Waldemar Pawlak i Hussein Al-Shahristani o współpracy w sektorze naftowym

Rozwijanie polsko-irackiej współpracy gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem sektora paliwowego, było głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Husseinem Al-Shahristanim, ministrem ropy Republiki Iraku. Spotkanie odbyło się 21 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki.

- Polskę i Irak łączą bardzo dobre tradycje w dziedzinie współpracy dwustronnej. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie impulsem do jej dalszego poszerzania, zwłaszcza w sektorze energetycznym - powiedział wicepremier Pawlak.

Minister Shahristani podziękował stronie polskiej za zaangażowanie w odbudowę gospodarki Iraku. Zapewnił, że sytuacja w kraju stabilizuje się, dzięki czemu powstają warunki do odbudowywania kontaktów gospodarczych. - Jest to bardzo dobry moment by polskie firmy wróciły do Iraku - powiedział.

Ministrowie skoncentrowali się na omówieniu możliwych obszarów współpracy w sektorze paliwowym, m.in. w zakresie wydobywania, przeróbki i przesyłu ropy naftowej. - Wiemy, że dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka potrzebuje coraz więcej surowców energetycznych. Chciałbym zadeklarować pełną gotowość Iraku do zaopatrywania Polski w ropę naftową - powiedział iracki minister. Według niego, surowiec mógłby być dostarczany ze źródeł południowych w Basrze, lub północnych w kurdyjskim Kirkuku.

Porady prawne

Zdaniem wicepremiera Pawlaka bardzo ciekawym projektem byłoby udostępnienie irackiej ropy naftowej w tureckim porcie Ceyhan. - Dawałoby to szanse na stosunkowo łatwy import do Europy - wyjaśnił. PKN Orlen przetestował już możliwość transportu lekkiej ropy przez port w Trieście do rafinerii w Kralupach w Republice Czeskiej. - Gdyby udało nam się uruchomić taką współpracę przy wykorzystaniu ropy irackiej, byłoby to dobrym sygnałem dla innych firm - dodał wicepremier.

Minister Shahristani poinformował, że Irak planuje w najbliższym czasie trzykrotnie zwiększyć produkcję ropy naftowej. - Obecnie wydobywamy 1,5 mln baryłek dziennie. W planie dziesięcioletnim zakładamy wzrost produkcji do 6 mln baryłek - powiedział. Jego zdaniem, Irak będzie w najbliższym czasie najdynamiczniej rozwijającym się producentem ropy na świecie.

30 czerwca br. zakończona została pierwsza tura przydzielania koncesji na eksploatacje irackich złóż ropy. Polskie firmy nie wzięły w niej udziału. - Nie oznacza to, że droga do irackich złóż jest dla Polski zamknięta. Przygotowywane są kolejne rundy koncesyjne. Polskie koncerny będą mogły w nich wystartować. Wszystkie firmy będą mieć równie szanse - zapewnił iracki minister.

Jak wyjaśnił, strona iracka jest zainteresowana zawieraniem umów przede wszystkim z firmami, które zapewnią największy zwrot kapitałowy. - Umowy muszą też gwarantować Irakowi zachowanie własności eksploatowanych złóż - dodał. W Iraku dostępnych jest obecnie 80 odkrytych złóż, z czego 27 jest już eksploatowanych. Zlokalizowano także 400 potencjalnych miejsc, gdzie może znajdować się surowiec. - Rywalizować można nie tylko o dostęp do złóż. Będzie też wiele opłacalnych kontraktów m.in. na wykonanie odwiertów czy budowę instalacji. Jesteśmy także zainteresowani zakupem niezbędnego sprzętu i maszyn do eksploatacji - powiedział minister Shahristani.

Podczas spotkania z ministrem ropy Republiki Iraku swoje możliwości współpracy zaprezentowały polskie firmy paliwowe. Przedstawiciele PKN Orlen i Grupy Lotos poinformowali, że rozważają swój udział w II rundzie koncesyjnej.

Według wiceministra gospodarki Marcina Korolca impulsem do podjęcia większej aktywności na irackim rynku może być dla polskich firm uchwalenie prawa regulującego funkcjonowanie przemysłu naftowego w Iraku. Podsekretarz stanu w MG zainteresowany był również możliwością włączenia polskich ekspertów do Niezależnej Rady ds. Przemysłu Naftowego, która powstaje przy premierze Iraku.

W opinii Waldemara Pawlaka owocna współpraca w sektorze paliwowym może zachęcić do wejścia na iracki rynek także przedsiębiorców z innych branż. Szef resortu gospodarki poinformował również, że strona polska pracuje nad restrukturyzacją irackiego zadłużenia wobec Polski. Obecnie dług ten wynosi ok. 850 mln dol. - Polska będzie w tym zakresie postępować podobnie jak państwa zrzeszone w Klubie Paryskim - zapewnił wicepremier. Jego zdaniem bardzo przydatne byłoby także zainicjowanie współpracy instytucji finansowych, które prowadziłyby rozliczenia.

Podczas spotkania stronę iracką reprezentowali także: Walid Hamid Shiltagh - ambasador Republiki Iraku w Warszawie, Nihad Achmed Mousa - dyrektor generalny Departamentu Przemysłu Ministerstwa Ropy, Mustafa Ata Mohammed - wicedyrektor generalny Departamentu Studiów Ministerstwa Ropy. Ze strony polskiej udział w spotkaniu wzięli m.in.: Joanna Strzelec-Łobodzińska - doradca ministra gospodarki ds. energetyki, Tomasz Ostaszewicz - dyrektor Departamentu Współpracy Dwustronnej MG, Maciej Woźniak - dyrektor Departamentu Ropy i Gazu MG, Rafał Miland - wicedyrektor Departamentu Ropy i Gazu oraz przedstawiciele PKN Orlen, Grupy Lotos, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Kulczyk Investment i Profos Management.

***

Według danych GUS wartość obrotów handlowych z Irakiem od momentu zaangażowania się Polski w proces odbudowy tego kraju była najwyższa w 2005 r., kiedy to osiągnęła ok. 94 mln dol. W 2007 r. wzajemna wymiana handlowa wyniosła około 72 mln dol.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika