Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji do zmiany. Więcej spółek trafi w ręce samorządów?

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał przygotowaną przez MSP nowelizację ustawy. Po wejściu w życie przepisów rozszerzy się katalog spółek, które będą mogły być nieodpłatnie przekazane w ręce samorządów.

- Wiele spółek realizuje cele istotne z punktu widzenia zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnych i nie może kierować się w swojej działalności wyłącznie rachunkiem ekonomicznym. Dlatego pełna ich prywatyzacja wydaje się niecelowa. Samorządy będąc najbliżej społeczności lokalnych znają ich potrzeby i oczekiwania. Jednocześnie przejmując z rąk Skarbu Państwa nadzór nad spółkami, działającymi na rzecz tych społeczności, zyskują pełen wpływ na realizowane przez nie zadania - powiedział Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w MSP.

Porady prawne

Komunalizacja jest ważnym elementem działań prywatyzacyjnych. Od 2008 r., kiedy realnie uruchomiono tę ścieżkę przekształceń własnościowych, MSP skomunalizowało około 90 spółek. Rozszerzenie możliwości przekazywania spółek, utworzonych w inny sposób niż w drodze komercjalizacji zwiększy podmiotowość władz lokalnych.

Dotychczas komunalizacja, była możliwa w odniesieniu do spółek powstałych w drodze komercjalizacji - przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową. Znowelizowane przepisy pozwolą na bezpłatne przekazanie także w odniesieniu do spółek, które powstały w innym trybie.

Doświadczenia z poprzednich lat pokazały, że komunalizacja wpływa na rozwój i podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki: przyczynia się do pobudzenia lokalnego rynku pracy i przedsiębiorczości oraz jest bodźcem do realizacji nowych inwestycji. Znowelizowane przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: msp.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Katarzyna Hennet 2016-05-05 16:59:08

    Jak się ma do tego praktyka, obecnie stosowana powszechnie przez samorządy a szczególnie w gminach wiejskich, przekształcania zakładów komunalnych w spółki prawa handlowego. Umożliwia to odzyskanie VAT-u z inwestycji komunalnych (co na to Ministerstwo Finansów?) a jednocześnie misja zakładów komunalnych przekształca się w działalność stricte komercyjną. Samorządy tracąc majatek na rzecz spółki prawa handlowego tracą również możliwość wyboru administratora tego majątku. Spółka staje się monopolistą w świadczeniu usług komunalnych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika