To będzie ostra walka z oszustami podatkowymi

Komisja Europejska chce ujednolicenie przepisów dotyczących rajów podatkowych, by uniemożliwiać firmom wykorzystywanie różnic w prawodawstwie krajowym.

Nowy plan działania Komisji Europejskiej ma skłonić rządy krajów Wspólnoty do bardziej skoordynowanej i stanowczej reakcji na zachowania przedsiębiorstw i osób fizycznych, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań podatkowych. Z powodu oszustw finansowych co roku UE ponosi straty rzędu biliona euro.

Unia Europejska chce ostatecznego rozwiązania kwestii rajów podatkowych. Normy określające pojęcie raju podatkowego różnią się w poszczególnych krajach UE, wskutek czego różne są zasady reagowania na to zjawisko. Oznacza to, że wszelkie transakcje z rajami podatkowymi mogą być realizowane za pośrednictwem krajów, w których obowiązują łagodniejsze przepisy.

Jednakowe kryteria określające raje podatkowe - a następnie reakcja wobec nich - uniemożliwiałyby tym, którzy obchodzą prawo podatkowe, wykorzystywanie różnic pomiędzy systemami krajowymi.

Porady prawne

Aby powstrzymać przedsiębiorstwa od uchylania się od płacenia podatków, kraje UE powinny także zaostrzyć przepisy obowiązujących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te mają zapobiegać sytuacjom, w których firmy działające np. w dwóch krajach musiałyby opłacać podatek w każdym z nich.

Jednak istniejące luki prawne umożliwiają niektórym przedsiębiorstwom niewłaściwe wykorzystywanie przepisów umów w celu zupełnego uchylenia się od płacenia podatków.

Kraje, które chciałyby rozwiązać ten problem w pojedynkę, narażają się na ryzyko, że przedsiębiorstwa po prostu przeniosą swoją działalność do innego miejsca. Aby wyeliminować luki i zagwarantować, że żaden kraj nie poniesie w związku z tym strat finansowych niezbędna jest implementacja prawa na poziomie Unii.

Komisja Europejska ma wyjść z takimi propozycjami na początku przyszłego roku. Obejmą one zmiany w kodeksie podatników, w unijnym numerze identyfikacji podatkowej oraz innych przepisów UE w zakresie zwalczania nadużyć oraz w zakresie monitorowania przepływów pieniężnych.

(PP)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • roman 2014-12-24 14:49:55

    No to ładnie. OSZUSTEM już jest ten kto w majestacie obowiązującego prawa chce płacić mniejsze podatki. Brawo! Idźmy dalej tym tropem! Nazwijmy oszustami wszystkich tych, którzy robią zakupy w Biedronce!!! A czemuż to nie kupują drożej w delikatesach?!! Albo w galeriach, albo w ekskluzywnych sklepach? Cholerna banda złodziei okrada nasz biedny kraj, bo chce kupować taniej i mniej pieniędzy z podatków trafia do budżetu. Za mordę wziąć nas wszystkich i nakazać Biedronce, by sprzedawała w wyższych cenach, co najmniej takich jak ma ALMA. TA LOGIKA zwala z nóg. Eurokołchoz! Słabo mi. A może by tak obniżyć podatki do poziomu, jaki mają raje podatkowe (to nie prawda, że tam się nie płaci podatków) Wtedy nikomu nie przyszłoby do głowy opodatkowywać się na Cyprze, jeśli takie same podatki mógłby płacić we własnym kraju.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika