Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

Maciek Zygmunt/CC BY-NC 2.0/Flickr
(fot. Maciek Zygmunt/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Co roku w okresie wakacyjnym wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Nie warto czekać do wakacji ze złożeniem wniosku - radzi MSW.

Jeśli wniosek złożymy już teraz, unikniemy kolejek i otrzymamy nowy dokument przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że od połowy stycznia br. paszport możemy wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia br., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie musimy już jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Możemy złożyć wniosek w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument.

Przed wprowadzeniem tego udogodnienia, dokumenty paszportowe wydawane były przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.

Opłata za wydanie paszportu wynosi obecnie:

 • 140 zł - za paszport ważny 10 lat;
 • 70 zł - za paszport ważny 10 lat, wydany z uwzględnieniem 50 proc. ulgi, która przysługuje m.in.: emerytom, rencistom oraz uczniom od 13 roku życia i studentom;
 • 30 zł - za paszport wydany osobie małoletniej do 13 roku życia.

Termin odbioru paszportu określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Poza możliwością wyrobienia paszportu u dowolnego wojewody, nowością jest również możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje dokumentu paszportowego w nagłych przypadkach, związanych z prowadzoną działalnością zawodową (na przykład w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową).

Ze statystyk z ostatnich pięciu lat wynika, że najwięcej dokumentów paszportowych wydaje się w maju oraz w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku. Przykładowo w lipcu 2012 r. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW spersonalizowało prawie 191 tys. paszportów, w maju 2012 r. prawie 168 tys., natomiast w grudniu 2012 już tylko 53,5 tys.

(msw.gov.pl)

 • Podziel się:

 

Komentarze: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

 • Teresa 2013-04-30 13:11:29

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Do Islandii mogę lecieć na dowód, ale w informacji paszportowej w Szczecinie pani powiedziała, że lepiej mieć jednak paszport bo przewoźnik może sobie życzyć właśnie paszport. To jak jest naprawdę?, odpowiedź tej pani zakrawa na kpinę ale i takie opinie słyszałam, że paszport jest pewniejszy niż dowód. Mój paszport już jest nie ważny, zatem na co się zdecydować żeby spać spokojnie do czasu urlopu? Pozdrawiam.

 • Ella 2013-04-29 23:29:31

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Renata: paszport w Konsulacie, info na stronie konsulatu, a lepiej telefon.

 • Ella 2013-04-29 23:24:15

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Kramzes: Jeżeli paszport został utracony lub zniszczony z przyczyn przez nas zawinionych, urząd podwyższy nam opłatę za wydanie nowego paszportu o 200 % w stosunku do opłaty jaka obowiązywała by nas, gdybyśmy występowali o paszport pierwszy raz. W przeciwnym wypadku opłata będzie taka sama jak przy wyrabianiu paszportu w normalnym trybie, z zastosowaniem przewidzianych w przepisach ulg

 • Ella 2013-04-29 23:19:46

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Joanno, nie można, można wyrobić nowy

 • kramczes 2013-04-29 23:03:14

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Ile kosztuje wyrobienie nowego paszprtu, w przypadku gdy ktos zgubił pprzedni?

 • renata 2013-04-29 22:10:50

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  a jak z paszportem dla osoby , która ma stałe zameldowanie w Niemczech , czy może złożyc wniosek w Polsce , czy musi jechać do konsulatu- ambasady w NIemczech

 • Joanna 2013-04-29 16:48:26

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  A jak wygląda sprawa z paszportem, który w tym roku traci ważność? Czy można go przedłużyć?

 • Aga 2013-04-29 15:54:50

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  A możeby tak online???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej


Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane