Pracownik dostanie PIT e-mailem

Szef może przekazać nam PIT-40 i PIT-11 nie tylko osobiście lub listownie. Dopuszczalna jest również droga elektroniczna.

Możliwość przesyłania wspomnianych deklaracji podatkowych e-mailem potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 486/10).

Sąd podkreślił, że PIT może być przesyłany w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres pracownika pod warunkiem, że zachowano wzór deklaracji.

- Opatrzenie wiadomości bezpiecznym podpisem elektronicznym pozwoli zweryfikować, czy została sporządzona przez upoważniony podmiot – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Sąd zaznaczył, że udowodnienie doręczenia takiej deklaracji podatnikowi – w przypadku zaistnienia w tym zakresie wątpliwości – będzie należało do pracodawcy.

Szef będzie mógł posłużyć się tutaj np. elektronicznym potwierdzeniem odbioru wiadomości elektronicznej, którą przesłano deklaracje.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl