Transport, telekomunikacja i energia w Luksemburgu...

W dniach 12-13 czerwca br. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk uczestniczył w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do spraw Transportu, Telekomunikacji i Energii w Luksemburgu.

W trakcie posiedzenia omawiane były zagadnienia dotyczące telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego. Prezydencja słoweńska przedstawiła raport z postępu prac nad przeglądem unijnych ram regulacyjnych dotyczących sieci i usług łączności elektronicznej:

  • projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywy 2002/21/WEw sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, 2002/19/WE w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń i 2002/20/WE w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej,

  • projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników oraz dyrektywę 2002/58/WE dotyczącą przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej oraz rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów,

  • projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Urząd ds. Rynku Łączności Elektronicznej.  

Ponadto Rada przyjęła wnioski odnoszące się do:

  • komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów - Pełne wykorzystanie potencjału dywidendy cyfrowej w Europie: wspólne podejście do zagospodarowania zakresów częstotliwości zwolnionych w wyniku przejścia na nadawanie cyfrowe,

  • komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Cyfrowa przyszłość dla Europy. Śródokresowy przegląd i-2010. Rada przyjęła także wspólne stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 460/2004 ustanawiające Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji w zakresie okresu jej działania.

Podczas posiedzenia Rada przyjęła wspólne stanowisko odnośnie pakietu drogowego, który zawiera:

  • Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku przewozów drogowych,

  • Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dotyczących warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego,

  • Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dostępu do rynku dla usług autokarowych i autobusowych.

W zakresie transportu lądowego Rada przyjęła wspólne stanowisko odnośnie projektu dyrektywy w sprawie badań przydatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz przyjęła konkluzje do komunikatu Komisji - Wieloletnie umowy dotyczące jakości infrastruktury kolejowej.

W zakresie zagadnień międzygałęziowych w transporcie Rada przyjęła wspólne stanowisko dotyczące projektu dyrektywy w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów w transporcie drogowym oraz zatwierdziła ramy negocjacyjne dla Komisji Europejskiej dot.: traktatu transportowego dla regionu Bałkanów Zachodnich.

W zakresie transportu lotniczego Rada zajęła się kwestią stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej, przyjmując dwa mandaty negocjacyjne dla Komisji Europejskiej zezwalające na rozpoczęcie rozmów z Australią i Nową Zelandią w sprawie kompleksowych umów o transporcie lotniczym.

Największe, spośród wymienionych ustaleń, znaczenie mają uzgodnienia dotyczące pakietu drogowego. Projekty aktów legislacyjnych, na które składa się przedmiotowy pakiet, ujednolicają przepisy, usprawniają funkcjonowanie wspólnego rynku w zakresie transportu drogowego. Konieczne jest jeszcze uzgodnienie stanowisk Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie pakietu rozporządzeń.    

Więcej informacji

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Transport 2008-10-01 09:21:46

    Przeprowadzki


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika