Urlop rodzicielski - terminy składania wniosku
Zbliżają się terminy składania wniosków o urlop dla rodziców objętych przepisami przejściowymi. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podpowiada, kiedy i jak skorzystać z nowych uprawnień.
17 czerwca wchodzi w życie ustawa zmieniająca przepisy o płatnych urlopach rodzicielskich. Od tego dnia wydłuża się dodatkowy urlop macierzyński oraz wprowadza nowy urlop rodzicielski.
Kodeks pracy reguluje terminy wymagane do składania wniosków o udzielenie urlopu. Pewne trudności w ustaleniu terminu mogą mieć pracownicy objęci przepisami przejściowymi. Chodzi o 3 grupy pracowników.
Pracownik, którego podstawowy urlop macierzyński kończy się w okresie od dnia 24 czerwca 2013 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.
Jeśli nie złożył wniosku o dodatkowy urlop macierzyński na starych zasadach przed dniem 17 czerwca 2013 r., może wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński.
Termin składania wniosku:
Nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Pracownik korzystający w dniu 17 czerwca 2013 r. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego udzielonego na starych zasadach.
Może wnioskować o część dodatkowego urlopu macierzyńskiego, stanowiącą różnicę między nowym wymiarem tego urlopu, a wymiarem udzielonego mu urlopu.
Uzupełniająca część dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie przyznana bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego udzielonego na starych zasadach.
Termin składania wniosku:
Nie później niż do dnia zakończenia wcześniej udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Pracownik, którego dziecko urodziło się po dniu 31 grudnia 2012 r. – nie korzystający w dniu 17 czerwca 2013 r. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Taki pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze stanowiącym różnicę między nowym wymiarem tego urlopu a wymiarem wykorzystanego urlopu.
Termin składania wniosku:
Nie później niż 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Urlopu należy udzielić nie później niż 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
(premier.gov.pl)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?