Straży miejskiej będzie trudniej

340 godzin zajęć z prawa karnego, wykroczeń czy ruchu drogowego - tyle będą musieli zaliczyć kandydaci na strażników gminnych i miejskich. Nowy program przewiduje szkolenia z ochrony ludności i postępowania w sytuacji kryzysowej. Funkcjonariusze nauczą się też, jak umieszczać znaki na drogach wewnętrznych.

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkolenia podstawowego straży miejskiej. Zgodnie z założeniami program zajęć zwiększy się o 5 godzin. W sumie mundurowi będą musieli zaliczyć 19 przedmiotów, czyli łącznie 340 godzin szkolenia. Wykłady będą prowadzone przez policję, a całość zakończy się egzaminem.

Porady prawne

Nowy program obejmuje zagadnienia z umieszczania sygnałów i znaków na drogach. Wprowadzenie dodatkowych przedmiotów związane jest z nowelizacją kodeksu wykroczeń - przypomina ministerstwo spraw wewnętrznych na oficjalnej stronie. Od drugiej połowy sierpnia strażnicy mogą wystawiać mandaty za złe znakowanie dróg wewnętrznych. Do tej pory ograniczali się do pouczenia, a o przyznaniu kary decydował sąd.

Ponadto kandydaci odbędą nowe szkolenia z zarządzania kryzysowego. Zajęcia mają przygotować ich do współpracy z instytucjami samorządowymi. Każdy funkcjonariusz musi też odbyć 160 godzin praktyki zawodowej w jednostce straży gminnej lub miejskiej.

Oprócz uprawnień wynikających ze zmiany kodeksu wykroczeń, od września mundurowi mają też więcej obowiązków. Wynikają one ze zmian w prawie wodnym oraz w ustawie o ochronie zwierząt. Teraz strażnik ma prawo ukarać mandatem właściciela, który ogrodził budynek, uniemożliwiając przez to innym dostęp do rzeki czy jeziora. Karę zapłacimy też, jeśli kupimy zwierzęta domowe poza hodowlą - na targu czy giełdzie - lub gdy bez zezwolenia opiekujemy się psem, który znajduje się na liście ras agresywnych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zbigniew 2014-09-27 10:06:11

    jest taka reguła, że jeśli rządzący państwem nie radzą sobie to wprowadzają coraz więce j instytucji kontrolujących obywateli, a przy okazji dokonując drenaż ich kieszeni, zapominają przy tym , ile takie instytucje nowo powstające kosztuja podatnika, na którego ten bat się ukręca, ale być może , że mają tą świadomość i robią wredną robotę kosztem społezceństwa dla swoich dorażnych zysków

  • Andrzej 2014-09-26 22:33:24

    Popieram powyższe. W tym państwie nie dba się o interes obywateli. Powołuije się tylko dodatkowe służby do drenowania naszych kieszeni, które i tak są puste.... Narzekaliśmy na komunę, ale teraz jest jeszcze gorzej!

  • adam 2014-09-26 16:20:14

    A ja jestem ciekaw ilu zostanie do ukarania bo tych służb z różnego rodzaju uprawnieniami jest tyle, że nie jestem pewny czy nasi rządzący zdają sobie sprawę (cbs, abw, straże różne łącznie z leśnymi itd.)!!! Kto do karania???

  • Grzegorz.G 2014-09-26 14:47:21

    ta formacja jest znienawidzona przez większość Polaków i powinna być zlikwidowana, a jej majątek powinna przejąć Policja. Straże miejskie i gminne nie wykonują w Polsce zadań do jakich zostały powołane. Ich działalność w znakomitej większości dotyczy karania kierowców oraz handlujących. Nie kwaią się natomiast do zadbania o bezpieczeństwo na terenach miejsko gminnych szczególnie wieczore i w nocy. Straże te są wykorzystywane przez samorządy głównie jako maszynki do wydzierania pieniędzy od obywateli. Straże coraz częściej prowadzą ROZBÓJ ZGODNY Z PRAWEM - PSEUDO PRAWEM !!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika