Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Za publikacje prasowe można trafić do więzienia

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Kontrowersyjny „paragraf 212" nadal pozwoli zamykać dziennikarzy w więzieniach. Przeciwko nowelizacji kodeksu karnego protestuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Izba Wydawców Prasy.

Prezydent, premier oraz marszałek Sejmu otrzymali wczoraj list podpisany przez prezesów Izby Wydawców Prasy i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Apel dotyczy przekazanej na ręce Lecha Kaczyńskiego nowelizacji kodeksu karnego, która pozostawia „w mocy prawnej" art. 212.

Przyjęta właśnie przez parlament nowelizacja kodeksu karnego nie znosi przepisu przewidującego karę więzienia dla dziennikarzy. Kontrowersyjny zapis - według rządowego projektu - miał zniknąć z kodeksu karnego. Tymczasem ograniczono się jedynie do modyfikacji. Według odświeżonego paragrafu za zniesławienie w mediach dziennikarz może trafić na rok do więzienia, wcześniejsza wersja artykułu mówiła o dwóch latach pozbawienia wolności.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zdumiona pozostawieniem przepisu, tym bardziej, że jego „unicestwienie" zapowiadał w roku 2007prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej.

- W naszej ocenie, opracowana przez parlament wersja nowelizacji art. 212 § 2 Kodeksu karnego pozostaje dalece niewystarczająca. Zasmuceni niekonsekwentną postawą przedstawicieli głównych ugrupowań parlamentarnych, prosimy o interwencję w sprawie - czytamy w liście Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Izby Wydawców Prasy.

Organizacje zastrzegły jednocześnie, że nie zwracają się do prezydenta o odmowę podpisania noweli z 25 września 2009 roku, ponieważ zawiera ona wiele istotnych zmian, które nie powinny zostać zablokowane z powodu jednego przepisu.

- Liczymy jednak na to, że Pan Prezydent, Pan Marszałek lub Pan Premier podejmą niezwłocznie inicjatywę zmierzającą do depenalizacji zniesławienia i pozostawienia orzekania w tego typu sprawach sądom cywilnym albo przynajmniej znoszącą karę pozbawienia wolności za ten czyn - napisano w liście.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Za publikacje prasowe można trafić do więzienia

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane