Winiecki pozostanie członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Poznański sąd apelacyjny uchylił w postępowaniu odwoławczym wyrok pierwszej instancji w sprawie pomówienia prezesa NBP przez prof. Winieckiego. Sprawę przekazano do powtórnego rozpoznania w Sądzie Rejonowym w Poznaniu.

Oznacza to, że prof. Jan Winiecki pozostanie członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim mógłby on zostać odwołany z funkcji w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa.

Według art. 112 ust. 2 kodeksu karnego pomówienie za pomocą środków masowego przekazu jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

- Sąd Okręgowy uchylił wyrok pierwszej instancji. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy Stare Miasto w Poznaniu - mówi dla e-prawnik.pl Joanna Ciesielska - Borowiec, rzecznik prasowy Okręgowego Sądu w Poznaniu.

- Decyzja Sądu Okręgowego w Poznaniu nie kwestionuje wcześniejszych ustaleń dokonanych przez sąd I instancji co do istoty sprawy. Zaważyły względy proceduralne, co pozwala mi domniemywać, że ostatecznie sprawa będzie miała pozytywne rozstrzygnięcie. W mojej ocenie, zgromadzony materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do winy oskarżonego - napisał Skrzypek w oświadczeniu po wydaniu dzisiejszego wyroku.

Sąd pierwszej instancji uznał w sierpniu 2009 roku, że Jan Winiecki jest winny pomówienia prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Sprawa rozpoczęła się w roku 2007 od felietonu pt. „Jakie wykształcenie ma prezes NBP?" - opublikowanego na łamach „Głosu Wielkopolskiego" i „Gazety Olsztyńskiej".

Prezes NBP uznał wówczas, że tekst Winieckiego „poniżył go i naraził na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji". Sprawa trafiła do poznańskiego sądu rejonowego, który przyznał rację Skrzypkowi i za pomówienie nałożył na Winieckiego karę grzywny w wysokości 10 tys. zł. Dodatkowo autor felietonu miał wpłacić 20 tys. zł na rzecz Caritas Polska.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika