszych, najmniej świadomych swych praw ( np. udowodnienia biedy z nędzą czy możliwości dogadania się z wierzycielem...) Jest olbrzymia przepaść między prawami URZĘDÓW9 sady, administracja itd. Petent musi odpowiedzieć najczęściej w ciagu 7 dni a urzędy mają na to 1-3 miesiące wg Kodeksu , a najczęściej odpowiadaja kiedy im się podobą. A przecież mają do dyspozycji zastępy prawnikow i wiecznie szkolonych urzędasów. I gdzie tu rowność wobec prawa ?

  • pozywam.blogspot. 2017-06-22 00:08:29

    "ograniczenie czasu na wpis - do 10 lat od dnia wymagalności długu konsumenta". To dopiero ciekawe, zwłaszcza że większość roszczeń przedawnia się dużo wcześniej :-)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika