Zwrot VAT zagranicznym firmom

W jaki sposób podatnik niemający siedziby na terytorium kraju może uzyskać zwrot nienależnie zapłaconego VAT?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił niedawno, jak należy rozumieć regulacje VIII Dyrektywy w sprawie warunków zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby na terytorium kraju.

Trybunał orzekł mianowicie, co następuje:

1)      Artykuły 2 i 5 VIII Dyrektywy Rady 79/1072/EWG z dnia 6 grudnia 1979 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych - warunki zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby na terytorium kraju należy interpretować w ten sposób, że nienależny podatek od wartości dodanej wykazany w wyniku błędu w wystawionej na rzecz odbiorcy usług fakturze, a następnie wpłacony na rzecz skarbu państwa członkowskiego miejsca świadczenia tych usług nie może podlegać zwrotowi w świetle tych przepisów.

Porady prawne

2)      Z wyjątkiem przypadków wyraźnie wskazanych w art. 21 pkt 1 VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych — wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, zmienionej dyrektywą Rady 92/111/EWG z dnia 14 grudnia 1992 r., jedynie dostawca powinien być uważany za zobowiązanego do zapłaty podatku VAT przez organy podatkowe państwa członkowskiego miejsca świadczenia usług.

3)      Zasady neutralności, skuteczności i niedyskryminacji nie sprzeciwiają się przepisom krajowym, takim jak te będące przedmiotem sporu w postępowaniu przed sądem krajowym, zgodnie z którymi jedynie dostawca może żądać od organów podatkowych zwrotu kwot wpłaconych nienależnie z tytułu podatku od wartości dodanej, a odbiorca usług może wnieść przeciwko dostawcy powództwo cywilne o zwrot nienależnego świadczenia. Jednak w przypadku gdy zwrot podatku VAT okaże się niemożliwy lub nadmiernie utrudniony państwa członkowskie, w celu przestrzegania zasady skuteczności, powinny określić środki niezbędne dla umożliwienia odbiorcy odzyskania podatku nienależnie wykazanego w fakturze.

Na niniejszą odpowiedź nie mają wpływu przepisy krajowe dotyczące podatków bezpośrednich.


Oznacza to, iż nienależny VAT, wykazany w wyniku błędu na wystawionej na rzecz odbiorcy usług fakturze, a następnie wpłacony na rzecz skarbu państwa członkowskiego miejsca świadczenia tych usług nie może podlegać zwrotowi. Zakres prawa do odliczenia nie może bowiem zostać rozszerzony na VAT nienależnie wykazany w fakturze i wpłacony organowi podatkowemu. Z wyjątkiem przypadków wyraźnie wskazanych w art. 21 pkt 1 VI Dyrektywy, jedynie dostawca powinien być uważany za zobowiązanego do zapłaty VAT przez organy podatkowe państwa członkowskiego miejsca świadczenia usług.
Co do zasady system, zgodnie z którym dostawca, który wpłacił w wyniku błędu VAT na rzecz organów podatkowych może żądać jego zwrotu a odbiorca usług może wnieść przeciwko dostawcy powództwo cywilne o zwrot nienależnego świadczenia, jest zgodny z zasadami neutralności i skuteczności. System taki umożliwia odbiorcy, który poniósł ciężar podatku wykazanego na fakturze w wyniku błędu, otrzymanie zwrotu kwot zapłaconych nienależnie. Jest to także zgodne z zasadą niedyskryminacji. Jednak w przypadku, gdy zwrot VAT okaże się niemożliwy lub nadmiernie utrudniony państwa członkowskie, w celu przestrzegania zasady skuteczności, powinny określić środki niezbędne dla umożliwienia odbiorcy odzyskania podatku nienależnie wykazanego na fakturze.

Wyrok ETS z dnia 15 marca 2007 r. w sprawie C-35/05 - Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH v. Ministero delle Finanze (Włochy); http://curia.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika