Czy można stosować uregulowania o rozliczeniach wspólników spółki cywilnej do wzajemnych rozliczeń wspólników spółki cichej?

Art. 875 kodeksu cywilnego stanowi, że od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów poniższych. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki.

Porady prawne

Sąd najwyższy stwierdził, że przepis art. 875 k.c. nie ma zastosowania do rozliczeń między stronami umowy spółki cichej.

Spółka cicha jest formą działalności prowadzoną dla osiągnięcia wspólnego celu. Jednak na zewnątrz w stosunkach z osobami trzecimi nie występują jako jeden podmiot. Charakterystyczną cechą spółki cichej jest występowanie inwestora aktywnego oraz cichego (pasywnego), - który udostępnia temu pierwszemu swoje środki pieniężne. Art. 875 nie stosuje się ponieważ między innymi prawo nie przewiduje takiej regulacji jak spółka cicha (chociaż jej nie zakazuje). Uregulowanie w k.c. odnosi się do specyficznej formy umowy jaką jest spółka cywilna. W spółce cichej na zewnątrz (widoczny dla innych) jest tylko jeden podmiot. On odpowiada za jej długi. ryzyko utraty pieniędzy przez wspólnika cichego wynika właśnie z charakteru tej spółki.

Postanowienie Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 24 października 2003 r., sygn. akt III CZP 67/03


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika