Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

(fot. )

Przynajmniej o 100 złotych wzrosną składki dla początkującego przedsiębiorcy. Niektórzy nie skorzystają z ulg.

Przez pierwsze dwa lata prowadzenia nowo otwartej działalności gospodarczej właściciel firmy może odprowadzać składki ZUS w niższym wymiarze.

Przypominamy, że podstawą do obliczenia większości składek jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Chodzi o opłaty na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolne chorobowe. Jeśli najniższa krajowa idzie w górę, to automatycznie zwiększa się wysokość wspomnianych datków.

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1500 zł brutto. Podstawa do obliczenia składek ZUS to 30 proc. z tej sumy, czyli 450 zł. Od 1 stycznia 2013 roku najniższa pensja wzrośnie do 1 600 zł brutto. Można zatem wyliczyć, że podstawa będzie wyższa o 30 zł i wyniesie 480 zł. Jak wpłynie to na wspomniane składki ZUS? Przedstawia to poniższa tabela.

                                                Składki ZUS 2013 dla początkującego przedsiębiorcy

                                 Rodzaj składki

       Dzisiaj płacisz

  Od 2013 zapłacisz

Na ubezpieczenie emerytalne (19,52 proc. podstawy)

              87,84 zł

          93,69 zł

Na ubezpieczenie rentowe (8,00 proc. podstawy - dotąd 6)

                36 zł

          38,40 zł

Na ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc. podstawy)

              11 zł

           11,76 zł

Na ubezpieczenie wypadkowe (1,93 proc. podstawy)

               8,69 zł

           9,26 zł

Suma miesięcznie:

             143,53 zł

        153,11 zł

.

Z powyższych obliczeń wynika, że składki ZUS, których podstawa jest powiązana z najniższą krajową, wzrosną miesięcznie o 9,58 zł. W skali roku początkujący biznesmen zapłaci zatem o prawie 114,96 zł więcej. To jednak nie koniec podwyżek.

Składka zdrowotna też pójdzie w górę

W naszych obliczeniach nie uwzględniliśmy jednej składki – na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z tego, że podstawą do jej obliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z czwartego kwartału tego roku (włącznie z  wypłatami z zysku). Konkretną kwotę poznamy najpewniej na początku stycznia 2013 roku. Ogłosi ją Główny Urząd Statystyczny.

Obecnie podstawą dla składki zdrowotnej jest kwota 2 828,31 zł (75 proc. wspomnianego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału 2011 roku czyli z kwoty w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał 2011 roku). Sama składka wynosi natomiast 254,55 zł (9 proc. podstawy wymiaru). 

Kto może liczyć na preferencyjne składki ZUS?

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych niższą stawkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą opłacać przez pierwsze dwa lata po otworzeniu firmy osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Ustawa wymienia też tych, którzy nie mają prawa do preferencyjnych składek i od założenia firmy muszą płacić je w pełnej kwocie. Chodzi o osoby, które prowadziły firmę w ciągu 5 lat przed dniem rozpoczęcia obecnej działalności. Ponadto przepisy pozbawiają ulgi tych, którzy założyły firmę i nadal wykonują pracę na rzecz byłego pracodawcy (jeśli pracowali u niego na etacie w tym samym roku, w którym zakładają działalność lub w roku poprzednim, a teraz jako przedsiębiorcy będą zajmować te same stanowisko i wykonywać taką sama pracę jak na etacie).

e-prawnik

  • Podziel się:

 

Komentarze: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

  • wojciech 2013-07-11 22:06:26

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Otworzmy partie polityczna - ktos dobrze powiedzial.

  • g.wieczorek 2013-07-04 14:26:37

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    I weź tu bądź niepełnosprawnym w takim kraju, Ja osobiście żadnej kasy nie dostaje, ani renty itp. chce pracować, staram sie a tu jeszcze kłody pod nogi mi sie rzuca, pomimo wykształcenia i doświadczenia zawodowego nikt mnie nie chce zatrudnić ,bo każdy woli zdrową osobę,ba wiele razy potraktowano mnie rasistkowsko bo jestem ON, teraz PFROn cofnął doacje na nowe działalności i nawet tego nie założe, gdybym miała za co z miejsca wyjechałabym za granice, tam babcie klozetowe zarabiają więcej niż ON tutaj,też mi kraj, mam dosyć...nic tylko kula w łeb, bo ile można sie starać..

  • robert 2013-04-12 21:22:00

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    a to od kiedy zmniejszyli krus w rolnictwie i w jakim wojewudztwie sie płaci 250 zł na kwartał ? prosze za odpowiec dziekuje bo w mazowieckim to juz płaci sie po wyzej 350zł

  • marcin 2013-04-12 12:40:08

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    okradanie zgodnie z prawem tylko w POLSCE. WSTYD I HAŃBA

  • Krzysztof 2013-01-20 19:36:17

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Szanowni państwo ja jutro otwieram działalność bo mam 55 lat i nikt mnie w Polsce nie zatrudni. Ale żeby stworzyć NORMALNĄ sytuację to uwierzcie mi - nic nie da takie pisanie komentarzy . MUSIMY załorzyć swoją partie taką jak PSL-Rolnik płaci około 250 zł kwartalnie KRUS , bo mają swoją partie która chce być w sejmie a więc robią wszystko żeby utrzymać KRUS na obecnym poziomie , bo jak nie to rolnicy ich wykopią z sejmu . Załużmy swoją partie wprowadzimy swoich posłów i ilość zakładów + pracownicy będziemy liczącą się siłą w sejmie i TYLKO WTEDY możemy się spodziewać że będzie normalnie .W Holandi ,z tego co słyszaem samozatrudniony nie płaci ZUSu .Nawiasem mówiąc w polsce tzw prywaciarz zawsze był traktowany jak biały murzyn

  • Chris 2013-01-19 13:36:27

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Witam W 2012 roku składka chorobowa wynosiła 11,03 PLN a nie jak felietonie 11,00 PLN Dodatkowo skł emeryt: 480x0,1952=93,70 PLN w 2013r

  • Xyz 2013-01-03 12:12:53

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Te wszystkie komentarze to spływają PO rządzących jak po kaczce. Maja w dupie człowieka, przeciętnego obywatela, patrzą tylko jak sobie i swoim bachorom dupy napchac, a reszta to mięso armatnie, rzygac mi sie chce momentami jak patrzę na ten nasz chory, popaprany kraj. Polska to kraj dla oszustów i nierobów, co to do opieki po zasiłek i ryż pójdą, państwo utrzymuje ich z naszych pieniędzy, a człowiek który chce pracować i uczciwie zarobić jakiś grosz nie ma szans bo zaraz ma ZUS i urząd skarbowy na głowie. Ok. Wiadomo, ze coś trzeba zapłacić, ale takie sumy jakie płaca mali przedsiębiorcy to głowa boli i pózniej ma nie być bezrobocia? Jak człowiek ledwo założy firmę i musi rezygnować, bo złodzieje napychają dupy, mozna by jeszcze wiecej pisać, ale co ja szary robaczek mogę, jak kaczory góra....

  • Krzysztof 2012-12-02 07:06:46

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Dzień dobry a co z emerytami prowadzącymi działalnośc gospodarczą w 2013 roku. Czy w dalszym ciągu muszą płacić tylko składkę zdrowotną a pozostałe to dobrowolność?

  • ZUSbuster 2012-11-29 14:03:01

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    ZUS to złodziejska instytucja pobierająca podatki, a nie składki. A nawet nie podatki, bo podatki płaci się jeśli ma się dochody, a ZUS trzeba zapłacić nawet jeśli działalność nie przynosi żadnych dochodów. A więc to zwykła grabież. Ja ma się rozwijać przedsiębiorczość w Polsce? No qrwa jak?!!! Skoro np. szewc w wieku 52 lat chciałby pracować; zarobi 1500 zł netto z czego odda złodziejowi - ZUSwi prawie 1000 zł.

  • Jarek 2012-11-06 20:26:27

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Ludzie czas się zbuntować........Dosłownie czasna bunt w tym kraju bo ile mozna tylko płacić a nic z tego nie mieć? ZUS ma pałace w marmurach , komputery a na zaświadczenie o niezaleganiu czeka się dwa !!!!!!!! tygodnie W ERZE KOMPUTERÓW CZEKAĆ 2 TYGODNIE TO PARANOJA JEST.

  • Dorota 2012-10-23 14:23:39

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    stawki ZUS poprawione ale kwoty nadal nie :) łaczna składka to 143,56zł czyli: emerytalne: 87,84 zł rentowe: 36,00 zł chrobowe: 11,03 zł wypadkowe 8,69 zł zdrowotne podstawa to 2828,31 zł a płacimy 254,55zł (9%) - do odliczenia jest 219,19zł nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

  • zibi 2012-10-22 20:34:11

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    ZUS -Zakład Utylizacji Społeczeństwa , czemu będąc zatrudnionym i mając działalność płaci się 2x zdrowotne?

  • Anna 2012-10-15 10:13:12

    Re: Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

    Szanowny Panie ePrawnik, zanim w przyszłości będzie Pan/Pani pisać artykuły, proponuję najpiew trochę się podszkolić: 1) Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,93%, a nie 1,67 2) Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi już od dawna 8, a nie 6%!!! po 3) wspólnicy spółek np. z o.o. tudzież jawnej NIE KORZYSTAJĄ Z PREFERENCYJNEGO ZUSu! Wstyd redakcjo, że jakiś ciemnogród zatrudniacie!!!!

  • norbert 2012-10-02 16:01:54

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    przez jaki okres

  • gilus 2012-09-16 17:28:20

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    mam 52 lata i juz jestem za stary do pracy w polsce chce zalozyc dzialalnosc gospodarcza ale sie wacham bo w polsce nie idzie zyc pasibrzuchy z rzadu tylko na to czekaja aby miec mnie pod kontrola

  • zniesamczony 2012-07-28 02:39:28

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    no niestety, teraz to juz tylko kula w łeb i spokój po całości. tak sobie myślę że ZUS to taki system kontroli nad człowiekiem. ludzie bardziej wrażliwi i mało pewni siebie nigdy nie założą firmy. tedy co, jako orczyk w TESCO albo kostka brukowa? taki system kto się nadaje a kto nie. Bandycki system jeden po drugim i nie wiem czy lepsza KOmuna czy nasza demokracja :|

  • M.R 2012-06-04 16:14:25

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    MAM PYTANIE JAK ZAŁOZE Z KOLEZANKA SPÓŁKE JAKI BEDE PŁACIC ZUS ?ONA ZA SIEBIE I JA ZA SIEBIE?CZY JEDEN?DZIEKJE Z ODP

  • Miki 2012-01-26 08:50:16

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    POwalilo ! 120 zł więcej, złodzieje, kaczuchy donaldy ! lepeij chyba niedlugo bedzie jakies przestepstwo zrobic, niz siedziec i szarpać na wasze grube dupy. to przesada, juz nie idzie opisac slowami co polak czuje do rządzących, a to pogarsza się z dnia na dzień!

  • J.W 2011-12-08 19:22:08

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    w związku z dużym bezrobociem młodzierzy za 1-2 lata działaności w nowozałożonym podmiocie gospodarczym należy zawisić lub zaniechać poboru wszelkich świadczeń zbędnych /ubezpieczenie emerytalne,rentowe,podatek/ do kwoty przychodu pozwlającej utrzymać się na rynku działalności np.40000-100000zł.Spowoduje to płynne wejście młodego człowieka w proces produkcyjno-usługowy.A na pewno nie bedzi on na garnuszku socjalnym.

  • Jan 2011-12-08 11:01:09

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    Tutaj pełne zestawienie składek: http://zus.pox.pl/

  • dzidek 2011-11-11 14:49:01

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    Czy ktoś w tym Kraju zacznie myśleć pozytywnie dajcie ludzią pracować za pracę zapłacą podatek który można jeszcze przegryść ale ZUS totalna głupota nikt się nie zastanawia bo muzgi mają z waty skąt prowadzący małą firmę Polak ma wziąść na zus i dlacego oblicza się ze średniej nich każy wpłaca ile może wtedy i Zus będzie miał choć trochę ale zawsze to jakieś pieniądze.

  • Grażyna Zarzeczna 2011-11-10 09:25:16

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    W naszym kraju są zbyt wysokie podatki dla wszytkich, zbyt wysokie obciążenia na pracodawców. W dobie rzekomego kryzysu znaczna ilość małych firm uległa likwidacji a wiele firm odczuło pokaźny obniżenie obrotów w roku poprzednim i bieżącym, bądź poniesienie strat w wyniku próby rozwoju firmy, moim zdaniem jest to niepokojące i nie sprzyja rozwojowi gospodarki a przede wszystkim polepszeniu bytu społeczeństwa!Pracownicy mniej zarabiają, ci wyemigrowani na inne kraje UE zarabiaja znacznie więcej jednakże nie na tyle dużo,aby inwestować w Polsce. BRAK JEST PIENIĄDZA NABYWCZEGO, DOPÓKI TA SYTUACJA NIE ULEGNIE ZMIANIE BĘDZIE CORAZ GORZEJ!!! Może osoby rządzące nareszcie się obudzą i zaczną myśleć jak dobrzy gospodarze kraju i będą wydawać publiczne pieniądze z rozwagą i zacznie się liczyć człowiek? Mniejsze podatki i ZUSy spowodują większe wpływy do budżetu, to się sprawdza na całym świecie!!! Ministrowie powinni promować nasze wszelkie produkty a np. Pani Zosia z Podlesia mogła sprzedawać wyroby własnej produkcji na terenie swojej gminy bez podatku, bez rejestrowania działalności gospodarczej, tak jak odbywa się to w innych bliskich krajach Unii.

  • Anton 2011-11-09 16:25:47

    Re: Składki ZUS 2012. Ile po założeniu firmy?

    Złodziejski system. Przez lata okrada on pracownika i nastarośc robi mu to podobnie.