Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem?
Ministrowie zdecydują jutro o losach polskiej czystej. Po zmianach obecne butelki będą sprzedawane jeszcze przez rok.
Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy, który zmieni definicję Polskiej Wódki/Polish Vodka. – Nowela ogranicza zakres surowców, z których może być produkowana do żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków – wyjaśnia resort rolnictwa i rozwoju wsi, który przygotował dokument.
Początkowo ministerstwo chciało, by czystą robiono jedynie z żyta i ziemniaków. Sprzeciwili się temu jednak producenci podczas konsultacji.
Przypominamy, że obecne przepisy nie ograniczają wytwórców, którzy mogą używać znaku Polska Wódka/Polish Vodka niezależnie od tego, z czego trunek zrobiono.
Nasza wódka nie może być byle jaka
Znajdując na butelce napis Polska Wódka/Polish Vodka będziemy mieć pewność, że produkt został wyprodukowany w naszym kraju według tradycyjnych receptur. Rządzący wychodzą z założenia, że znak ten nie może służyć jedynie do promocji i robienia pieniędzy przez producentów, lecz stanowić o szczególnej jakości.
Pierwsze zapiski o produkcji wódek z żyta na ziemiach polskich pochodzą z 1534 roku.- Oznaczenie takie powinno podkreślać wyjątkowość produktu i jego historyczne dziedzictwo – czytamy w uzasadnieniu zmian. – Dlatego nie można traktować Polskiej jak pozostałych wódek, produkowanych z dowolnych surowców – dodają autorzy noweli.
Ponadto definicja nie ograniczy już mocy destylatu. Z definicji wykreślona zostanie maksymalna zawartość alkoholu, która jest teraz na poziomie 97 proc.
Ekskluzywne smakowe też pod ochroną
Znak Polska Wódka/Polish Vodka nadal będzie mógł być stosowany w odniesieniu do trunków smakowych. Zdecydowano tak po naciskach Polskiego Przemysłu Spirytusowego.
Organizacja podkreślała, że obecnie wiele takich ekskluzywnych trunków przeznaczonych na eksport jest reklamowanych właśnie jako Polska Wódka. Dotyczy to szczególnie USA, Brazylii, Chin czy Indii. Wódki ze smakiem sprzedają się jednocześnie coraz lepiej, dlatego pozbawienie możliwości oznaczania ich wspomnianym znakiem uszczupliłoby kasę producentów.
Jak będzie smakować czysta po zmianach?
Niewielu potrafi odróżnić smak różnych jej marek, niektórzy wręcz nie wierzą, że jest to w ogóle możliwe. Zazwyczaj spytani o smak możemy stwierdzić jedynie, że jedna pali bardziej, a inna mniej.
Amerykańscy i rosyjscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić, co stanowi o tym, że niektórzy czują różnicę. Porównując pięć różnych marek doszli do wniosków, że oprócz wody i etanolu w próbkach znajdowały się tak zwane hydraty, których ilość różniła się dla poszczególnych trunków.
Wyniki badań przedstawiono w branżowym Journal of agricultural and food chemistry. Autorzy eksperymentu podkreślili, że ilość hydratów może być przyczyną różnic w smaku wódek dostrzeganym tylko przez wybranych. Wyniki badań pokazały, że im mniej hydratów, tym łagodniejszy smak. Nie ma natomiast pewności dlaczego wódki różnią się zawartością tych związków. Niekoniecznie wynika to ze składników, z których ją zrobiono.
Stare butelki zostaną w sklepach przez rok
Nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, po przyjęciu przez rząd, trafi pod obrady Sejmu. Dokument ma wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Butelki z Polską Wódką/Polish Vodka, które zostaną wyprodukowane przed zmianą prawa, będziemy mogli kupić w sklepach przez rok od dnia wprowadzenia zmian.
Na koniec trzeba zaznaczyć, że umieszczanie wspomnianego oznaczenia na butelce nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak producent będzie chciał promować trunek w taki sposób, to będzie musiał spełnić wymagania, o jakich mówi nowelizacja.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?