Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Celem ustawy jest zmniejszenie liczby gospodarstw o niskich standardach biobezpieczeństwa, co powinno ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z nowelizacją, cele te mają zostać osiągnięte przy pomocy programu biobezpieczeństwa przygotowanego przez głównego lekarza weterynarii. Ma on być wprowadzany na terenie całego kraju - lub jego części - w sytuacjach zagrożenia chorobami zakaźnymi zwierząt.
W programie tym mają zostać określone m.in.: choroby zakaźne, których szerzeniu się program ma zapobiegać, gatunki zwierząt objęte programem oraz obszar, na którym będzie on realizowany. Program ma także precyzować prawdopodobny czas jego trwania oraz wymagania dotyczące biobezpieczeństwa, które mają spełnić objęte nim gospodarstwa.
Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, posiadacz zwierząt w gospodarstwie będzie mógł złożyć oświadczenie, w którym zawiadomi, że gospodarstwo nie spełnia wymagań programu. Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzonej kontroli, będzie mógł zakazać wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt przez okres obowiązywania programu, a także wydać decyzję nakazującą zabicie lub poddanie ubojowi zwierząt w nim już przebywających. Posiadacze zwierząt będą mogli liczyć na odszkodowania z tego tytułu. Ich przyznawaniem i wypłatą będzie zajmować się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W myśl ustawy posiadacze zwierząt będą mogli też zgłaszać miejsca, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną, każdemu powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r, a prezydent podpisał ją 19 marca br. Nowe przepisy wchodzą w życie 16 kwietnia 2015 r.
Źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?