Jaki jest skład sądu w postępowaniu rejestracyjnym związku zawodowego?

Sąd Najwyższy miał odpowiedziać na pytanie jaki powinien być skład sądu (art. 509 kpc) i rodzaj posiedzenia sądowego (art. 514 kpc) przy rozpoznawaniu wniosku o rejestrację związku zawodowego?

Sąd Najwyższy stwierdził, że wniosek o rejestrację związku zawodowego rozpoznaje sąd w składzie jednego sędziego na posiedzeniu jawnym, chyba że wyznaczenie posiedzenia jawnego uzna za niecelowe.

Skład sądu w sprawach podlegających rozpoznaniu w trybie nieprocesowym reguluje art. 509 kpc. W postępowaniu nieprocesowym orzeka jeden sędzia bez udziału ławników, z wyjątkiem spraw wyczerpująco wymienionych w tym przepisie. Wśród spraw rozpoznawanych przez sąd z udziałem ławników nie wymienia się spraw o rejestrację związku zawodowego. Wprawdzie w dacie uchwalenia kodeksu postępowania cywilnego sądy nie były właściwe do rejestracji związków zawodowych, jednakże dla stwierdzenia, iż sprawy te rozpoznaje się w składzie ławniczym, niezbędne byłoby uzupełnienie treści art. 509 kpc bądź też zamieszczenie stosownego unormowania w przepisach o związkach zawodowych. Brak takiego unormowania wskazuje na to, że ustawodawca uznał za właściwe co do składu sądu w sprawach o rejestrację związku zawodowego stosowanie ogólnej reguły wyrażonej w art. 509 kpc. Wynika stąd, że sprawy o rejestrację związku zawodowego rozpoznaje jeden sędzia bez udziału ławników.

Porady prawne

Należy przy tym nadmienić, że z mocy art. 13 § 2 kpc przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w kodeksie postępowania cywilnego, a zatem i do postępowania nieprocesowego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. W sprawach o rejestrację związku zawodowego dopuszczalne jest więc zastosowanie art. 47 § 3 kpc, według którego prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów zawodowych z uwagi na szczególną zawiłość sprawy.

Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 9 grudnia 1982 r., sygn. akt III PZP 5/82


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika