Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

Robynlou8/CC/Flickr
(fot. Robynlou8/CC/Flickr)

Ministrowie zdecydują jutro o losach polskiej czystej. Po zmianach obecne butelki będą sprzedawane jeszcze przez rok.

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy, który zmieni definicję Polskiej Wódki/Polish Vodka. Nowela ogranicza zakres surowców, z których może być produkowana do żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków – wyjaśnia resort rolnictwa i rozwoju wsi, który przygotował dokument.

Początkowo ministerstwo chciało, by czystą robiono jedynie z żyta i ziemniaków. Sprzeciwili się temu jednak producenci podczas konsultacji.

Przypominamy, że obecne przepisy nie ograniczają wytwórców, którzy mogą używać znaku Polska Wódka/Polish Vodka niezależnie od tego, z czego trunek zrobiono.

Nasza wódka nie może być byle jaka

Znajdując na butelce napis Polska Wódka/Polish Vodka będziemy mieć pewność, że produkt został wyprodukowany w naszym kraju według tradycyjnych receptur. Rządzący wychodzą z założenia, że znak ten nie może służyć jedynie do promocji i robienia pieniędzy przez producentów, lecz stanowić o szczególnej jakości.

Pierwsze zapiski o produkcji wódek z żyta na ziemiach polskich pochodzą z 1534 roku.

- Oznaczenie takie powinno podkreślać wyjątkowość produktu i jego historyczne dziedzictwo – czytamy w uzasadnieniu zmian. – Dlatego nie można traktować Polskiej jak pozostałych wódek, produkowanych z dowolnych surowców – dodają autorzy noweli.

Ponadto definicja nie ograniczy już mocy destylatu. Z definicji wykreślona zostanie maksymalna zawartość alkoholu, która jest teraz na poziomie 97 proc.

Ekskluzywne smakowe też pod ochroną

Znak Polska Wódka/Polish Vodka nadal będzie mógł być stosowany w odniesieniu do trunków smakowych. Zdecydowano tak po naciskach Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Organizacja podkreślała, że obecnie wiele takich ekskluzywnych trunków przeznaczonych na eksport jest reklamowanych właśnie jako Polska Wódka. Dotyczy to szczególnie USA, Brazylii, Chin czy Indii. Wódki ze smakiem sprzedają się jednocześnie coraz lepiej, dlatego pozbawienie możliwości oznaczania ich wspomnianym znakiem uszczupliłoby kasę producentów.

Jak będzie smakować czysta po zmianach?

Niewielu potrafi odróżnić smak różnych jej marek, niektórzy wręcz nie wierzą, że jest to w ogóle możliwe. Zazwyczaj spytani o smak możemy stwierdzić jedynie, że jedna pali bardziej, a inna mniej.

Amerykańscy i rosyjscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić, co stanowi o tym, że niektórzy czują różnicę. Porównując pięć różnych marek doszli do wniosków, że oprócz wody i etanolu w próbkach znajdowały się tak zwane hydraty, których ilość różniła się dla poszczególnych trunków.

Wyniki badań przedstawiono w branżowym Journal of agricultural and food chemistry. Autorzy eksperymentu podkreślili, że ilość hydratów może być przyczyną różnic w smaku wódek dostrzeganym tylko przez wybranych. Wyniki badań pokazały, że im mniej hydratów, tym łagodniejszy smak. Nie ma natomiast pewności dlaczego wódki różnią się zawartością tych związków. Niekoniecznie wynika to ze składników, z których ją zrobiono.

Stare butelki zostaną w sklepach przez rok

Nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, po przyjęciu przez rząd, trafi pod obrady Sejmu. Dokument ma wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Butelki z Polską Wódką/Polish Vodka, które zostaną wyprodukowane przed zmianą prawa, będziemy mogli kupić w sklepach przez rok od dnia wprowadzenia zmian.

Na koniec trzeba zaznaczyć, że umieszczanie wspomnianego oznaczenia na butelce nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak producent będzie chciał promować trunek w taki sposób, to będzie musiał spełnić wymagania, o jakich mówi nowelizacja.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

 • wandal 2011-08-10 07:20:20

  A co z piwem?

  Wszak te koncernowe szczochy zaprawiane żółcią nie można nazwać piwem! Rozumiem, że politycy preferują mocniejsze trunki...

 • jolka 2011-08-09 09:22:01

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  Zamiast składu wódki, niech zmienią skład rządu. To tak jakby mi ktoś kazał zmienić skład zupy, mojej zupy.

 • HekTor 2011-08-08 19:27:49

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  Takie mieszanie Papieża z Wódką jest żenujące! Co do znaczenia marki Polska Wódka, to i owszem - podoba mi się proponowane uściślenie. Martwi mnie tylko, że tych tzw. wódek smakowych jest już bez liku i często są one tak chemią nasączone, aż szkliwo z zębów schodzi. Ile to w sobie ma polskości - to już w tym okrągłym budynku uchwalą... Na zdrowie!

 • marigaux 2011-08-08 18:00:47

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  Patrioci to Ci, którzy giną pierwsi więc rzadko przekazują swoje geny (na szczęście). Papierz Polak był najwyższej klasy specjalistą od budowania relacji i dzięki temu zmienił bardzo wiele. Jednakże stuknijcie się w pierś i zastanówcie dlaczego został wybrany oraz czy faktycznie był święty nie reagując na skandaliczne zachowania swoich podwładnych (nie mam tu na myśli słynnego dyrektora bo on jest poza jego jurysdykcją - dla mnie jest świetnym biznesmenem nie zakonnikiem). Choć trochę za mocno o takim autorytecie jakim został obdarzony (został obdarzony to nie to samo co był choć może być tym samym). Każdy kto myśli inaczej niż większość zasługuję na pogardę waszym zdaniem? Faktycznie w myśl - "w kraju ponuraków obnoszenie się z uśmiechem jest uznawane za prowokację" Panie Mariuszu chętnie się z Panem skontaktuję, wiem że samobójstwem byłby podać tu swój namiat, więc oto moje gg:2800399

 • Nn 2011-08-08 17:19:33

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  Pam Mariusz sądząc po nazwisku jest z pochodzenia Polakiem, a pisze "wy polaczki" domyślam się że pracował miesiąc za granicą i zapomniał skąd pochodzi, może też jest problem z mówieniem po polsku, tacy to tyko wstyd przynoszą narodowi brakiem lojalności i patriotyzmu

 • Leszek C 2011-08-08 14:53:32

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  Ciekawe co Pan Mariusz Białko osiągnął w swoim życiu, że godzi w Papierza Polaka. Może nic nie osiągnął, dlatego tak go strzela że ludzie potrafią być kimś więcej niż tylko burakiem pastewnym, który na wszystko odpowiada fukaniem i narzekaniami. Zamiast wziąć się za robotę i "zrobić coś pożytecznego dla świata". A tak poza tym, co ma Papierz do wódki? Polskiej wódki??? Pozdrawiam i proszę wziąć to profesjonalnie, a nie personalnie Panie Białko ;-D

 • sołtys 2011-08-08 13:56:23

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  mariuszku a co ma do rzeczy skład wódki z papieżem? ty pisząc te wypociny jesteś chyba po ciężkim spożyciu samogonu wytworzonego z takiego samego buraka jak ty. chociaż z ciebie nie byłoby nawet taniego sikacza

 • Mariusz Białko 2011-08-08 12:33:47

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  Jan Paweł II, czy jak go tam nazywacie, nic nie zrobił dla świata. Jedyne argumenty na wielkość Wojtyły to to, że jeździł po świecie, uprawiał sporty, jadł kremówki, znał kilka języków i dużo się uśmiechał, czyli był normalnym człowiekiem. Ignorował także skandale pedofilskie dotyczące księży. Omamił was tym swoim uśmieszkiem i ładnymi słowami że uważacie, że był kimś naprawdę wyjątkowym? Wcale nie był, rozpiera was tylko ta wasza polaczkowa duma, że taki chłop ze wsi jak wy wszedł na wysokie stanowisko, że wieśniaki z zadupia Europy potrafią zaistnieć. Łudziliście się, że dzięki niemu też możecie do czegoś w życiu dojść, a tu gówno. Jedyne co dla was miał to uśmiech i ładna przemowa napisana mu przez pomocników, a wy dalej taplacie się w bagnie i bawicie się w wysławianie ordynarnej, niczego nie wartej jednostki jeszcze długo po jej śmierci, zamiast zrobić coś pożytecznego dla świata bez tej chorej pychy z powodu nieistniejących zasług byle polaczka.

 • JA 2011-08-08 10:14:19

  Re: Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?

  SADZIĆ PALIĆ ZALEGALIZOWAĆ, BY MÓC SWOBODNIE PO ULICACH Z BLANTEM PODRÓŻOWAĆ


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
 • Jacek Trzciołek

  ocena usługi:

  Pomoc szybka i konkretna.
 • Alicja

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo jestem zadowolona z pomocy prawnej.Polecam innym korzystanie z fachowej porady.
 • Halina W.

  ocena usługi:

  Bardzo rzetelna i wszechstronna analiza sytuacji. Bardzo dziękuję.
 • Sebastian T

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Jola z Norwegii

  ocena usługi:

  Odpowiedz rzetelna,poparta paragrafami. Obszerne wyjaśnienie tematu.Polecam z całego serca i pozdrawiam.
 • Lidia

  ocena usługi:

  Opinia prawna konkretna, rzeczowa i napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Wyczerpująca odpowiedź na moje pytania i wątpliwości.
 • zbigniew

  ocena usługi:

  Tanio ,szybko i w języku zrozumiałym dla laika , polecam .
 • Jan Mossakowski

  ocena usługi:

  miła i fachowa usługa profesjonalne podejście do zadanych pytań
 • DANUTA

  ocena usługi:

  Pomoc jaką uzyskałam była dla mnie przede wszystkim rzetelna i prawdziwa. Odpowiedzi na moje zapytanie szukałam w internecie, gdzie każdy wypowiadał się różnie, nie jednoznacznie. Dobrze, że trafiłam tutaj i otrzymałam fachową opinię. Na pewno polecam innym skorzystania z pomocy prawniczej !!
 • Tworska Ewa

  ocena usługi:

  Pomoc prawna była rzetelna , wyczerpująca, bez niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela zawiłości językowo - prawnych . Swietna opcja : negocjowanie ceny, ponieważ większości nie stać na wysokie opłaty, a przecież też muszą niejednokrotnie korzystać z pomocy Prawników . Polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane