Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ubezpieczali na życie niezgodnie z prawem

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Niemal wszystkie umowy stosowane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie zawierały sprzeczne z prawem, niejednoznaczne i niezrozumiałe postanowienia - wynika z raportu UOKiK z kontroli umów 13 zakładów ubezpieczeń.

Urząd sprawdził 600 wzorców umów stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeń na życie: AXA Życie, CARDIF Polska, Aviva, COMPENSA, EUROPA, HDI-Gerling Życie, PZU Życie, ING, NORDEA Polska, WARTA, LINK4 Life, Sopockie TU na Życie ERGO HESTIA oraz PRAMERICA Życie TU i Reasekuracji.

Wyniki kontroli wskazują, że prawa konsumentów ubezpieczających się na życie nie zawsze są przestrzegane.

- Największe zastrzeżenia wzbudziły klauzule, których interpretacja na korzyść ubezpieczyciela mogła pozbawić konsumenta wypłaty świadczenia - twierdzi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Prawie wszystkie skontrolowane zakłady stosowały niejednoznaczne i nieprecyzyjne postanowienia, umożliwiające ich dowolną interpretację.

Jedna z firm zastrzegała możliwość odmowy wypłaty w przypadku, gdy nieszczęśliwe zdarzenie wystąpiło w następstwie bliżej nieokreślonego nieuzasadnionego nieskorzystania z porady lekarskiej. Konsument nie wiedział w konsekwencji kiedy zakład może odmówić wypłaty odszkodowania. Według UOKiK ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela powinno być jasne i precyzyjne.

Niezgodne z prawem okazały się także zapisy, które wprowadzały w błąd, co do długości okresu ochrony ubezpieczeniowej.

- Zakwestionowano klauzulę, zgodnie z którą po ukończeniu przez konsumenta określonego wieku, ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność, mimo opłacanych nadal składek i zawartej umowy - informuje rzecznik Urzędu. Zapis taki rażąco narusza interesy ekonomiczne konsumentów.

W skontrolowanych firmach regułą było również wypłacanie odszkodowania przewidzianego tylko jedną umową nawet wtedy, gdy konsument opłacał składki i był chroniony kilkoma polisami na życie. Zgodnie z prawem ubezpieczyciel musi wypłacić rekompensaty przewidziane we wszystkich umowach.

Ubezpieczyciele żądali ponadto od klientów dostarczenia z wnioskiem o wypłatę odszkodowania oryginału umowy. Wraz z oddaniem przedsiębiorcy oryginału konsumenci tracili jednocześnie dokument będący podstawą do dochodzenia praw w przyszłości.

Prezes UOKiK wydała już decyzje dotyczące trzech towarzystw ubezpieczeń na życie: Compensa, HDI - Gerling Życie oraz Sopockie TU na Życie ERGO HESTIA. Łącznie kary dla tych podmiotów wyniosły 539 964 zł. Skierowano również kilka pozwów do sądu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Ubezpieczali na życie niezgodnie z prawem

 • Kasandra 2012-08-07 15:09:10

  Re: Ubezpieczali na życie niezgodnie z prawem

  To nie w Polsce bo kleint jest ostatni do ochrony przez ten rzad i sejm. Celowo pognebiony i wykorzystany z przekazem:"jestes nikim dla wladzy i siedz cicho, ciesz sie ze jakis urzad (celny, podatkowy, gmina czy inny kontrola panstwowa czy gminna) cie nie zniszczy zeby tylko pokazac kto tu rzadzi i trzymac Twoj leb pochylony przed nimi.To z obawy przed nastepnym, w pelni dekomunizujacym przewrotem. Kryzys typu greckiego i to wybuchnie bo miarka przebrala sie dawno. Rosnacy dlug panstwa doprowadzi do tego nieuchronnie.

 • PPHUEDMAR 2012-05-24 17:24:28

  Re: Ubezpieczali na życie niezgodnie z prawem

  Tak żenująco niskie kary nałożone na wspomniane zakłady ubezpieczeń w żadnym przypadku nie spowodują zaprzestania przez nie stosowania praktyk niezgodnych z prawem. Kara powinna być na tyle dotkliwa, by w oczywisty sposób była uciążliwa dla łamiących prawo zakładów ubezpieczeń, ale również była ostrzeżeniem dla innych, że stosowanie takich praktyk godzących w interesy konsumenta absolutnie się nie opłaca.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane