Czy Twoim zdaniem należy ukarać lekarza, który odmówił wykonania zabiegu?
Mocno komentowana w mediach sprawa „klauzuli sumienia” czy też „klauzuli wiary” wzbudza i będzie wzbudzać kontrowersje. Chodzi oczywiście o możliwość, prawo, odmówienia usunięcia ciąży nawet wówczas, gdy taki czyn jest dopuszczalny przez prawo.
Czy lekarz może jednak odmówić wykonania zabiegu?
Może. Pozwala mu na to przepis ustawy o zawodzie lekarza:
Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.
Nie może jednak odmówić wykonania świadczeń, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.
Innymi słowy, jeśli przypadek nie jest niebezpieczny dla życia lub nie wymaga niezwłocznego podjęcia czynności leczniczych, lekarz może powołać się na klauzulę sumienia.
Ma jednak obowiązek wskazać możliwości uzyskania świadczenia u innego lekarza, czy też w innej placówce.
Jakie mogą być konsekwencje złamania prawa przez lekarza?
Oczywiście może być względem takiego lekarza wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Członkowie izb lekarskich (a więc lekarze) podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza, zwane dalej „przewinieniem zawodowym”.
Sąd lekarski może orzekać następujące kary:
upomnienie,
nagana,
kara pieniężna,
zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat,
ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat,
zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat,
pozbawienie prawa wykonywania zawodu.
Można także domagać się odszkodowania czy też zadośćuczynienia na drodze postępowania cywilnego.
Jak wiele jest przypadków odmowy?
Z danych Ministerstwa Zdrowia z całej Polski wynika, iż od 2013 roku zdarzyło się tylko kilka przypadków odmowy wykonania zabiegu z powołaniem na „klauzulę wiary”. Czy jest to więc tak wielki problem?
A czy Twoim zdaniem lekarz, który odmówił wskazania innego miejsca wykonania zabiegu usunięcia ciąży powinien za to ponieść odpowiedzialność? Czy sumienie lekarza należy traktować jako priorytet, nawet gdy prawo stanowi inaczej? Co sądzisz o klauzuli sumienia?
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
ccicci 2016-06-15 14:15:47
Dyskusja jest bez sensu. Zależy, gdzie dany lekarz jest zatrudniony. Jesli jest to prywatna placówka katolicka i oficjalnie jest ogłoszone jakich zabiegów się nie wykonuje, to wszystko jest ok. Tak samo w gabinecie prywatnym. Jeśli jest zatrudniony w placówce opłacanej z pieniędzy NFZ jest zobowiązany wykonywać wszystkie zabiegi zakontraktowane. W przeciwnym razie jest to to samo co naruszenie dyscypliny pracowniczej i nie wykonanie polecenia służbowego zgodnego z zawartą umową. A to wiąże się z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy. W tym przypadku natychmiastowym rozwiązaniem umowy z NFZ. Ja jako pacjent nie wyobrażam sobie, że może być inaczej. Dlatego wszyscy lekarze, którzy podpisali się pod deklaracją, że nie będą wykonywać zakontraktowanych zabiegów, winni mieć niezwłocznie rozwiązane umowy z NFZ.
TLC 2016-06-13 09:33:19
Powinien odpowiedzieć za to, że złamał prawo. Nie za to, że nie wykonał zabiegu - ma do tego prawo - nie wskazał innego lekarza i odmówił badań prenatalnych (chyba kiedyś wcześniej). Piekarska też się na niego skarżyła.
el sol 2016-06-13 09:00:16
Absolutnie nie należy karać doktora, nigdy nie zgadzal się na aborcje i teraz jest w tym konsekwentny. Jeśli problem dotyczy paru osób na rok to jaki jest sens ich przesladowac za to że są wierni swoim zasadom? A jeśli jest ich więcej, to niech ten kto kara pomyśli kto go będzie leczył na starość jak poodbiera lekarzom prawo wykonywania zawodu. W tym świetle deklaracja wiary dr. Poltawskiej jest bardzo fajnym ułatwieniem dla chcących sie wyskrobac bo mogą łatwo znaleźć lekarza który jej nie podpisał.
nalest 2016-06-12 04:30:22
należy przykładnie ukarać i zabrać uprawnienia lekarza, tak jak zabiera się prawo jazdy przy karaniu kierowców
jadwiga 2016-06-12 00:35:37
Tak, należy ukarać lekarza. Został lekarzem a nie księdzem. Dr Chazan wykonywał zabiegi aborcji w czasach, gdy była bardziej dostępna, jak wielu innych ginekologów.
PPHUEDMAR 2016-06-11 19:13:13
Lekarz powołujący się na klauzulę sumienia minął się z powołaniem i zamiast być lekarzem powinien zostać księdzem. Instytucja Państwa zdecydowała przepisami prawa na to, by lekarz mógł odmówić wykonania zabiegu ze względu na swoje przekonania (kłania się Konkordat), jednakże zobowiązała takiego lekarza do wskazania INNEGO ośrodka medycznego/lekarza, który taki zabieg wykona. (Oczywiście mówimy tu o zabiegu również wykonywanym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi). Ponieważ lekarz ten NIE WSKAZAŁ alternatywy pacjentce powinien być ukarany z całą surowością - podkreślam jeszcze raz OBOWIĄZUJĄCEGO prawa. Chyba przebrała się miarka i najwyższy czas, by wreszcie jakiś konował odpowiedział za działania niezgodne z prawem, zwłaszcza że jest mianowanym profesorem.
bookbis 2016-06-11 18:37:14
ci ktorzy nie potrafia pomóc pacjentowi bo ciagle cos partola zasłaniaja sie klauzula sumienia.
Guzik prawda - to ich sumienie jest warte tyle ile pacjent ma kasy w portfelu
Stanisław Szwedo 2016-06-11 17:05:25
Nie,nie należy karać lekarza,lekarz ma prawo odmówić wykonania aborcji zgodnie ze swoim przekonaniem i nie powinien być zobligowany do tego aby wskazywać pacjentce inną placówkę wykonującą takie zabiegi.Jeżeli komuś bardzo na tym zależy,mając oczywiście prawne podstawy ku temu to nie widzę żadnego problemu ze znalezieniem takiej placówki medycznej. Pozdrawiam odważnych,stanowczych lekarzy postępujących w zgodzie ze swoim sumieniem.
obserwator24 2016-06-11 13:58:11
Nie chciałbym być leczony przez lekarza który jest zmuszany do leczenia wbrew swoim przekonaniom.
Zmuszanie kogokolwiek do wykonywania czynności wbrew jego przekonaniom religijnym jest naruszeniem prawa człowieka do wolności. ABSOLUTNIE NIE KARAĆ. Jest tylu innych lekarzy którzy chcą skrobać że tylko ucieszą się z większej ilości pracy. Niech skrobią Ci którzy chcą i lubią bez zmuszania kogokolwiek do czynienia tego wbrew swoim przekonaniom moralnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?