Rodziny alkoholików również otrzymają pomoc

Pomoc osobie uzależnionej powinna być zintegrowana z pomocą całej rodzinie, ponieważ uzależnienie powoduje szkody i zaburza funkcjonowanie wszystkich członków rodziny - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Dokument trafił już do kancelarii premiera celem skierowania go pod obrady Rady Ministrów. Ministerstwo Zdrowia proponuje w nim, aby Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych objęła opieką całą rodzinę, w której występuje problem uzależnienia od alkoholu.

Nowela zobowiązuje Agencję do podejmowania działań zmierzających do zwiększenia skuteczności i dostępności pomocy członkom rodzin z problemem alkoholowym, w szczególności ochrony przed skutkami niewydolności rodziny w zakresie pełnienia przez nią funkcji rodzicielskich, a także przed przemocą w rodzinie - czytamy w projekcie.

Agencja - w celu realizacji nowych zadań - będzie współpracowała z podmiotami i instytucjami odpowiedzialnymi za wspieranie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, której nie mogą samodzielnie przezwyciężyć.

W rodzinach alkoholików żyje w Polsce około 1,5 mln osób dorosłych i 1,5-2 mln dzieci. Większość z nich to osoby współuzależnione i ofiary przemocy domowej.

W 75 proc. rodzin z problemem alkoholowym dochodzi do przemocy. Ponadto co roku zwiększa się liczba dorosłych dzieci alkoholików, które zgłaszają się po pomoc do zakładów lecznictwa odwykowego - uzasadnia zmiany Ministerstwo Zdrowia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Daria z Gniezna 2014-02-22 20:08:51

    Witam Mam 24 lata i jestem siostra alkoholika. Moj brat ma 26 lat pije do nie przytomności nie pracuje i nie zamierza podjąc jakiej kolwiek pracy. Starałam sie mu pomóc na wszelkie sposoby wraz z rodzicami ale on nie chce sie zglosić dobrowolnie na jakiekolwiek leczenie. W domu robi awantury odgraza sie że jak wyjdzie to juz nie wróci po czym zawsze wraca w stanie nietrzezwym. Dzien zaczyna pijac piwo. Była u nas juz kilkakrotnie policja, Dzielnicowy a nawet jest zgłoszony w komisji rozwiązywania problemów alkocholowych. Ale zadnej pomocy nie otrzymujemy. Co z tym dalej robić?? Ja juz sama czuje zmeczenie psychiczne pracuje i coraz gorzej czuję sie we wlasny domu. poniewaz brat do takiego stanu dopuscil mnie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika