Zmiany w emeryturach, zobacz czy cię dotyczą

Nowe prawo pozwoli przeliczyć świadczenia w korzystniejszy sposób. Nie każdy jednak z niego skorzysta.

Już za dwa miesiące ZUS nie przeleje na konta niektórych osób ani złotówki. Chodzi o pracujących emerytów, którym przyznano świadczenie przed 1 stycznia 2011 roku.

Jeśli przed nabyciem prawa do emerytury taka osoba nie zwolniła się z pracy choćby na jeden dzień, to po 1 października pieniędzy nie dostanie. Świadczenie będzie wstrzymane niezależnie od tego, ile zarabia pracujący emeryt. Zostanie przywrócone wtedy, gdy senior zakończy karierę zawodową. Niestety, mimo kilku dodatkowych lat pracy, po wznowieniu wcale nie będzie wyższe. Takie prawo obowiązuje od 1 stycznia tego roku.

Porady prawne

Sytuację zmieni podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Dokument pozwoli na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów.

Kto skorzysta na nowych przepisach?

- Nowela jest ważna dla blisko 50 tys. osób w Polsce – podkreślał Bronisław Komorowski podpisując ustawę.

Będą to ci, którzy pobierali emeryturę i pracowali jednocześnie w okresie od 8 stycznia 2009 roku do 30 września 2011 i przed ustaleniem prawa do świadczenia nie zwolnili się z pracy.

O przeliczenie będą mogli starać się zarówno emeryci urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku, urodzeni po 31 grudnia 1948 roku oraz pobierający tzw. emeryturę mieszaną. Dla każdej grupy ustawa przewiduje odrębne wzory ponownego przeliczenia.

Nie od razu można dostawać więcej

Wspomniane grupy emerytów dostaną możliwość podwyższenia świadczeń pod warunkiem, że będą kontynuować pracę przez 18 miesięcy, licząc od 1 października tego roku. Dopiero po tym czasie mogą się zwolnić i liczyć na dodatkowe pieniądze.

Na przeliczeniu na pewno nie stracisz

Nowe przepisy zawierają też trzy ogólne zasady, które dotyczą wszystkich wspomnianych wyżej grup emerytów.

Po pierwsze ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie mogło nastąpić dopiero po ustaniu ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, czyli wtedy, gdy nie będziemy już pracować.

Druga zasada  stanowi, że ponowne ustalenie wysokości emerytur  w oparciu o przepisy nowelizacji będzie mogło nastąpić tylko jeden raz.

Ostatnia reguła zabezpieczy portfele tych osób, w przypadku których po ponownym ustaleniu świadczenia okaże się, że wysokość emerytury jest niższa niż przed przeliczeniem. Nowela zapewnia im w takiej sytuacji, że świadczenie będzie wypłacane w wysokości dotychczasowej, a nie niższej.

Co zrobić, by dostać więcej pieniędzy?

Przeliczenie świadczenia nie odbędzie się automatycznie. Po zakończeniu kariery zawodowej emeryt będzie musiał wystąpić z wnioskiem do ZUS.

Wzory wniosków znajdziemy w oddziałach i inspektoratach ZUS. Nie trzeba jednak korzystać z gotowych formularzy. Wniosek taki można zgłosić w dowolnej formie, istotne jest, aby z jego treści wynikało czego on dotyczy. Możemy zatem napisać, że prosimy o ponowne ustalenie wysokości emerytury na podstawie przepisów nowelizacji ustawy z dnia 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto do wniosku należy dołączyć dokumenty, które uzasadniają prośbę. Będą to np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa czy wystawiony przez pracodawcę formularz ZUS - Rp-7.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • emeryt 48 2013-09-20 18:05:16

    Tak nam emerytom dają popalić te PoPisowe rządy,Janie Palikocie tylko w Tobie nadzieja,że rozgonisz tą zgraje szubrawców i nierobów..............................

  • Elżbieta Niewia 2013-08-23 12:12:58

    Nie pojmuję o co chodzi z tym przeliczaniem emerytury dla pracujących emerytów. Czy Pan Prezydent wymyślił karę dla emerytów, którzy chcą nadal pracować i z pracy sie nie zwolnili ? Byłam w Oddziale ZUS i dowiedziałam sie, że osoby, które zwolniły sie choćby na 1 dzień z pracy i zatrudniły na nowo u tego samego pracodawcy beda mieć przeliczaną emeryture na tych samych zasadach jak dotychczas, czyli co roku z uwzględnieniem nowej stawki bazowej do obliczenia podstawy wymiaru (nie tylko części socjalnej). Zatem jak to jest ? Jedni będą pobierać pensję i emeryturę z możliwością corocznego jej podwyższania a ci, którym emerytura zostanie zawieszona muszą czekać na jej przeliczenie 18 miesięcy i zostanie im przeliczona tylko jeden raz !!! bez żadnych dodatkowych opcji. Dziękuję Panu Prezydentowi za wyświadczone mi "dobrodziejstwo". Beata

  • tez pracujący eme 2013-08-06 17:37:51

    Skandal i bezprawie. JAK MOŻNA PODWAŻAĆ PRAWA NABYTE,W ŻADNYM PRAWORZĄDNYM PAŃSTWIE PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ.Jak można zawłaszczać prawo do wypracowanej i pobieranej emerytury w świetle obowiązujących w dniu jej nabycia uprawnień??????????????????? Prawo naginają do swoich widzimisie i karkołomnych wyliczeń nasi reprezentanci. Uważajmy przy najbliższych wyborach na tych nawiedzonych Fedaków i jej podobnych.Pozorne niczym nie poparte argumenty tej pani? Są jedną wielką bzdurą przyjętą przez Sejm.A może należałoby włączyć służbę zdrowia do zmienionej ustawy emerytalnej i zamiast lekarstw emerytom i rencistom zalecić podawanie zamiast lekarstw środków farmakologicznych obojętnych( witaminki,etc) i w ogóle ich wyeliminować? Jakaż byłaby to kasa dla budżetu?Tylko ta Pani i jej kompani niech pamiętają że i oni będą emerytami, choć wg mojej wiedzy oni są na tę okoliczność odpowiednio zabezpieczeni, doświadczyć tego co przeciętny emeryt mogą ich rodziny i potomkowie. Oto jaki nam zgotowali los ? W naszym kraju nie ma już żadnych autorytetów. Prawo nic nie znaczy.prawo jest bezprawiem. Chcieliśmy demokrację i ją mamy - ale jest to demokracja tylko dla elit.-

  • emerytka pracujac 2013-08-04 21:39:41

    pO CHOLERĘ TO CALE ZAMIESZANIE. czesc emerytow nie rozwiazala stosunku pracy i zaczela pobierac emeryture po osiagnieciu wieku emerytalnego, i to bylo zgodne z prawem i obowiazujacymi przepisami. teraz ci ludzi musza skladac wypowiedzenie i w dodatku w ZUS informuja, ze nadal moga sie zatrudnic od nastepnego dnia. W ten sposob sa karani za postepowanie zgodnie z prawem, bo chyba ktos liczy na to,ze nie zostana zatrudnieni ponownie. Po co tak mieszac, przeciez gdyby zaklad pracy nie chcial emeryta, to by go sam zwolnil. tylko sie miesza ludziom w glowach a urzednikom calkiem niepotrzebnie dodaje pracy. ten przepis nie powinien dotyczyc tych,ktorzy pracujac zaczeli pobierac emeryture, bo przeciez ja wypracowali i osiagneli wiek emerytalny!!! Zawracanie glowy! W kazdym zakladzie kadry wiedza ile kto ma lat i jakby chcieli to by emeryta zwolnili sami. Po co to wszystko!!! Prezydent powinien byl okreslić, ze nowe przepisy nie dotycza tej kategorii osob i byloby wszystko jasne. A tak, to prawo dziala wstecz i narusza prawa nabyte! Powinien zajac si e tym trybunal konstytucyjny.

  • zuzanna 2013-08-04 16:22:43

    Dlaczego zawsze chce sie zamydlic ludziom oczy i robi się głuplów?! Ale pan prezydent jest "wspaniałomyślny"!!!!!!!!!!!!!!! Karze 18 m-cy zawiesić emeryturę poto żeby pózniej móc ewentualnie przeliczyc emeryturę - nikt nie wie jaka wtedy bedzie kwota bazowa.Napewnoliczy, ze czesc emerytów nie doczeka. Nie wiem czy przypadkiem zawieszona emerytura przez 18 m-cy zrekompensuje za życia to nowe przeliczenie? a po drugie niewiadomo co znowu bedzie wymyslone zeby udupic emeryta! Gratuluje wspaniałomyślności ustawodawcy!/ha,ha/ Zuzanna

  • jola 2013-08-04 15:26:54

    nie rozumiem tej ustawy...było tak,że mozna bylo skorzystac z prawa należnego jakim jest świadczenie emerytalne i pracować...nie informując nawet pracodawcy...tak informowano i w zus-e i telewizjii..wiec jak to jest?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika