Rozwój sektora kosmicznego w Polsce

- Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt strategii rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Zachęcam zarówno środowiska naukowe, jak i władze samorządowe do włączenia się w prace nad tym dokumentem - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania 9 lipca br., poświęconego wykorzystaniu technik kosmicznych i satelitarnych w Województwie Mazowieckim.

Celem strategii rozwoju sektora kosmicznego będzie większe wykorzystanie potencjału przestrzeni kosmicznej dla rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki. Krzysztof Gulda dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki zaznaczył, że Ministerstwo zamierza przygotować strategię do końca roku. - Chcemy stworzyć grupę roboczą, do której wejdą przedstawiciele zainteresowanych resortów, nauki i biznesu - podkreślił dyrektor Gulda. - Naszym celem jest stworzenie kompleksowego dokumentu, który obejmuje wszystkie możliwe obszary wykorzystania przestrzeni kosmicznej - dodał.

Porady prawne

Przypomniał, że od 27 kwietnia 2007 r. Polska jest pełnoprawnym partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS). - Dzięki temu uzyskaliśmy prawo uczestnictwa w programach i działaniach ESA jako partner naukowy, technologiczny i przemysłowy - dodał.

Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Marek Banaszkiewicz przypomniał, że światowe obroty przemysłu kosmicznego to 90 mld euro. - Jest to jeden z najbardziej rentownych rynków z 7-8 proc. wzrostem rocznie. Dlatego musimy w nim znaleźć swoją niszę - dodał. Podkreślił również, że w całej Europie inwestycje w tym sektorze wynoszą 5-6 mld euro rocznie. - Dla porównania w Polsce jest to zaledwie 5-6 mln euro - powiedział dyrektor Banaszkiewicz.

Podczas spotkania wicepremier Waldemar Pawlak zapoznał się inicjatywą wspierającą rozwój technik kosmicznych i satelitarnych wykorzystywanych na Mazowszu m.in. do zabezpieczenia potrzeb gospodarczych i społecznych mieszkańców oraz administracji publicznej.

W spotkaniu uczestniczyli również: Krzysztof Majewski - dyrektor Biura Geodety Województwa Mazowieckiego, Tomasz Kosiło - Instytut Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej.

***

Polska od 27 kwietnia 2007 r. jest partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS). PECS to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2001 r. skierowana do wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie do programu należą także Węgry, Czechy i Rumunia. Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym obejmuje 5 lat i po tym okresie nasz kraj będzie ubiegać się o statut członka Agencji.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki, www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika