Na studia do Unii!

W 2002 r. Komisja Wspólnot Europejskich wniosła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie, że Republika Austrii, nie podejmując kroków niezbędnych w celu zagwarantowania osobom posiadającym dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskany w innych państwach członkowskich dostępu do kształcenia na poziomie wyższym i uniwersyteckim w tym państwie na takich samych warunkach, jak osobom posiadającym dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskany w Austrii, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 12, 149 i 150 Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej.

Sporne austriackie przepisy krajowe stanowiły, że osoby, które uzyskały dyplom ukończenia szkoły średniej w państwie członkowskim innym niż Austria, które pragną podjąć studia wyższe lub uniwersyteckie na określonym kierunku kształcenia w Austrii, muszą nie tylko wykazać się posiadaniem rzeczonego dyplomu, lecz ponadto udowodnić, iż spełniają przesłanki dostępu do kształcenia na poziomie wyższym lub uniwersyteckim w państwie, w którym uzyskały ten dyplom, takie jak m.in. zdanie egzaminu wstępnego czy też osiągnięcie określonej liczby punktów niezbędnej do otrzymania jednego z miejsc na zamkniętej liście.

Porady prawne

W sprawie C-147/03 mającej za przedmiot skargę o stwierdzenie, na podstawie art. 226 WE, uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE, zapadł 7 lipca br. następujący wyrok ETS:

Republika Austrii, nie podejmując kroków niezbędnych w celu zagwarantowania osobom posiadającym dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskany w innych Państwach Członkowskich dostępu do kształcenia na poziomie wyższym i uniwersyteckim w tym państwie na takich samych warunkach jak osobom posiadającym dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskany w Austrii, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 12 WE, 149 WE i 150 WE.

Prezentowane orzeczenie może mieć znaczenie dla wszystkich maturzystów, którzy po szkole średniej zamierzają podjąć studia w innym państwie Unii Europejskiej.

Trybunał uznał, że sporne austriackie przepisy krajowe stawiają w gorszej sytuacji osoby posiadające dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskany w Państwie Członkowskim innym niż Republika Austrii, albowiem nie mogą one uzyskać dostępu do kształcenia na poziomie wyższym w Austrii na takich samych warunkach jak osoby posiadające równoważny dyplom austriacki. Według utrwalonej linii orzecznictwa sądów wspólnotowych zasada równego traktowania zabrania bowiem nie tylko jawnej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, ale także wszelkich ukrytych form dyskryminacji, jakie poprzez stosowanie innych kryteriów rozróżniających powodują de facto ten sam skutek.

Ponadto ETS podkreślił, iż celem Wspólnoty Europejskiej jest nie tylko osiągnięcie wysokiej jakości edukacji i kształcenia zawodowego, ale również sprzyjanie mobilności studentów i nauczycieli, m.in. poprzez wzajemne uznawanie dyplomów i okresów studiów (art. 149 ust. 2 pkt 2 TWE). Zadaniem Wspólnoty jest także ułatwienie dostępu do kształcenia zawodowego.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (druga izba) z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie C-147/03 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Austrii, Dz.U. UE C 112 z 10.5.2003 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika