Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy rząd może zmienić władze PZPN?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Poza skontrolowaniem związku, rząd nie może dużo więcej. Kto inny decyduje o jego likwidacji, czy wymianie szefostwa.

- To oszust. Zaproponuje ci bańkę, a sam chce skasować trzy – takie zdanie padło w nagraniu, które wywołało burzę wokół Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Taśmy zostały ujawnione 25 listopada przez grupę działaczy związku. Według nich mają one dowodzić, że prezes Grzegorz Lato i sekretarz generalny Zdzisław Kręcina mogli dopuścić się korupcji przy budowie nowej siedziby PZPN.

Co w takiej sytuacji może zrobić rząd? – Zakres kompetencji ministra sportu w odniesieniu do władz PZPN jest uregulowany w ustawie o sporcie – zaznacza dla e-prawnik.pl Łukasz Siwy, radca prawny z kancelarii Młynarczyk, Puchała.

Przede wszystkim ustawa pozwala ministerstwu sportu na skontrolowanie związku. Rząd może np. sprawdzić, czy działa on zgodnie z prawem i statutem oraz czy dobrze wydaje pieniądze otrzymane z budżetu. W tym celu ma prawo żądać np. przedstawienia pisemnych wyjaśnień i odpisów uchwał, które władze związku podjęły.

Z takich uprawnień już zresztą skorzystano. – Minister Joanna Mucha zwróciła się do prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej o złożenie w trybie natychmiastowym pisemnych wyjaśnień w sprawie nagrań – poinformował resort.

Jeśli podczas kontroli okaże się, że wykryto nieprawidłowości, resort może podjąć konkretne działania – rozpoczynając od upomnienia władz PZPN, poprzez żądanie zmian konkretnych uchwał, aż do uchylenia decyzji, które wydano naruszając przepisy.

Kto może zwolnić władze związku?

Ministerstwo nie może jednak zdecydować o tym, że – przykładowo – skorumpowane władze związku zostaną wymienione na nowe.

Taką władzę ma natomiast sąd rejestrowy. Łukasz Siwy wyjaśnia, że na wniosek ministra może on zawiesić władze polskiego związku sportowego w wykonywaniu czynności. Jeśli do tego dojdzie, to sędzia wyznaczy kuratora.

- Zostanie on zobowiązany do przeprowadzenia, w terminie sześciu miesięcy od dnia wyznaczenia, wyborów nowych władz polskiego związku sportowego. Kuratorowi przysługują określone w statucie uprawnienia zawieszonych władz – tłumaczy radca prawny z kancelarii Młynarczyk, Puchała.

Ustawa pozwala również sądowi na likwidację PZPN. Jest to możliwe wtedy, gdy jego działalność będzie rażąco i uporczywie naruszać prawo albo postanowienia statutu i nie będzie możliwości, by przywrócić w związku porządek prawny.

Winny nie będzie już więcej rządził

W związku z ujawnionymi taśmami ministerstwo zawiadomiło również prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekupstwa menedżerskiego, opisanego w art. 296a kodeksu karnego.

Zgodnie z tym przepisem osoba, która pełniąc funkcję kierowniczą żąda lub przyjmuje tzw. łapówkę, może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Najniższa kara pozbawienia wolności wynosi w tym przypadku 3 miesiące.

Jeśli wina zostanie udowodniona, to – zgodnie z ustawą o sporcie – osoba taka nie zostanie już członkiem zarządu polskiego związku sportowego. Jest to zabronione w przypadku tych, których skazano prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Czy rząd może zmienić władze PZPN?

 • rene 2011-11-29 22:39:04

  Re: Czy rząd może zmienić władze PZPN?

  Do końca Euro2012 "władza" nie kiwnie palcem w temacie PZPN :)))

 • BOBO 2011-11-29 18:27:27

  Re: Czy rząd może zmienić władze PZPN?

  "RZĄD"MOŻE, ALE NIE ZECHCE BO WSPIERA: BOGACZY, PRZECHRZTÓW I ZŁODZIEI - SAM MAJĄC WIELU SKORUMPOWANYCH PRZEDSTAWICIELI ("PLATFORMIANYCH PLATWUSÓW"),ROBI POZORACJE I ZAMIATA GNÓJ POD DYWAN....

 • Maximo 2011-11-29 12:22:45

  Re: Czy rząd może zmienić władze PZPN?

  A czy rząd może wstrzymać, w trybie natychmiastowym, finansowanie PZPN z budżetu? Po kilku tygodniach sprawa sama by się rozwiązała...


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane