Wyrabiasz paszport dla dziecka? Uważaj, zmieniają się przepisy
Projekt MSW nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych, który zakłada zmiany w sposobie wyrabiania paszportu dzieciom poniżej 12 roku życia dostał akceptację rządu.
W myśl nowych przepisów, podczas wyrabiania paszportu od dzieci poniżej 12. roku życia nie będą pobierane odciski palców. Zmiany dotyczą również osób, od których pobranie odcisków palców jest niemożliwe, np. z powodu zranienia dłoni. W takich przypadkach wydawane będą paszporty tymczasowe. Dokument będzie ważny nie dłużej 12 miesięcy.
MSW przypomina, że w 2009 roku wprowadzono paszporty zawierające nie tylko skan zdjęcia twarzy, ale także odciski palców. Dlatego też każdy składający wniosek o jego wydanie zobowiązany jest do złożenia odcisków dwóch palców poprzez przyłożenie palców do elektronicznego czytnika.
Jak zapewnia MSW dane są tak zakodowane, że nie są w paszporcie widoczne. Obowiązek umieszczenia w paszportach danych biometrycznych wynika z regulacji Unii Europejskiej z grudnia 2004 roku.
Wydanie paszportu ważnego 10 lat osobie dorosłej kosztuje 140 złotych. Natomiast dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13 lat - 30 zł. Ulga 50 proc. przysługuje m.in. emerytom, rencistom, uczniom powyżej 13 lat i studentom.
Źródło: MSW
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?