W sądzie istotne argumenty podatnika

W dniu 28 września br. Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał skargę kasacyjną dotyczącą stanu faktycznego z czasów obowiązywania tzw. "starej" ustawy o VAT z z 1993 r. W przedmiotowej sprawie organy podatkowe I i II instancji (a później także wojewódzki sąd administracyjny) uznały działania podatnika za obejście prawa, a oświadczenia woli kontrahentów - za czynności pozorne. Organy skarbowe mogą bowiem badać rzeczywistą treść czynności gospodarczych, jeżeli ma to zapobiec wykorzystywaniu prawa (tu: statusu zakladu pracy chronionej) dla uzyskania korzyści majątkowej, zamiast np. pomocy niepełnosprawnym. Nakazały one w związku z tym zwrot odliczenia VAT naliczonego.

Porady prawne

Jednakże administracyjny sąd I instancji nie wziął pod uwagę zarzutów podnoszonych przez podatnika i wysuwanych przezeń argumentów (np. powpłania się na uchwałę 7 sędziów NSA z 24 listopada 2003 r., w myśl której niemożliwe jest jednoczesne zarzucenie obejścia przepisów i pozorności czynności).

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż wydając wyrok, sąd nie może brać pod uwagę jedynie faktów ustalonych przez organy skarbowe. Musi też odnieść się do argumentów podatnika i wskazać to w uzasadnieniu.  

NSA uchylił wyrok WSA, gdyż jak stwierdził, nie podano w nim podstawy faktycznej orzeczenia. Podkreślił, że choć sąd I instancji prawidłowo oparł się na faktach ustalonych przez organy skarbowe, lecz powinien był też ustosunkować się do zarzutów podatnika. Ten zaś wskazywał zarówno na niesłuszność obciążenia VAT sprzedawcy i pozbawienia prawa do odliczenia nabywcy oraz na niesłuszne, według niego, uznanie jego czynności za pozorne i stanowiące próbę obejścia prawa podatkowego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 września 2005 r. sygn. akt I FSK 412/05


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika