Sędziowie nie darują rządowi obcięcia przyszłorocznych podwyżek. Zapowiadają pozwy, protesty i sprawę w Trybunale Konstytucyjnym.
Jutro posłowie wysłuchają pierwszego czytania tzw. ustawy okołobudżetowej. Dokument ten już od pewnego czasu wzbudza w środowisku sędziów i prokuratorów duże kontrowersje. Dlaczego? Ponieważ ma sprawić, że wspomniane grupy zawodowe nie dostaną w przyszłym roku ani grosza podwyżki.
Dlatego sędziowie oceniają propozycje rządu zdecydowanie negatywnie. – Nie może być tak, że rząd zapowiada podwyżki dla policjantów czy nauczycieli, a sędziom zamraża płace. System waloryzacji wynagrodzeń dla sędziów wynika wprost z ustawy. Dlatego sędziowie powinni być ostatnią grupą zawodową, jakiej powinny dotknąć cięcia – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Przypominamy, że trzy lata temu wypracowano mechanizm, który zapewnił sędziom waloryzację płac w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Wcześniej podwyżki były uzależnione od kwoty bazowej, która – według sędziów – była manipulowana i zaniżana.
– Teraz władza wykonawcza po raz kolejny próbuje ingerować w wynagrodzenie władzy sądowniczej, lekceważąc konstytucyjny nakaz zapewnienia sędziom wynagrodzenia odpowiadającego godności sprawowanego urzędu – stwierdziła w swoim stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa.
Zamrożą diety, dodatki i inne świadczenia
Rządowy projekt zakłada zamrożenie systemowej waloryzacji wynagrodzeń sędziów i prokuratorów w roku 2012. Pensje mają wzrosnąć dopiero od 2013 roku.
Skutki zmian odczują sędziowie Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów administracyjnych, prokuratorzy i asesorzy, prokuratorzy Prokuratury Generalnej, Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.
Jeśli plan rządu wejdzie w życie, to w przyszłym roku na podwyżki nie mogliby również liczyć asesorzy prokuratorscy, referendarze sądowi, członkowie komisji i zespołów konkursowych oraz egzaminacyjnych.
Konstytucja o wynagrodzeniach dla sędziów…
Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków (art. 178, ust. 2 Konstytucji RP).
Zamrożone zostałyby też diety, dodatki i inne świadczenia, których wysokość jest powiązana z wynagrodzeniem sędziowskim lub prokuratorskim. Przykładowo nie wzrosłyby rekompensaty ławników, diety członków Krajowej Rady Sądownictwa ani wynagrodzenia członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Zapowiadają, że będą walczyć o swoje
Sędziowie nie zrezygnują tak łatwo z podwyżek. – Jeśli ustawa zamrażająca płace wejdzie w życie, to skończy w Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie będą również składać pozwy o wyrównanie wynagrodzeń i żądać odsetek ustawowych – zaznacza Bartłomiej Przymusiński.
- Nie wykluczamy też protestów. Na razie nie wiadomo jaką formę przyjmą. Ich skala może być jednak o wiele większa niż dotychczas i na „dniach bez wokandy” tym razem się nie skończy – dodaje rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Ile zostanie w budżecie?
Rząd chce zaoszczędzić na zamrożeniu sędziowskich i prokuratorskich płac około 140 milionów złotych. Takie działania wpisują się w plan finansowy państwa na 2012 rok, którego jednym z najważniejszych celów jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, aby nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc.). Jego przekroczenie mogłoby oznaczać np. kolejną podwyżkę VAT czy likwidację niektórych ulg podatkowych.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
-
Marek Grodzki 2013-12-04 18:21:57
Witem,
Nie ma co się patyczkować z tymi złodziejszkami, ja ciągnę wóz za poniżej jednego tausena, to tym skurczybykom też się należy nie więcej niż połowa tego.
kłania się koń
-
Rob 2013-12-04 14:11:50
Widzę, że na tym forum są prawie sami ignoranci (to taki eufemizm:-), frustraci i chyba (sądząc po niektórych wypowiedziach) kryminaliści.
-
Patriota 2013-12-03 04:36:28
Z sędziami, a szczególnie z prokuratorami, najwyższy czas zrobić porządek !!! Toż to ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA !!!
Największe przekręty i kradzieże ! Kumoterstwo, bezczelne łamanie prawa, ordynarne łgarstwa i w większości IQ kury !
Rozdają sobie po znajomości dożywotnie immunitety i... "hulaj dusza"
Zrobili z siebie NADLUDZI, bez jakiejkolwiek kontroli społecznej !
Z demokracją niema to nic wspólnego, raczej z feudalizmem !
Jeśli mają być osobami zaufania społecznego, to bez immunitetów, które zabierają ludziom wybranym w głosowaniu przez Naród !
Całe zło tkwi w tych problemach. Mam 100% dowody...!
-
Bobi. 2013-12-02 07:49:20
Sędziowie to jedna z niewielu grup w naszym kraju która chce być ponad wszystkimi . Rzeczywiście mają "prawo w garści" ale powinni się trochę rozejrzeć jak inni mają i żyją i zarabiają.
Cyba ta nasza" solidarnościowa demokracja" zrobiła więcej zła jak dobra- ale teraz za późno na refleksję!- a tak miał być dobrze i sprawiedliwie-ha ha !!!
-
Bernard+ 2013-12-01 18:08:51
Sędziowie teraz po zapowiedzi koniecznych dla dobra państwa i narodu oszczędności upominają się o godne wynagrodzenie tak jakby nie otrzymywali godnego? A czy godność urzędu sędziego nie wymaga również godnej postawy obywatelskiej? Coś mi się wydaje, że polscy sędziowie wykazali się w tej sprawie niegodną pazernością. Przecież to właśnie ustawowa coroczna waloryzacja płac całej sfery budżetowej doprowadziła nas polaków do 800 miliardowego zadłużenia. Sfera budżetowa ma od 2 lat wyższe przeciętne płace niż podatnicy.!! Dług publiczny powstaje, bo za dużo zarabiają wszyscy urzędnicy jest ich za dużo i mają za wysokie emerytury.
Ci którzy opłacani są z podatków żyją sobie tak jakby kryzysu nie było a polscy podatnicy obciązeni ogromnymi podatkami i pseudo podatkami są zbyt biedni aby mogli ich nadal utrzymywać na takim wysokim poziomie. Fuj! co za niegodna sędziów, którzy powinni być wzorem poczucia sprawiedliwości społecznej, jest taka postawa! To postawa antyspołeczna i antypatriotyczna!!! I Jeszcze w dodatku chcą we własnej prywatnej sprawie być sędziami ?!!??
-
Bernard+ 2013-12-01 17:57:05
Upominją sie godne wynagrodzenie tak jakby nie otrzymywali godnego a czy godność urzędu nie wymaga również godnej postawy obywatelskiej od sędziów? Coś mi się wydaje,że polscy sędziowie wykazali się w tej sprawie niegodną pazernością. Przecież to właśnie ustawowa waloryzacja coroczna całej sfery budżetowej doprowadziła nas polakó do 800 miliardowego zadłuzenia bo za dużo zarabiają i za wysokie emerytury mają Ci którzy opłacani są z podatków a polscy podatnicy są zbyt biedni aby ich nadal utzymywać. Fuj co za niegodna sędziów, któzy powinni być wzorem poczucia sprawiedliwosci społęcznej jest taka postawa to postawa antyspołeczna i antypatriotyczna!!! i w dodatku chcą we własnej sprawie być sędziami?!!??
-
Skazany nie winni 2013-12-01 11:35:06
Na tych społecznych darmozjadów kpiących z ludzi bata nie ma? Człowieka nie winnego robią przestępcą na zlecenie kliki możnowładców. Im wolno czynić zło ile się da, zmyślać oskarżenia,łamać prawo do obrony, tego to nikt nie widzi a o kasę jakie larum podnoszą ? Niech tak im by zapłacili 700zł jak tym babinką ledwo ciągnącym nogi na ulicy, a oni jeszcze niszczą ludzi, deprawują społeczeństwo fałszywymi oskarżeniami podstawiając fałszywych świadków a prawdę starannie ukrywają, kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży leży z brzuchem w Szpitalu a podstawiają ją za powódkę i zmyślają zdarzenie z datą, datowaną sześc miesięcy wstecz, to potrafi Polska Policja oraz Prokuratura. Prokurator zaś teraz ukrywa to oszustwo, zmyśla nie stworzone dowody w sprawie powołując się na słuszny wyrok i słuszne oskarżenie na podstawie fałszywego oskarżenia o zdarzeniu którego nie było a ciąża to tylko przeoczenie nie dające obrazu rzeczywistości, pomija się tą sprawę jako nie byłą, oszczerstwo jest prawdą dla kliki oszustów, tak postępuje Sędzia i Prokurator klika zawziętych wykonawców zleceń oszukańczych oskarżeń.
-
Kaztop 2013-12-01 11:20:24
To jest dobry pomysł ! Prokuratorom i Sędziom to w głowach się wywraca.Im wolno traktować obywatela jak przedmiot, na rozprawy się spaźniają po godzinie i więcej, wydają nie słuszne wyroki kryjąc oszustów Prokuratorów w oszustwach, starają się tuszować oszustwa i kanty fałszywych świadków i podtrzymują fałszywe oskarżenia, mało tego łamią prawo do obrony dla oskarżonego na wniosek Prokuratora świadomie łamiąc to prawo do obrony, świadkowie nie wygodni nie mogą być świadkami i ich już z założenia się odrzuca, oskarżony odwołuje się to zaraz wymyślają jak go uwalić czyniąc haniebne posunięcia. Tu należało by się dokonać weryfikacji ich umiejętności i oceny ich postępowania w sprawach gdzie sa zażalenia. Nie rozumiem na jakiej podstawie Sędzia odmawia prawa do obrony a w konsekwencji wydaje wyrok nie słuszny, zdarzenia nie było, a skazano oskarżonego, świadków na swą obecność w Kościele przedstawić niestety nie mógł Sędzia odrzuciła wniosek, i tak będąc w Kościele został przestępca na podstawie fałszywego oskarżenia przez ustawionego Policjanta i Prokuratora oraz fałszywych świadków.To jest Polska rzeczywistość i Polska szkoła jazdy dla Prokuratorów czyniących zło w społeczeństwie.
-
enter 2013-12-01 08:59:35
sędziowie, to pazerne hieny!!!!!!!wielu jest umoczonych po uszy, ale nic nie można im zrobić, bo są niezawiśli. w d**e mają sprawiedliwość, a sprawiedliwość społeczna, to jakaś wirtualna mrzonka, która ich w ogóle nie dotyczy, bo muszą GODNIE zarabiać. naewt jak biorą w łapę za rozstrzygnięcie po mysli dającego. należałoby jak najszybciej wprowadzić monitoring.
w pierwszej kolejności w so w świdnicy.
-
Elendir 2013-12-01 07:47:33
Ciekawe kto będzie rozpatrywał sprawę zgodnie z zasadą iż nie można być sędzią we własnej sprawie.
-
Vit 2013-12-01 00:49:54
Sędziowie zarabiają wystarczająco dużo. Nie płacą składek na ZUS, a emerytury mają wyższe od płacących składki (14.000 zł), co ujawnili sędziowie kandydujący do Sejmu. Sędzia emeryt otrzymuje 75% ostatniego uposażenia, a emeryci często mają po 600 zł. Prawnicy nie płacą podatku jak np. taksówkarze, kioskarze. Nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za błędnie wydane wyroki. Wykazują to sprawy o renty i emerytury. Potwierdzają błędne odmowy ZUS. Oznacza to, że kosztem biednych emerytów i rencistów przyczyniają się do budowy pięknych marmurowych budynków ZUS, powiększają ich zysk. Nie znam aby sędzia poniósł kiedy karę za krzywdzący wyrok. Wyrok I instancji potwierdza sąd II instancji, kasacja jest nieosiągalna. Nieprawda, że małe zarobki czynią sędziego podatnym na korupcję. Im człowiek jest bogatszy, to chce jeszcze więcej. Proszę sprawdzić dotychczasowe afery, także prawników. Aferzystami są bogacze. Żądanie wyższych zarobków stoi w sprzeczności z wyrokami o odszkodowania.Zasądzają bardzo niskie odszkodowania, często bez odsetek, np. za kalectwo w wyniku zabiegów lekarskich.
-
oburzona 2013-11-30 16:26:23
Dlaczego sedziom?????? - waloryzacja to zrozumiale dla kazdego.
Dlaczego samorzadowcy - tak samorzadowcy , politycy i urzednicy administracyjni zarabiaja krocie to skandalicznie wysokie wynagrodzenia- a sedziowie, ktorzy powinni sami opracowywac tematy problematyczne maja miec ukrocone wyplaty - To nie jest w porzadku!
Poza tym wiecej ujednolicenia na rynku w dziedzinie wynagradzania pracownikow. To co w Polsce sie dzieje w dochodach comiesiecznych, to istny Matrix. Czy ktos pomysli ozamiarach na sily i o silach na zamiary. Przeciez to jest wszystko do uregulowania w ramach zdrowego rozsadku!!!!!
-
sowietrakiet 2013-11-30 15:06:20
Jakiego KRYZYSU? Stopa bezrobocia bez zmian, sprzedaż detaliczna w górę, PKB w trzecim kwartale wzrosło o 4,2 proc. (wyżej od oczekiwań). No gdzie ten kryzys? Na pewno nie w Polsce.
-
Człowiek 2013-11-30 14:55:09
Wszyscy ponosimy koszty KRYZYSU.
-
wg 2013-11-30 14:50:58
Niech rząd i posłowie zaczną cięcia od siebie.
-
Tadeusz, Warszawa 2013-11-30 14:08:24
A może tak przegląd kadr w sądach (i prokuraturach). Np. testy, jak dla kandydatów na adwokatów co parę lat? A może by tak przyjżenie się wyrokom, co w rozprawie apelacyjnej lub kasacynej zostaly zupełnie zmienione lub zwrócone z winy m.in. sędziego. A może sprawdzenie kwalifikacji moralnych (sędzia musi mieć najwyższe wg ustawy) i czy nie jest uwikłady lub czy nie był uwikłady w sprawy totalitaryzmu lub nielegalności. Oczywiście należy takich zwolnić jako rażąco szkodliwy element, mogą się dokształcić, mogą się rechabilitować i wrócić do sędziowania gdy będą mieli wyraźne sukcesy w innej karierze prawniczej.
-
Z.R. 2013-11-30 14:03:54
Kto nabija dług publiczny "ten z najniższą krajową"i lub z zasiłku dla bezrobotnych" czy elita władzy w tym sędziowie,prokuratorzy czy policja.Dług publiczny powinien być proporcjonalny do wynagrodzenia.
Miesięczne wynagrodzenie tych "cwaniaków" jest równe z rocznym minimalnym wynagrodzeniem. Gdzie jest ta demokracja?
Popieram działania Rządu - redukcja administracji jest wskazana ale, czy ruszą swoich kolesi?
-
profesjonalista 2013-11-30 13:58:12
je... swiete krowy!!! na rzeź! do roboty !!!, a nie "sondzic" się, nieroby jedne... ehhh, coz to za wybrancy narodu i "panstfa" :(
-
prorok 2013-11-30 13:29:04
wystarczy ze maja imunitety! a moze ktos chce " wymosic" na nich branie lapowek?
-
z a m b a 2013-11-30 12:00:08
Czy prawnicy prowadzacy dzialalnosc gospodarcza (np. adwokaci)
maja juz obowiazek nabijania zarobionej kasy na kase fiskalna?
-
S. 2013-11-30 11:06:48
Sędzia, który zarabia za mało będzie podatniejszy na działania korupcyjne. Trzeba w końcu zrozumieć, że pracownicy pracują lepiej i wydajniej jeśli nie czują się oszukani lub skrzywdzeni od strony świadczeń płacowych i pozapłacowych.
Ja sędzią nie jestem, ale życzę, aby sędziowie nie byli opłacani w okolicach lub poniżej średniej krajowej.
-
pracus 2013-11-30 10:58:50
"Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu". A dlaczego nie ma takiego zapisu w Konstytucji RP dla sprzątaczki, kelnera czy kierowcy? Ich praca nie jest godna? Czy tacy ludzie są na niższej gałęzi społecznej?!
-
z a m b a 2013-11-30 10:48:52
Sedziowie oraz prokuratorzy to jak swiete krowy?,
skladek ZUS nie odprowadzaja a dostaja duzo wieksze emerytury od tych co je placa.
Nalezy oZUSowac wszystkich w Polsce!
Sedziowie i prokuratorzy powinni z wielka checia na to przystac, bo to wynika przeciez ze sprawiedliwosci i solidarnosci spolecznej.
-
vspr 2013-11-30 10:01:59
Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Skoro rząd wybrany przez większość obywateli , wprowadza cięcia, to dlaczego mają one nie objąć i tak bardzo dobrze sytuowanej grupy społecznej? O brak podwyżek taki wrzask? Groźby "działań"? Mało, że sędziowie nie płacą składek (i niby dlaczego?) i mogą po kilku latach pracy przejść w stan spoczynku (to dopiero przywilej!!!!!) ??
Ja skomentowałbym tak: Wstyd i pazerność!
-
JOLA 2013-11-30 08:37:41
UWAZAM ZE JEST TO DOBRY POMYSL RZADU ALE CZY NA PEWNO TAK SIE STANIE; ZOBACZYMY:WSZYSTKIM TYM GRUPOM SPOLECZNYM NIE DZIEJE SIE KRZYWDA ;A CO MAJA POWIEDZIEC OSOBY KTORE NIC NIE MAJA ;BO ZWOLNIONO ICH Z PRACY BO KRYZYS; JAK WSZYSCY TO WSZYSCY I TAK MA BYC:WSTYDZILIBYSCIE SIE PANSTWO RZADAC DLA SIEBIE COS; CO NIE NALEZY SIE WAM:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?