Używasz służbowego auta prywatnie? Zapłacisz

200 zł miesięcznie - tyle będzie wynosić stała opłata za korzystanie ze służbowego auta. Posłowie uchwalili ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Celem przyjętych przez Izbę rozwiązań jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie przez małe i średnie firmy, ale i reguluje kwestię opłat za korzystanie ze służbowego auta.

Porady prawne

W przypadku, gdy samochód jest wykorzystywany przez część miesiąca, płatność wyniesie 1/30 kwoty. Należność zostanie doliczona do miesięcznego podatku pracownika od jego wynagrodzeń z tytułu pracy. Nie doprecyzowano jednak, czy opłatę można naliczyć, gdy pracownik autem służbowym dojeżdża do pracy.

Ustawa ogranicza również obowiązki informacyjne przedsiębiorców, zawiera rozwiązania ułatwiające ich kontakty z administracją oraz przepisy obniżające koszty prowadzenia firm. W ustawie znalazły się także rozwiązania ukierunkowane na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw oraz wspieranie inwestycji. Wejście w życie zmian pozwoli firmom zaoszczędzić około 900 mln zł już w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy.

Wśród rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu znalazły się m.in. zmiany w obowiązku wykonywania wstępnych pracowniczych badań lekarskich. Nie będzie to konieczne m.in. w przypadku pracowników podejmujących w ciągu 30 dni zatrudnienie na analogicznym stanowisku u tego samego lub innego pracodawcy.

Ustawa zawiera też m.in. tzw. pakiet portowy - rozwiązania, które mają poprawić konkurencyjność polskich portów morskich. Procedury importowe w nich mają co do zasady trwać nie dłużej niż 24 godziny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - do 48 godzin. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Źródło: Sejm.gov.pl, KPRM


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika