Zmiany w VOD. Rząd przyjął projekt ustawy
Będzie zakaz reklamy alkoholu i tytoniu oraz ochrona małoletnich przed szkodliwymi treściami w telewizji na żądanie. Unia Europejska wymusza zmiany w funkcjonowaniu mediów elektronicznych w Polsce.
Rząd przyjął wczoraj nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt został przedstawiony przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Przepisy dotyczą wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług medialnych na żądanie (VOD).
Do najważniejszych zmian, które wprowadza nowelizacja zalicza się nałożenie na podmioty oferujące usługi medialne na żądanie takich samych obowiązków i ograniczeń, jakie dotyczą mediów tradycyjnych. Zakazana będzie emisja reklam alkoholu, tytoniu oraz reklam podprogowych. Ograniczone zostanie natomiast lokowanie i sponsorowanie produktu.
Wprowadzono także nowe przepisy dotyczące ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami. Tego typu audycje powinny być odpowiednio oznaczone, a minister administracji i cyfryzacji będzie mógł w specjalnym rozporządzeniu regulować szczegóły dotyczące kwestii technicznych. Ponadto podmioty zostały zobowiązane do zwiększania dostępności oferowanych usług dla osób niepełnosprawnych, przez zastosowanie audiodeskrypcji, napisów albo tłumaczeń na język migowy.
Podmioty te będą także miały obowiązek promować produkcje europejskie w zakresie minimum 10 proc. czasu antenowego.
Nad przestrzeganiem nowych regulacji będzie sprawować nadzór Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Firmy świadczące audiowizualne usługi medialne będą zobowiązane do przechowywania kopii audycji publicznie udostępnionych, na wypadek kontroli, przez 28 dni. Dodatkowo będą musiały składać KRRiT coroczne sprawozdania z prowadzonej działalności.
Przepisy obejmują firmy, które będą udostępniały audycje masowemu odbiorcy. Nie dotyczy to więc działalności niekomercyjnej czy udostępniania wideo jedynie incydentalnie.
Zmiany są podyktowane wymogami nałożonymi przez Unię Europejską i są zgodne z europejską dyrektywą audiowizualną. Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.
(AH)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?