Rynek pracy w Polsce. Oto zalecenia Unii

Minister Radosław Mleczko wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich. Podczas posiedzenia przeprowadzona została dyskusja na temat Semestru Europejskiego, w tym projektów zaleceń Rady dla każdego państwa członkowskiego co do krajowych programów reform na rok 2014.

Zalecenia dla Polski odnoszące się do obszaru zatrudnienia i polityki społecznej obejmują w tym roku m.in.: zwiększenie wysiłków na rzecz zmniejszenia bezrobocia osób młodych, zwalczanie segmentacji rynku pracy, kontynuowanie starań w celu podniesienia współczynnika aktywności zawodowej kobiet oraz zwiększenie szans starszych pracowników na zatrudnienie.

Porady prawne

Minister zadeklarował zaangażowanie w realizację Gwarancji dla młodzieży. Poinformował, że znowelizowane zostały przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, aby możliwe było maksymalne wykorzystanie Gwarancji. Druga debata Ministrów dotyczyła wymiaru społecznego Unii Gospodarczo-Walutowej.

Minister Mleczko podkreślił, że dbałość o stabilność finansów publicznych, dostosowanie systemu emerytalnego do zmian demograficznych, uelastycznianie rynku pracy, zindywidualizowane działania aktywizujące, a także system świadczeń społecznych, skłaniający do zatrudnienia to najważniejsze odpowiedzi na obecne wyzwania społeczne. Warunkiem ich skutecznej realizacji jest wzrost gospodarczy, którego konsekwencją powinno być również ograniczenie ubóstwa. Wskazał, że jednym z możliwych instrumentów osiągania tego celu jest racjonalne i zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej. Polska konsekwentnie podwyższa płacę minimalną - w tym roku wynosi 46% przeciętnego wynagrodzenia.

Na marginesie posiedzenia Rady Minister R. Mleczko spotkał się z Rudolfem Hundstorferem, Ministrem Pracy, Spraw Społecznych i Ochrony Konsumentów Austrii. Podczas spotkania zostało podpisane Wspólne oświadczenie w sprawie współpracy i wymiany informacji w obszarze polityki społecznej pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwem Pracy, Spraw Społecznych i Ochrony Konsumentów Republiki Austrii.

Źródło: mpips.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadek 2016-06-23 18:13:30

    Jak pogodzić zwiększenie zatrudnienia kobiet ze zwiększeniem katastrofalnie niskiej dzietności. Co, gorsze, zwiększona podaż siły roboczej na rynku, powoduje znacznie szybszy spadek cen (płac), zarówno dla robotników jak i inżynierów. Zwiększenie zatrudnienia o np. 10% powoduje stopniowy spadek zarobków docelowo o ok. 10-12%, zwiększenie zatrudnienia o 50% powoduje automatyczne stopniowe obniżanie się zarobków o 25-40% pierwotnej wysokości. W efekcie, można podać skrajny model, gdybyśmy mieli bliskie 100% zatrudnienie kobiet i mężczyzn to zarobki (dokładniej siła nabywcza) stopniowo spadną do poziomu co najwyżej 1/3 z okresu, gdy pracowali niemal sami mężczyźni. W ten sposób mamy wyzysk i brak dzieci bo mimo podwojonego wysiłku rodzin na pracę zarobkową dochody są na poziomie 2/3 tego co było (np. w okresie międzywojennym względem porównywalnych podaży, prac i średniej siły nabywczej), a co gorsza, w rodzinach gdzie jedno z małżonków pracuje, dochody są na poziomie zaledwie 1/3 wartości dawnej...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika