Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

Maciek Zygmunt/CC BY-NC 2.0/Flickr
(fot. Maciek Zygmunt/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Co roku w okresie wakacyjnym wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Nie warto czekać do wakacji ze złożeniem wniosku - radzi MSW.

Jeśli wniosek złożymy już teraz, unikniemy kolejek i otrzymamy nowy dokument przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że od połowy stycznia br. paszport możemy wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia br., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie musimy już jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Możemy złożyć wniosek w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument.

Przed wprowadzeniem tego udogodnienia, dokumenty paszportowe wydawane były przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.

Opłata za wydanie paszportu wynosi obecnie:

 • 140 zł - za paszport ważny 10 lat;
 • 70 zł - za paszport ważny 10 lat, wydany z uwzględnieniem 50 proc. ulgi, która przysługuje m.in.: emerytom, rencistom oraz uczniom od 13 roku życia i studentom;
 • 30 zł - za paszport wydany osobie małoletniej do 13 roku życia.

Termin odbioru paszportu określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Poza możliwością wyrobienia paszportu u dowolnego wojewody, nowością jest również możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje dokumentu paszportowego w nagłych przypadkach, związanych z prowadzoną działalnością zawodową (na przykład w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową).

Ze statystyk z ostatnich pięciu lat wynika, że najwięcej dokumentów paszportowych wydaje się w maju oraz w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku. Przykładowo w lipcu 2012 r. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW spersonalizowało prawie 191 tys. paszportów, w maju 2012 r. prawie 168 tys., natomiast w grudniu 2012 już tylko 53,5 tys.

(msw.gov.pl)

 • Podziel się:

 

Komentarze: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

 • Teresa 2013-04-30 13:11:29

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Do Islandii mogę lecieć na dowód, ale w informacji paszportowej w Szczecinie pani powiedziała, że lepiej mieć jednak paszport bo przewoźnik może sobie życzyć właśnie paszport. To jak jest naprawdę?, odpowiedź tej pani zakrawa na kpinę ale i takie opinie słyszałam, że paszport jest pewniejszy niż dowód. Mój paszport już jest nie ważny, zatem na co się zdecydować żeby spać spokojnie do czasu urlopu? Pozdrawiam.

 • Ella 2013-04-29 23:29:31

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Renata: paszport w Konsulacie, info na stronie konsulatu, a lepiej telefon.

 • Ella 2013-04-29 23:24:15

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Kramzes: Jeżeli paszport został utracony lub zniszczony z przyczyn przez nas zawinionych, urząd podwyższy nam opłatę za wydanie nowego paszportu o 200 % w stosunku do opłaty jaka obowiązywała by nas, gdybyśmy występowali o paszport pierwszy raz. W przeciwnym wypadku opłata będzie taka sama jak przy wyrabianiu paszportu w normalnym trybie, z zastosowaniem przewidzianych w przepisach ulg

 • Ella 2013-04-29 23:19:46

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Joanno, nie można, można wyrobić nowy

 • kramczes 2013-04-29 23:03:14

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  Ile kosztuje wyrobienie nowego paszprtu, w przypadku gdy ktos zgubił pprzedni?

 • renata 2013-04-29 22:10:50

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  a jak z paszportem dla osoby , która ma stałe zameldowanie w Niemczech , czy może złożyc wniosek w Polsce , czy musi jechać do konsulatu- ambasady w NIemczech

 • Joanna 2013-04-29 16:48:26

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  A jak wygląda sprawa z paszportem, który w tym roku traci ważność? Czy można go przedłużyć?

 • Aga 2013-04-29 15:54:50

  Re: Wniosek o paszport. Co się zmieniło?

  A możeby tak online???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Jozef

  ocena usługi:

 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Beata Jaroslawska

  ocena usługi:

  Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
 • Marta

  ocena usługi:

  Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
 • teti50

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane