Zwolnienie VAT 2011: limit do 150 tys. zł
Zwolnienie takie nie oznacza jednak, że przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej – trzeba ją zainstalować wtedy, gdy obroty przekroczą 40 tys. złotych.
Wraz z nowym rokiem podwyższony zostanie próg, którego przekroczenie wiąże się z płaceniem podatku VAT. Wyniesie on 150 tys. złotych – wynika z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2009 nr 215 poz. 1666).
W roku 2010 limit ten jest o 1/3 niższy i wynosi 100 tys. złotych. Mieścimy się w nim mając miesięczne przychody w okolicach 8 tys. złotych. W 2011 roku przeciętny miesięczny przychód, który nie będzie zobowiązywał do płacenia VAT, wzrośnie do około 12 tys. zł.
Jest furtka dla przekraczających limit
Jeśli w tym roku przedsiębiorca przekroczy próg 100 tys. złotych, to powinien utracić prawo do zwolnienia z VAT. Jest jednak szansa, by nadal nie płacić tego podatku.
Przepisy przejściowe wspomnianej nowelizacji pozwalają na dalsze korzystanie ze zwolnienia w sytuacji, gdy obrót opodatkowany w 2010 roku przekroczył 100 tys. złotych, lecz jest niższy od nowego progu, czyli od 150 tys. złotych.
Wówczas warunkiem dalszego korzystania ze zwolnienia jest zawiadomienie o tym naczelnika urzędu skarbowego do 15 stycznia 2011 roku. Gdy to zrobimy, to zwolnienie będzie liczone od 1 stycznia, a nie od daty złożenia zawiadomienia czy upływu wspomnianego terminu.
Przykład
Korzystam ze zwolnienia podmiotowego, a mój obrót ze sprzedaży przekroczył już 1 września 2010 roku 100 tys. złotych. Od 1 września musiałem więc zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i opodatkowywać tym podatkiem sprzedawane przez siebie towary i usługi. Jednak całkowita sprzedaż w roku 2010 nie przekroczyła 150 tys. złotych, więc od 1 stycznia 2011 mam prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia. Jeśli złożę do 15 stycznia 2011 roku zawiadomienie o chęci skorzystania z tego prawa, to od każdej sprzedaży po 1 stycznia nie odprowadzę już podatku VAT.
W przypadku, gdy wartość sprzedaży przekroczyłaby w tym roku 150 tys. złotych, to mógłby on skorzystać z ponownego zwolnienia dopiero po upływie 12 miesięcy.
Do wartości sprzedaży nie wlicza się:
- kwoty podatku,
- odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku,
- towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna
Osoby zwolnione z VAT nie muszą wystawiać faktur VAT, rozliczać podatku VAT oraz składać deklaracji VAT. Opisywane zwolnienie nie jest jednak jednoznaczne z tym, że nie musimy kupować kasy fiskalnej.
Każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną wtedy, gdy jego roczne obroty przekroczą 40 tys. złotych. Limit dla osób rozpoczynających działalność w trakcie trwania roku wynosi natomiast 20 tys. zł.
Obowiązek stosowania kas fiskalnych mają podatnicy, którzy sprzedają towary i usługi na rzecz:
- osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, oraz na rzecz przedsiębiorców dokonujących zakupów prywatnie, poza działalnością,
- rolników ryczałtowych.
Jeśli jesteśmy zwolnieni z VAT, to ewidencjonujemy na kasie osiągnięty obrót jako zwolniony od podatku od towarów i usług. Możemy to robić do czasu rezygnacji albo utraty prawa do zwolnienia podmiotowego.
Niezależnie od wysokości obrotu kasę musi kupić i zainstalować m.in. taksówkarz przewożący osoby i ładunki. Z kasy trzeba korzystać także przy sprzedaży wszelkiego rodzaju paliw płynnych oraz wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych. Od początku maja 2011 roku w kasy będą musieli się również zaopatrzyć lekarze i prawnicy. W przypadku posiadania kas przez prawników zwolnione z ewidencji będą jednak usługi notariuszy prowadzących odpowiednie repertoria.
Kto będzie zwolniony z kasy fiskalnej w 2011 roku? Zobacz listę (tabela na końcu rozporządzenia).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?