Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Starosta miał prawo zatrzymać niemieckie prawo jazdy

www.sxc.hu/winjohn
(fot. www.sxc.hu/winjohn)

Wobec Polaka legitymującego się niemieckim prawem jazdy, na skutek przekroczenia 24 punktów za naruszenie przepisów o ruchu drogowym, starosta miał prawo wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 98, poz. 602 ze zm.) - dalej jako p.r.d. - dotyczące zatrzymania prawa jazdy powinny mieć zastosowanie także do dokumentów wydanych przez inne państwo UE - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawę opisał Dziennik Gazeta Prawna.

Kierowca początkowo w odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, później w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ostatecznie w skardze do NSA kwestionował istnienie w polskim porządku prawnym podstawy prawnej, zezwalającej na zatrzymanie niemieckiego prawa jazdy. Argumentował, że art. 138 p.r.d. nie daje wyraźnej podstawy do wydania decyzji o zatrzymaniu niemieckiego prawa jazdy.

W ocenie kierującego za niedopuszczalne uznać także należało bezpośrednie powoływanie się na regulację dyrektywy 91/439/EWG z 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy, której preambuła stanowi, że państwa członkowskie normalnego miejsca zamieszkania posiadacza prawa jazdy wydanego przez inne państwo członkowskie powinny mieć możliwość stosowania wobec niego własnych przepisów w zakresie ograniczania, zawieszania, cofania lub unieważniania uprawnień do kierowania pojazdami.

NSA uznał, że przepisy dyrektywy 91/439/EWG zostały prawidłowo transponowane do polskiego porządku prawnego. Według NSA sam fakt, że art. 138 ust. 1 p.r.d. nie zawiera bezpośredniego odniesienia do prawa jazdy wydanego przez państwo członkowskie UE, lecz ogranicza się wyłącznie do pojęcia prawa jazdy, nie przekreśla możliwości stosowania regulacji p.r.d. do zatrzymania niemieckiego prawa jazdy. NSA podkreślił, że zawsze podstawowe i rozstrzygające znaczenie powinna mieć wykładnia prowspólnotowa.

Z perspektywy nieprofesjonalnego adresata przepisów brak wyraźnej podstawy prawnej dla zatrzymania zagranicznego prawa jazdy, wydanego przez państwo członkowskie UE, rodzi stan niepewności.

Adresat ten nie jest bowiem czytelnikiem dyrektyw UE i nie wie, w jakim duchu należy interpretować przepisy prawa krajowego. O ile zatem rozstrzygnięcie NSA uznać należy za trafne, zastrzeżenie budzi w dalszym ciągu brzmienie art. 138 ust. 1 p.r.d., które w świetle ogólnej systematyki ustawy zaskakiwać może rzeczywistym znaczeniem normy prawnej. Wyrok NSA, sygn. akt: I OSK 1769/10.

(AND)

  • Podziel się:

 

Komentarze: Starosta miał prawo zatrzymać niemieckie prawo jazdy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
  • Dorota G.

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
  • Michał K.

    ocena usługi:

    Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • edek

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze.
  • Janina

    ocena usługi:

    Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
  • Jacek Trzciołek

    ocena usługi:

    Pomoc szybka i konkretna.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo jestem zadowolona z pomocy prawnej.Polecam innym korzystanie z fachowej porady.
  • Halina W.

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i wszechstronna analiza sytuacji. Bardzo dziękuję.
  • Sebastian T

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

  • Jola z Norwegii

    ocena usługi:

    Odpowiedz rzetelna,poparta paragrafami. Obszerne wyjaśnienie tematu.Polecam z całego serca i pozdrawiam.
  • Lidia

    ocena usługi:

    Opinia prawna konkretna, rzeczowa i napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Wyczerpująca odpowiedź na moje pytania i wątpliwości.
  • zbigniew

    ocena usługi:

    Tanio ,szybko i w języku zrozumiałym dla laika , polecam .
  • Jan Mossakowski

    ocena usługi:

    miła i fachowa usługa profesjonalne podejście do zadanych pytań
  • DANUTA

    ocena usługi:

    Pomoc jaką uzyskałam była dla mnie przede wszystkim rzetelna i prawdziwa. Odpowiedzi na moje zapytanie szukałam w internecie, gdzie każdy wypowiadał się różnie, nie jednoznacznie. Dobrze, że trafiłam tutaj i otrzymałam fachową opinię. Na pewno polecam innym skorzystania z pomocy prawniczej !!
  • Tworska Ewa

    ocena usługi:

    Pomoc prawna była rzetelna , wyczerpująca, bez niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela zawiłości językowo - prawnych . Swietna opcja : negocjowanie ceny, ponieważ większości nie stać na wysokie opłaty, a przecież też muszą niejednokrotnie korzystać z pomocy Prawników . Polecam




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane